Zdroj: Youtube

Jak to vlastně funguje? Účinek probiotik můžeme s nadsázkou přirovnat k davu vojáků – poté, co sníte jídlo s obsahem probiotik (nebo spolknete probiotickou kapsli), prochází armáda trávicím traktem a po rozpuštění se najednou ve střevě uvolní několik miliard bakterií, které postupují dál a „čistí“ nejen naše střeva, ale i celý imunitní systém. Jak?

Armáda „hodných“ bakterií

V první řadě probiotika pomáhají strávit a vstřebávat živiny, zejména vitamín B12, chrání organismus před viry, škodlivými bakteriemi a dalšími patogeny z vnějšího prostředí. Mají prokazatelně preventivní vliv na rozvoj autoimunitních a civilizačních onemocnění a jsou důležitá pro komunikaci mezi střevy a dalšími částmi těla, například mezi mozkem a nervovým systémem. Správné množství zdraví prospěšných bakterií ve střevech zabraňuje množení choroboplodných zárodků, které způsobují problémy jako nadýmání, zácpu nebo průjmy, záněty močového měchýře, výtoky a podobně.

Zmírňují příznaky menopauzy

Proč by probiotika měly užívat hlavně ženy po padesátce? Protože kromě střevního prostředí pomáhají udržovat i zdravý mikrobiom v ženských intimních partiích. A právě pH ve vagině může být vlivem menopauzy narušeno, což dokládá řada studií. Většina žen začíná pociťovat symptomy menopauzy po 45. roce věku, ale u některých žen „změna“ přichází až po padesátce. Bez ohledu na to, kdy přijde, menopauza je obtížný přechod, který doprovázejí návaly horka, změny nálady, nabírání tuku a mnoho dalších nepříjemných věcí. Jeden ze zahraničních výzkumů ukazuje, že některé druhy probiotických bakterií mohou opravdu zmírnit příznaky menopauzy. Kromě toho mohou probiotika pomoct zlepšit zdraví kostí – běžnou součástí menopauzy totiž u velké většiny žen bývá ateroskleróza. Studie z roku 2015 zjistila, že probiotika Lactobacillus reuteri pomohla zlepšit mineralizaci kostí u postmenopauzálních žen.

Přibývání na váze v menopauze je dalším problémem, který trápí mnoho žen ve věku 40 a více let. I tady mohou pomoct probiotika – konkrétně kmen Lactobacillus acidophilus. Podle různých výzkumů je to jedno z nejlepších probiotik na podporu hubnutí, a to díky aktivaci hnědé tukové tkáně.

Kde je najdete?


Mezi nejčastější druhy kmenů probiotických bakterií patří laktobacily (bakterie mléčného kvašení), bifidobakterie, enterobakterie nebo kvasinky.
Nejlepším a přirozeným způsobem, jak do sebe dostat rozumné množství přirozených probiotik, je zařadit do jídelníčku více kvašených – fermentovaných potravin. Bakterie v nich jsou živé, na rozdíl od probiotik v kapslích či v prášku. Každá z potravin má jiné spektrum bakterií, proto vsaďte na rozmanitost a pestrost na talíři. S probiotiky dodáte tělu podle typu fermentované potraviny i tuky, bílkoviny, vitamíny, minerály, podpoříte sekreci žaludeční kyseliny a enzymů pro trávení a vstřebávání živin i pravidelné vyprazdňování.

Potraviny s vysokým obsahem probiotik:

kvašené zelí
kvašená červená řepa, cuketa i mrkev
„pickles“ – větší kousky kvašené zeleniny, jako je okurka, cuketa, mrkev, řepa i pastinák v solném roztoku
korejské kim
i – pikantní kvašená zelenina s kořením bez konzervantů
bílý jogurt z kozího, ovčího nebo kravského mléka
kefír, zákys, acidofilní mléko
pravý kvašený jogurt z kokosového mléka bez konzervantů
kvalitní nefiltrovaný jablečný ocet

Pilulky pro ženy

Jestli patříte mezi ženy v kategorii 50 plus a s výše uvedenými potravinami máte problém, můžete si v lékárně nebo na různých specializovaných e-shopech zakoupit i potravinové doplňky s probiotiky. Pokud už tak uděláte, vyplatí se sáhnout rovnou po těch, které jsou určené speciálně pro ženy. Některé doplňky jsou namíchány tak, že obsahují probiotické kmeny, které mohou pomoct právě ženám v menopauze. Ty vám zajistí dostatečnou podporu intimní oblasti, vaginálního mikrobiomu, močového ústrojí a správného pH. Anebo se zeptejte svého gynekologa, který vám s užíváním probiotik během menopauzy poradí.

Zdroje: