Jako miska
Na úvod by bylo dobré zmínit, jak svaly pánevního dna vůbec vypadají a jak fungují. Není to placka ani bochník, spíše se jedná o jakousi mističku, která podpírá pánevní orgány. Jsou v ní otvory pro močovou trubici, vaginu a konečník – proto také tolik ovlivňuje jejich funkci. Stejně jako každý jiný sval se pro správnou funkci potřebuje smršťovat a zase uvolňovat, což v případě svalů dna pánevního souvisí především s dechem a držením těla. Jsou totiž stejně jako bránice a hluboké břišní a zádové svaly součástí tzv. hlubokého stabilizačního systému. Když se nadechujeme, putuje bránice směrem dolů, stlačuje břišní orgány a napomáhá relaxaci naší „mističky“. Naopak při nádechu se vrací nahoru jak bránice, tak pánevní dno, které se zároveň stahuje. Jelikož v dnešní době málokdo dýchá řádně do břicha a dbá na správné držení těla, protože většina lidí celý den sedí a mělce dýchá, nemůžeme se divit, že má tolik lidí neaktivní hluboký stabilizační systém a stažené svaly pánevního dna.
Ano, chápete to skvěle – klíčem je správné dýchání a cviky pro stabilizaci těla. Pomoct mohou také postupy pro celkové zklidnění těla i mysli. Proč se o této problematice ale vůbec nemluví? Podle mě je těch důvodů víc. Tak zaprvé, v naší společnosti zůstává zakořeněná nesmyslná představa, že žena má mít co nejužší vaginu – jedině tehdy může být pro muže sex uspokojivý. Vidíte? Pro muže. Tomuto fenoménu, kdy jsou brány v potaz primárně mužské zájmy a ženy jsou považovány za sexuální symbol, se říká male gaze a dosud (bohužel) nebyl vymýcen. Faktem ale je, že vagina se při vzrušení uvolňuje, roztahuje a prodlužuje, aby umožnila hladký a příjemný průnik penisu. Každá je od přírody jinak široká, což ovšem nesouvisí s věkem ani počtem sexuálních zkušeností, jak si někteří neerudovaní jedinci myslí.
Za druhé, proč na tomto hromadném přesvědčení, že má být žena správně co nejužší, nevydělat? Na trhu dnes najdete stovky produktů, které mají „zkvalitnit vaše i partnerovo potěšení“ (ale hlavně partnerovo). Začínalo to celkem nevinně – tyto pomůcky, mezi které patří všemožné kuličky, vajíčka a trenažéry, měly pomoct ženám po porodu, a to především těm, které trpí únikem moči. Časem se však jaksi na původní záměr zapomnělo a najednou trenažér potřebujeme všechny – nechceme přece ochabnout a přestat sexuálně uspokojovat své muže! Nechápejte mě špatně, na cvičení pánevního dna v zásadě nic špatného není, platí ovšem, že pokud máme jakékoli potíže, měly bychom nějaké posilování provádět pouze po poradě s fyzioterapeutem. Pokud totiž máme opačný problém, tedy chronicky zaťaté svaly v pánevní oblasti, dalším zatínáním v rámci cvičení si spíše uškodíme. Navíc mi u všech těch reklam na posilovací pomůcky chybějí zmínky o svalovém uvolňování, masáži a tak podobně, které by měly být nedílnou součástí onoho posilování.
Týká se to i mě?
Bez vyšetření fyzioterapeutem nemůžete s jistotou vědět, jak jsou na tom právě vaše svaly pánevního dna. Pokud ovšem cítíte napětí okolo vaginy nebo konečníku, je vám nepříjemný průnik penisu nebo dilda, který vám před časem příjemný byl, nebo máte potíže s vyprazdňováním, je pravděpodobné, že se vás tato problematika týká. Na rozdíl od posilování si ovšem uvolňováním pánevních svalů nijak neuškodíte, takže vzhůru do toho! I když návštěvu odborníka vřele doporučuji, chápu, že ne každý se k tomu opravdu dokope.
Základní a nejjednodušší způsob, jak zlepšit zdraví (nejen) svého pánevního dna, je optimalizace dechového stereotypu a držení těla. Kdykoli máte přes den volnou chvilku, srovnejte se tak, abyste seděli rovnoměrně na obou sedacích kostech nebo vestoje rozložili váhu do obou chodidel. Uvolněte ramena a lehce zasuňte bradu. Soustřeďte se na nádech, který by měl putovat do břicha, do boků i do zad. Pomoct může, když si dáte ruce v bok a prsty zkontrolujete, že skutečně dýcháte do těchto oblastí. Zpočátku to může být obtížné, časem si na to však vaše tělo zvykne a bude takto kvalitně dýchat automaticky.
Naše tělo – a pánevní dno obzvlášť – nemá rádo dlouhé sezení. Dalším doporučením je tedy eliminace času stráveného na židli či gauči. Pokud při práci sedět musíte, alespoň se čas od času projděte nebo protáhněte. Při protahování se zaměřte na svaly, které ovlivňují kyčelní a křížokyčelní klouby. Například vleže na zádech – přitáhněte pokrčené nohy k hrudníku nebo je položte na zem koleny od sebe, tzv. motýlek, při němž dochází k protažení svalů vnitřní strany stehen. Nezapomeňte také na ohybače kyčlí a hýžďové svaly. Spoustu vhodných cviků najdete na stránkách Kondice nebo na YouTube.
Už jsem zmiňovala cvičení pro celkové uvolnění, kterým je třeba autogenní trénink. Pokud chcete cíleně uvolňovat svaly okolo vaší vaginy, velmi vhodná bude automasáž. Protože se jedná o vysoce citlivou oblast, postupujte pomalu a přizvěte na pomoc lubrikační gel nebo přírodní olej (například kokosový). Udělejte si pohodlí a jemně prsty masírujte velké stydké pysky, okolí vaginálního vstupu a hráz. Až budete připravená, můžete vstoupit dovnitř – buď prstem, nebo tenčím dildem (záleží na tom, co snáze zavedete a co vám bude příjemnější). Ideální je zahnuté dildo, kterým můžete jemně tlačit do stran uvnitř vagíny. Pokud narazíte na citlivější místo, nechoďte přes bolest, pouze tam vydržte déle a stále vyvíjejte mírný tlak. Zhluboka dýchejte. Můžete jít i hlouběji a pozorovat, co to s vámi dělá. Masáž může provádět i partner.
Možná máte teď pocit, že se svých obtíží nikdy nezbavíte – nezapomeňte ale, že „miska“ pánevního dna je sval jako každý jiný, takže se s ním dá krásně pracovat. Pokud vám ovšem bude i nadále komplikovat život, na nic nečekejte a vyrazte k fyzioterapeutovi se zaměřením na ženské zdraví. V Česku jich stále přibývá a je z čeho vybírat.
Zdroj: