Že mazlíčci přinášejí radost, je asi každému jasné. Věděli jste ale, že hlazení srsti přináší snížení tlaku krve? Narazili jsme na to i během rozhovoru se zvěrolékařem Leošem Železným. „A nemusí te zvíře jen hladit. Dokonce i pohled na rybičky v akváriu má podobný efekt,“ doplňuje lékař. Studie na majitelích koček dokazují, že tito lidé méně často umírají na kardiovaskulární onemocnění.

Připomíná také, že děti, které vyrůstají od narození v domácnosti s kočkou či psem, jsou méně náchylné k alergiím. „Kdysi se k malým miminkům nosily i roušky, ale s postupem času se ukázalo, že tito lidé pak měli problémy s alergiemi ve vyšším věku. Zvíře pomáhá trénovat imunitu a za mě děti a zvířata rozhodně patří k sobě,“ tiší obavy z nepořádku a špatné hygieny Leoš Železný.

Připomíná, že co se týče psů, je nutné zvažovat spíš to, jak bude s dětmi vycházet. Starší pes může mít problém si na dítě zvyknout a může „žárlit“. Problémem ale může být i to, že starší zvíře má rádo svůj klid nebo už může špatně slyšet či vidět a dítě ho může překvapit. Jak říkají profesionální kynologové, pes je odjištěná zbraň a nikdy si nemůžete být 100% jistí, že (byť nechtěně) neublíží. Co se ale celkového zdraví týče, život s mazlíčky je rozhodně výhodou.

#audio|15168572#

Dilematem může být, zda pořídit zvíře staršímu člověka. Pes je ideálním společníkem a nutí k aktivitě: potřebuje vyvenčit, je třeba pečovat o jeho zdraví, dbát na výživu a je tím pádem velkou motivací k pohybu a tréninkem pro mozek. „Určitě bych ale nedoporučoval pořídit štěně. Leda pokud by se rodina dokázala dohodnout na tom, že s jeho výchovou i venčením bude pomáhat více lidí. Pokud zvíře někdo bude schopný denně třeba dvě hodiny venčit, nemusí být problém ani to, že pak stráví den se seniorem doma,“ doporučuje veterinář Leoš Železný.

Pokud vás láká si nějakého toho chlupáče pořídit, jeho výběr si dobře rozmyslete. „Aktuálně jsou velmi populární třeba border kolie, což jsou sice krásní a roztomilí psi, ale jsou velmi temperamentní a potřebují skutečně hodně pohybu. Je dobré si o plemenech něco zjistit, poradit se se zkušenými chovateli a celou rodinou,“ radí zkušený zvěrolékař a varuje, že nejde o rozhodnutí „na chvilku“.

Mimo jiné je dobré promyslet, co se zvířetem uděláte třeba během dovolené (může ho někdo pohlídat, můžete ho vzít s sebou?), kdo bude zvíře venčit, kdo s ním bude cvičit, jaké budete používat povely. „Pes vám nerozumí, reaguje na jednoduché povely a vaši intonaci. Povely jako ‚prosím tě, vezmi si tohle‘ nevnímá. Stejně tak je problém, pokud někdo doma volí ‚sedni!‘, druhý ‚sit down‘ a třetí třeba ‚sedni si, prosím tě‘,“ uvádí špatný příklad z praxe Leoš Železný.

Pes potřebuje svého pána a nikdy by se neměl stát vůdcem smečky, o což se pokusí, jakmile autoritu doma nenajde. „Nejsmutnější potom je, když vám do ordinace přijdou lidé, kteří se vlastního psa bojí,“ uzavírá téma lékař a všem vřele doporučuje absolvovat základní výcvik se zkušeným kynologem.

Zdroj: