Jaké jsou druhy proteinových tyčinek a dalších produktů?


Syrovátkové proteinové produkty

Tyto produkty jsou založeny na syrovátkovém proteinu, což je velmi populární forma bílkovin z mléčných výrobků.

Vegan proteinové produkty

Jsou ideální volbou pro ty, kteří dávají přednost veganské stravě. Tyto proteinové produkty jsou vyrobené z rostlinných zdrojů, jako je hráškový protein, sójový protein nebo rýžový protein.

Proteinové tyčinky s ořechy a semínky

Proteinové tyčinky s ořechy a semínky jsou oblíbenou variantou pro ty, kteří hledají nejen zvýšený příjem bílkovin, ale i zdravé mlsání ořechů a semínek, které poskytují zdravé tuky, vlákninu, vitamíny a minerály. Tyto tyčinky mohou být skvělou volbou pro lidi, kteří hledají vyvážený způsob poskytování energie a nutričních látek.

Nízkosacharidové a nízkotučné produkty

Jsou vhodné zejména pro lidi, kteří sledují množství sacharidů nebo tuků ve své stravě. V obchodech můžeme proto najít nejrůznější proteinové produkty s nízkým obsahem sacharidů nebo tuků.

Jak vybrat kvalitní proteinový produkt a na co si dát pozor?

Při výběru proteinové tyčinky je důležité si přečíst etikety a věnovat pozornost obsahu bílkovin, cukrů, tuků a přidaných látek. Různé značky a typy mohou mít různé nutriční profily.


Při výběru kvalitních proteinových tyčinek nebo jiného proteinového produktu zvažte několik klíčových faktorů:

Obsah bílkovin

Kvalitní proteinová tyčinka by měla mít vysoký obsah bílkovin, což je klíčová složka pro svalový růst a regeneraci.

Typ bílkovin

Zkontrolujte, z jakých zdrojů jsou bílkoviny obsažené v produktu. Vhodné jsou například syrovátkové bílkoviny, rostlinné bílkoviny (např. sója, hrách, rýže) nebo jiné kvalitní zdroje.

Obsah cukrů

Snažte se vybrat tyčinky s nízkým obsahem přidaných cukrů. Některé tyčinky mohou obsahovat mnoho skrytých cukrů, což nemusí být pro vaše zdraví ani dietu ideální.

Obsah tuku

Věnujte pozornost obsahu tuku, zejména nasycených a trans tuků. Pokud tyto tuky budou převládat či jejich množství bude vysoké, raději se jim vyhněte.

Přidané látky

Vždy věnujte pozornost na etiketě pozornost přidaným látkám, jako jsou konzervanty, barviva nebo umělá sladidla. Kvalitní produkt by měl být co nejméně zpracovaný a obsahovat co nejméně přidaných ingrediencí.

Vláknina

Vláknina je důležitá pro pocit sytosti a celkově pro trávicí systém, proto dejte přednost produktům, které obsahují vlákninu.

Celková nutriční hodnota

Zaměřte se také na jednotlivé složky i celkovou nutriční hodnotu. Proteinová tyčinka by měla být součástí vyvážené stravy, ale rozhodně by neměla nahrazovat plnohodnotné a vyvážené jídlo.

Výrobce

Zkoumejte výrobce a jejich reputaci. Společnosti, které jsou známé pro vysokou kvalitu svých výrobků, mohou být spolehlivější volbou.


Proteinové tyčinky a další proteinové produkty v obchodech

Je těžké přehlédnout regály a působivé expozice věnované nejrůznějším proteinovým koktejlům, produktům a tyčinkám ve vašem místním obchodě s potravinami. Pokud nejste někdo, kdo tyto balené produkty konzumuje, možná se právě divíte, proč je kolem těchto produktů takový povyk. Nebo pokud jste někdo, kdo si vezme proteinovou tyčinku jako svačinu uprostřed dne, možná vás ani nenapadne, zda je to pro vás opravdu ta nejlepší volba.

Pravda o proteinových koktejlech a tyčinkách

Zatímco proteinové koktejly a tyčinky vám skutečně mohou poskytnout velkou dávku živin, tak na druhou stranu mohou postrádat další důležité živiny, jako jsou vitamíny a minerály. A právě proto po jejich zkonzumování ve vás často nezanechají ten příjemný pocit sytosti, jako plnohodnotné jídlo nebo svačina. Tyto produkty navíc v sobě často mají vysoký obsah cukru a ve většině případů je jejich energetická hodnota srovnatelná s klasickou cukrovinkou. A aby toho nebylo málo, pokud jde o celkový počet bílkovin, proteinové tyčinky a koktejly se často rovnají, nebo dokonce zaostávají za jednoduchými oblíbenými potravinami, jako jsou vejce či jogurt.

Bez ohledu na celkový počet bílkovin, pokud jde o vaše makroživiny, nejlepším řešením je přijímat bílkoviny prostřednictvím plnohodnotných potravin – a existuje spousta z nich, které jsou stejně vhodné jako různé proteinové produkty a tyčinky, které vám dodají téměř stejnou dávku bílkovin.


Jsou proteinové produkty pouhým marketingem?

Ne všechny proteinové produkty jsou marketingem, protože mnoho z nich je ideálním řešením, jak tělu rychle dodat bílkoviny, obzvláště pokud daný člověk má náročný životní styl nebo cvičí.

Nicméně je velmi důležité být si vědom toho, že kvalita tyčinek i dalších proteinových produktů se může značně lišit. Některé značky a výrobky mohou skutečně obsahovat vysokou kvalitu bílkovin, zdravé tuky a minimální množství přidaných látek, ale některé výrobky jsou pouhým klamem s velmi malým množstvím bílkovin i dalších prospěšných látek. Vždy je tedy důležité sledovat složení produktu.

Zdroje: