Premium obsah

Proč nás bolí záda?

Proč nás bolí záda?
Bolest zad je snad vůbec nejčastější problém, se kterým se lidé obrací o pomoc k lékařům, fyzioterapeutům a osobním trenérům. Alarmující je skutečnost, že se tyto obtíže týkají čím dál tím mladších jedinců, dokonce i malých dětí a mládeže. Bolesti zad jsou velice široký pojem, neboť zdroj bolesti může být různého původu a velice často se na jejich vzniku podílí více faktorů. Jakého původu bolesti zad mohou být a jaké nejčastější faktory se podílejí na jejich rozvoji?

Strukturální versus funkční původ bolesti

Bolest zad může pramenit ze dvou základních problémů. Buď je problém strukturální, nebo funkční povahy. Strukturální původ bolesti znamená, že bolest vyvolalo poškození nějaké konkrétní struktury. Jako příklad si můžeme uvést artrózu, výhřez meziobratlové ploténky s utlačením míchy nebo míšních kořenů, revmatická onemocnění, nádor atp. Naproti tomu funkční původ bolesti zad značí, že zdroj bolesti není v poškozené struktuře, ale poruše funkce. Co to znamená? Na postavení jednotlivých obratlů a celé páteře se v největší míře podílí svaly. Pokud není správná a rovnoměrná souhra zádových svalů s ostatními svaly, pak jsou jednotlivé obratle v kompresi. Je na ně vyvíjena mnohem větší zátěž, která je často navíc stranově asymetrická. Kromě obratlů jsou samozřejmě zatíženy i ostatní struktury, jako jsou třeba zmíněné meziobratlové ploténky, kloubní chrupavky, vazy, cévy a nervy. Často se strukturální a funkční původ bolesti navzájem ovlivňují a při dlouhotrvající bolesti jsou přítomny oba faktory. Funkční porucha časem dospěje k poničení struktury a naopak poškození struktury negativně ovlivní funkci okolních svalů.

Nejčastější faktory podílející se na rozvoji bolesti zad

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.