S nástupe podzimu jako každý rok přibývá viróz a případů onemocnění covdiem-19. Čísla nejsou dramatická, nicméně se každý týden zvyšují a hygienické stanice v září evidují v průměru 200 nových případů denně. Mezi nakaženými jsou jak lidé očkovaní, tak ti, co už covid-19 prodělali. Nejlepším způsobem, jak se onemocnění vyhnout je pochopitelně prevence.

Zdroj: Youtube

Lze rozeznat covid-19 od virózy?

Mezi lidmi nekoluje na podzim jen koronavirus, ale také běžné viry, které způsobují nachlazení. Nejčastěji jde o rhinoviry. Běžně ale rhinoviry vyvolávají u lidí nachlazení s příznaky podobnými nákaze koronavirem. Bez testu je prakticky není možné rozpoznat. Jediným rozdílem je ztráta čichu a chuti, která provází jen covid-19 a projevuje se u zhruba 60 procent pacientů, informuje iRozhlas.

Obecně se má za to, že příznaky po nakažení covidem mohou v některých případech trvat déle. U nachlazení jsme po týdnu schopni vylézt z postele, u nákazy covidem-19 se to může táhnout až měsíc.

Podle serveru Covid-portál jsou tyto symptomy typické pro nákazu Covidem-19.

Příznaky covid 19:

  • teplota 37,3°C a více
  • kašel
  • obtíže s dýcháním
  • bolesti v krku, hlavy, zad, svalů nebo kloubů
  • ztráta čichu / chuti
  • únava
  • průjem
  • nevolnost
  • rýma
  • u dětí se mohou vyskytnout tzv. covidové prsty (Postižení prstů na rukou nebo nohou se podobá „omrzlinám“ – se zarudnutím až fialovým zbarvením prstů na nohou, v některých případech je to provázeno otoky

Zvýšení imunity a zmírnění příznaků

Lékaři pochopitelně doporučují jako je nejlepší prevenci proti covidu-19 a chřipce, očkování. Ale ne každý se chce nechat očkovat, ať už k tomu má jakékoliv důvody. V tom případě alespoň posilujte imunitu.

Vedoucí praktická lékařka Polikliniky AGEL Ostrava MUDr. Gabriela Matheislová vyzdvihuje význam vitaminu D v předcházení a zvládání onemocnění covid-19. V naší populaci je prokazatelně jeho významný deficit, jenž se spíše prohlubuje. Jako výhodné se jeví i preventivní podávání vitaminu C zejména v jeho liposomální podobě.

„Pro rizikové skupiny lze doporučit podávání imunopreparátů s obsahem zinku, hemového železa, substituci vitaminu B12. Kombinované imunopreparáty k prevenci a léčbě viróz jako např. Imunoglukan, Preventan, nebo přípravky s obsahem kolostra, nebyly zatím v souvislosti s onemocněním covid-19 zkoumány. Avšak k jejich podpůrnému užívání jistě není námitek. Nejlepším „vitaminem" v době pandemie je kvalitní spánek, pohyb a racionální strava,“ uvádí dále lékařka.

Pokud už člověk covidem-19 nebo jinou virózou onemocní, v domácích podmínkách se kromě klidu a dostatku tekutin doporučuje tzv. symptomatická léčba, tedy léčba příznaků zejména teploty, bolestí svalů, hlavy apod. Za účelem zvládání těchto potíží lékaři a lékárnicí doporučují léky s obsahem ibuprofenu, paracetamolu, aspirinu a jejich směsi, jež jsou volně prodejné.

Tip redakce a babské rady: Protože redaktorky v redakci Kondice padají jak mouchy, ať už se jedná o covid-19 nebo jiné virózy, dáváme i vlastní tipy, jak průběh nemoci zmírnit a urychlit. A uznáváme, že jsme prevenci zanedbaly a tímto si sypeme popel na hlavu.

Redaktorka Adéla nedá dopustit na šťávu z cibule. Nakrájíte cibuli na kostičky (klidně toho udělejte víc), dáte do sklenice a přidáte med, po několika hodinách se začne uvolňovat šťáva a tu si dáváte po lžičkách, každý se dejte třeba pět lžiček. Je známo, že cibule má antibakteriální účinky a působí i proti virům. recept najdete zde.

Redaktorka Apolena (autorka článku) nedá dopustit na česnek. Používá extrakt z česneku, kdy se jedna lžička tinktury vyrovná množství 100 česnekových hlaviček. Opět, česnek působí jako přírodní antibiotikum a poradí s celou škálou virů, je to i skvělá prevence.

Další možností je si udělat odvar ze zázvoru (recept najdete zde), přidat tam med, citrón a když to snesete, rozdrtíte do nápoje i pár stroužků česneku. Lze užívat i jako prevenci.

Zdroj:Výzkum,Studie, Agel, iRozhlas, Covid-portal