Takzvané „pivní“ bříško není jediná část těla, která muže trápí. Zvětšení prsní žlázy u mužů se nazývá gynekomastie a postihuje až 75 % mladých mužů. Může se jednat o drobné zvětšení prsního dvorce i bradavky způsobené nahromaděním tuku v této oblasti, nebo o zbytnění prsní žlázy, která může dosahovat až velikosti ženského prsu. Při tlaku na něj pacient někdy pociťuje i bolest a napětí. Příčinou gynekomastie bývá hormonální nerovnováha. O tomto problému se sice moc nemluví, přitom například pro teenagery mohou zvětšená prsa přinést spoustu nejistot a psychických bloků. Pod tričkem je neschovají a všichni víme, jak dokážou s psychikou zamávat posměšky nebo narážky vrstevníků, obzvlášť v tak křehkém období, jakým je puberta.

Zdroj: Youtube

Problém, který nevycvičíte

Gynekomastie se objevuje často i u mužů, kteří pravidelně sportují a mají ukázkový jídelníček. Zvětšené prsní žlázy se bohužel nezmenší, ani kdybyste dělali sto kliků denně. Vypouklá ňadra pak vedou například k neochotě koupat se na veřejnosti či nosit trička, kde se prsa mohou „rýsovat“. Samozřejmě může tento fyzický stav narušovat i intimní vztahy. „Zvětšené prsní žlázy se vyskytují až u 40 % dospělých mužů a až 75 % adolescentů. Gynekomastii je třeba odlišovat od pseudogynekomastie.Ta se vyznačuje nárůstem množství tuku bez zvětšení žlázové tkáně a je obvyklá u mužů s nadváhou,“ říká plastický chirurg MUDr. Pavel Kobzík z Perfect Clinic.

Pozor (nejen) na rakovinu prsu u mužů

Zvětšené prsní žlázy přitom zdaleka nejsou jen vadou na kráse. Ve zvětšené prsní žláze se totiž mohou často objevovat i cysty. I když se tohle onemocnění vyskytuje jen u půl procenta mužů, ti, kteří mají výrazně zvětšená prsa, by proto měli chodit na preventivní prohlídky prsou, jako je sono či mamografie. Gynekomastie ale může mít příčinu i z dalších onkologických onemocnění. Často se jedná o nádory nadledvin, plic či varlat. Je proto dobré vždy svůj zdravotní stav zkontrolovat u lékaře.

Kdy jít na liposukci a kdy na operaci?

Problém se zvětšením prsou u mužů se dá vcelku dobře řešit. Při konzultaci plastický chirurg určí vhodný postup podle individuálního posouzení. Jak? Buď liposukcí, chirurgickým odstraněním prsní žlázy, či speciální hormonální medikací.

„V případě malé gynekomastie se provede odsátí tukové tkáně v oblasti prsou. To se většinou provede v místním znecitlivění a postup je obdobný jako u každé jiné liposukce. U rozsáhlejšího nálezu, kdy je nutné odstranit prsní žlázu, provede lékař za celkové narkózy řez okolo prsního dvorce a vyjme zbytnělou prsní žlázu. Jizva je vedena z vnější strany dvorce a po zhojení bývá málo patrná. Někdy může rozsáhlá gynekomastie způsobit, že by po vyjmutí prsní žlázy zůstaly v oblasti prsou přebytky povolené kůže. V takovém případě se provede i úprava kožního krytu. Výsledky odstranění gynekomastie jsou trvalé, v místech odsátí tuku se již znovu tuková tkáň neobjeví,“ dodává MUDr. Pavel Kobzík.

Jak probíhá léčba?

S gynekomastií se dá v některých případech zatočit i jinak, než svěřením se do rukou plastického chirurga. Jak uvádí Národní zdravotnický portál, v závislosti na spouštěcím faktoru je k dispozici i medikamentózní léčba. Ta ale pomůže jen u případů, které trvají méně než šest až dvanáct měsíců. Při známkách gynekomastie se můžete obrátit na praktického lékaře, urologa, androloga nebo endokrinologa.

Zdroje: