Prime je nápoj, který vytvořili extrémně slavní influenceři Logan Paul a KSI. Dva youtubeři a boxeři se nejdříve několikrát servali v ringu a nakonec spolu uzavřeli smlouvu a vyvinuli značku nápojů, které zaznamenal snad každý člověk na světě.

Zdroj: Youtube

Prime se prodává ve dvou základních variantách, které se pak dělí na různé příchutě. Varianta Hydration je propagována jako hydratační drink pro sportovce a skládá se skládá primárně z 10% z vysušené kokosové vody, vody a různých minerálů a vitaminů. Prime Energy jsou pak varianty s obrovským obsahem kofeinu. Oba druhy pití ale vyvolávají určité obavy ohledně svého dalšího složení.

Škodí PRIME zdraví dětí?

Jako hlavní složku nápoj obsahuje látku s názvem BCAA. Ta se běžně používá k podpoře regenerace svalů. Při předávkování touto látkou se ovšem regenerace svalů může naopak zhoršit. BCAA by navíc v žádném případě neměly užívat těhotné nebo kojící ženy a děti.

Nápoj je bez cukru, ale obsahuje umělá sladidla jako je sukralóza a acesulfam draselný, který byl zpochybněn kvůli možným negativním zdravotním účinkům, například nárůstu hmotnosti a změn v mikrobiomu střev​.

Obsah vitaminu A v Prime je hodně vysoký, což může při nadměrném příjmu vést k toxicitě, která zahrnuje příznaky, jako jsou záchvaty, bolesti hlavy a rozmazané vidění. Pro děti ve věku 9-13 let je doporučený denní příjem vitaminu A mnohem nižší než obsah v jedné plechovce nápoje Prime​​.

Prime Energy obsahuje významné množství kofeinu, které je několikanásobně vyšší než v běžných nápojích jako je Coca-Cola. Nadměrný příjem kofeinu může u dětí způsobovat nežádoucí účinky, jako jsou nervozita, zrychlený srdeční tep a zvýšená střevní motilita​​​​​​.

Co způsobuje nadměrné pití PRIME?

Obzvláště pro děti je nadměrné pití Primu velice nebezpečné. Může vést k předávkování kofeinem, nervozitě, silnému bušení srdce, nárustu hmotnosti a kažení zubů. Pestrost obalů a různých příchutí Primu ovšem napovídá tomu, že je nápoj mířený přímo na děti. Odborníci ovšem varují, že je Prime nápoj určený výhradně pro sportovce a měl by být konzumován až od 18 let.

Zdroje:

https://hmri.org.au/news-article/prime-drinks-why-hype-and-are-they-safe-children#:~:text=PRIME%20Hydration%20is%20sugar,though%20perhaps%20not%20in%20adults

https://illuminatelabs.org/blogs/health/prime-review

https://www.nzherald.co.nz/lifestyle/youtubers-logan-paul-and-ksis-prime-energy-drink-what-is-it-and-why-is-your-child-so-obsessed-with-it/L2BVUT6WGNDKJKF55FBIAJKE6Y/