BRUKVOVITÉ

Kapusta, růžičková kapusta, brokolice, květák, zelí, kadeřávek, kedluben… zkrátka brukvovitou zeleninu jezte pravidelně pro rovnováhu hormonů. Obsahují fytoestrogen indol3karbinol, který pomáhá játrům odstranit nadbytek hormonů z krve a pomáhá tak udržovat optimální hladinu hormonální rovnováhy. K dostání je i v tabletách, kde je prospěšná fytochemikálie izolovaná. Tablety mají schopnost modulovat metabolismus člověka a zabraňovat tak mnoha onemocněním, včetně cyst a myomů na vaječnících nebo v děloze, množení HPV a rakovině děložního čípku. Pomáhá s otěhotněním.

PUPALKOVÝ OLEJ

Olej z pupalky má blahodárné účinky při PMS i menstruačních bolestech. Obsahuje celou řadu dalších biologicky aktivních látek, které příznivě působí na náš organismus. Pomáhá také zklidnit přecitlivělá a bolavá prsa. Zlepšuje libido u žen. Posiluje obranyschopnost organismu a zvyšuje odolnost proti stresu. Působí na zdraví pokožky, nehtů a vlasů a zabraňuje jejich vypadávání. Doporučená dávka jsou tři čajové lžičky denně.

BOBULOVINY

Maliny, třešně, moruše, rybíz, angrešt, ostružiny, lesní jahody, borůvky, brusinky, zkrátka všechno drobné bobulovité ovoce je výborným tonikem krve. Ne nadarmo patří mezi superpotraviny, zásobují tělo vitaminy a minerály, a tak vyživují krev. Obsahují velké množství antioxidantů. Bobuloviny mají příznivý vliv na krvetvorbu. Tak se jich teď, když mají sezonu, klidně přejezte.

PICKLES

Kimči, kysané zelí nebo jakákoli kvašená zelenina obsahují kromě spousty dobře vstřebatelných vitaminů a minerálů i probiotika, která pomáhají vašemu střevu, aby je osídlily přátelské bakterie, a tím pádem zajišťují zdravý střevní mikrobiom – právě jeho nerovnováha je jednou z hlavních příčin PMS syndromu. Teď v létě snadno připravíte rychle kvašenou zeleninu tak, že libovolnou zeleninu očistíte, naskládáte do zavařovačky, přidáte špetku soli, zalijete vroucí vodou až po okraj a necháte na lince zakryté 2–3 dny fermentovat. Poté vydrží v lednici několik týdnů. Dejte si lžíci ke každému jídlu. Tento způsob konzumace probiotik je pro tělo výhodnější a přirozenější než probiotika z lékárny.

BYLINNÁ SMĚS PRO VYLADĚNÍ HORMONŮ

Nechte si v bylinkářství namíchat směs: kontryhel, řebříček, kopřivu, maliník. Tato směs ovlivňuje hormonální rovnováhu a vyživuje krev. Nálev z bylin připravíte tak, že 1 polévkovou lžíci přelijete 300 ml vroucí vody, 6 minut necháte louhovat. Čaj je dobré začít užívat po skončení menstruace a popíjet 1–2× denně až do začátku další menstruace. Po dobu menstruace si udělejte pauzu.