Také jste někdy přemýšleli o tom, proč jste to zrovna vy, kdo je poštípaný od komárů a dalšího hmyzu více, než ostatní? Osobně patřím mezi ty, kteří si vytáhli „černého Petra.“ Když budeme spát jako skupina lidí pod širákem, ráno se vzbudím nejvíce pohryzaná já. Vždycky to tak bylo. A pak se objevil člověk, který je na tom chudák ještě hůř. Je to má dcera. Spíme spolu v jedné posteli, já mám jeden štípanec a ona má pupínků po ránu plný obličej. Na dovolenou bereme zásadně několik lahviček repelentů, elektrický odpuzovač komárů do zásuvky, krémy proti svědění a ani taková přenosná lékárna často nepomůže. Což mě inspirovalo k napsání následujícího textu. Protože to není náhoda, ti malí poletující upíři si umí vybrat a mají k tomu své důvody.

Zdroj: Youtube

Někteří lidé jsou pro komáry atraktivnější pochoutkou. Jak cituje dermatoložku server The Daily Mirror, důvod je prostý. „Důvod může být vaše krevní skupina, protože komáry více přitahuje krevní skupina 0.“ To by odpovídalo, obě s dcerou máme krev 0. "Komáry přitahuje oxid uhličitý, takže čím hůře dýcháte, tím jste atraktivnější...Lidé, kteří jsou nemocní, starší se sníženou imunutou nebo naopak děti nebo jsou obéznější, mají tendenci dýchat častěji a dýchají více oxidu uhličitého, proto jsou pro komáry atraktivnější,“ vysvětluje dále dermatoložka. Já sice obézní nejsem, ale děti skutečně dýchají rychleji, možná proto na ně jde hmyz častěji. A komáry údajně více přitahuje světlé oblečení, takže se doporučuje tmavé pyžamo.

Komáry přitahuje to, co jíte a pijete

A to není všechno, například web VeryWellHealth uvádí další důvody, proč jste pro komáry lákavou svačinkou. Kdo by řekl, že komáři mají chuť na pivo? V jedné studii vědci zjistili, že na účastníky studie, kteří vypili litr piva, létalo výrazně více komárů než na ty, kteří vypili litr vody.

Komáry může také přitahovat to, co jíte. Lidová moudrost říká, že to, co jíte, může být pro komáry chutnější potravou. Zejména konzumace sladkých, slaných, kořeněných nebo na draslík bohatých potravin prý přitahuje více komárů. Výzkumy jsou sice omezené, ale vědci z Wisconsinské univerzity identifikovali jednu potravinu, která tomuto jevu odpovídá: banány. Studie publikovaná v časopise Insects zjistila, že konzumace banánu zvyšuje četnost kontaktů s komáry a štípanců.

Závěrem, komáři si opravdu vybírají. Atraktivní jsou pro ně děti, lidé s krví 0, dále také těhotné ženy nebo starší lidé se slabší imunitou ( kvůli zmíněnému oxidu uhličitému). A samozřejmě pokud půjdete do postele po večírku, nejspíš budete mít štípanců víc.

Zdroj:Redakce, Výzkum, Studie, VeryWellHealth, The Daily Mirror