S přicházejícím stářím se obáváme řady věcí jako jsou bolesti, nemoci i nemohoucnost. Což se nemusí týkat každého seniora, řada z nich se dožije vysokého věku, jsou stále, aktivní, soběstační a přemýšlí jim to lépe než dvacetiletým. Co je ale skoro nevyhnutelné, je nepříjemný zápach, který je charakteristický pro lidi vyššího věku. Ale není to nic, za co by mohli.

Zdroj: Youtube

Zápach způsobuje hormonální nerovnováha

Na vině je nenasycený aldehyd 2-nonenal. Tato chemická látka, kterou vědci popsali jako "nepříjemný travnatý a mastný zápach", by mohla být "hlavní příčinou zhoršení tělesného pachu, které bylo pozorováno se stárnutím" - jinými slovy, biologickým vysvětlením, proč mají starší lidé charakteristický zápach, upřesňuje server Scientific American.

Přibližně ve věku 40 let se v těle nenápadně mění způsob odbourávání omega-7 nenasycených mastných kyselin na kůži. Tyto kyseliny jsou vystaveny působení vzduchu a vytvářejí sloučeninu zvanou "nonenal". Nonenal se nejspíše vytváří v důsledku hormonální nerovnováhy. K těmto nerovnováhám dochází s přibývajícím věkem, což má za následek větší množství lipidových kyselin. Kromě toho se snižuje přirozená antioxidační ochrana naší pokožky a dochází k velké oxidaci lipidových kyselin.

Jak ve stáří zmírnit zápach

Zdravý životní styl může pomoci snížit zápach nonenalu. Pití velkého množství vody ředí mastné kyseliny. Stejně tak pijte zelený čaj, který odbourává sloučeniny způsobující nonenalový zápach. Cvičte a stravujte se výživně. Čím více zeleniny a ovoce budete jíst, tím se zápach vycházející z těla minimalizuje. Bylo prokázáno, že vegani voní lépe než „masožrouti“ nebo lidé, kteří jedli nezdravá jídla.

Můžete také vyzkoušet byliny, které čistí krev. Z několika následujících bylinek si uvařte čaj a pijte 2 až 3 šálky denně jako součást přídělu vody. Lopuch, červený jetel, echinacea, klikoroh, kopřiva, měsíček a kořen pampelišky. Zmíněná pampeliška je antioxidant a natrhat si jí můžete v podstatě kdekoliv. Nebo si koupíte už naporcovaný pampeliškový či kopřivový čaj.

Další variantou je koupel se solí. Silným antioxidantem je epsomská sůl, která pomáhá i na bolesti.

„Stáří“ bývá často cítit z oblečení i z prostor, kde staří lidé žijí. Pokud chcete své mamince nebo tatínkovi, aby měli doma voňavo, zkuste následující:

Mastné kyseliny, které tento zápach vytvářejí, nejsou rozpustné ve vodě, takže je nelze snadno smýt. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste vůni obytného prostoru vylepšili. Mezi tyto metody patří např:

Vyvětrejte obytné prostory otevřením oken a větráním. Teplé a dusné prostředí má tendenci pachy zesilovat.

Oblečení perte s použitím doplňků na praní určených k boji proti skvrnám a snižování mastnoty.

K úklidu je vhodné využívat vodu a ocet.

A kdo smrdí víc?

Studie vědeckého pracovníka Johana Lundströma z Institutu Karolinska Institutet ve Stockholmu prokázala, že za změnami tělesného pachu stojí molekula 2-nonenal. Vědce ale překvapilo, když pak při pokusech lidé sice přirovnávali pach seniorů k zatuchlé vodě či sklepení, současně ale uváděli, že více než tento pach je jim nepříjemný pak malých dětí. Zřejmě i tady hraje roli evoluce. Pach malých dětí je obvykle příjemný zejména jejich rodičům, avšak ostatním ne. Mohou tak být chráněny před cizinci.

Vědci také v testu vzorků podle pohlaví zjistili, že vůně mužů mladého a středního věku je nejintenzivnější a často nejvíce nepříjemná. Naopak zápach starších mužů hodnotili jako o něco příjemnější než u starších žen. Za změnu vůně může podle výzkumu pokles hladiny testosteronu, píše Magazín Plus.

A všichni asi známe zápach mladých lidí v pubertě, kdy jsou opět na vině hormony. Takže zápach se tak trochu týká nás všech, nejen seniorů.

Zdroj:Výzkum, Studie, Scientific American