Přerušovaný půst je v současné době jedním z nejpopulárnějších trendů v oblasti zdraví a fitness na světě. Přerušovaný půst je způsob stravování, kdy lidé omezují konzumaci jídla na určité hodiny během dne. Neurčuje, které potraviny byste měli jíst, ale spíše kdy byste je měli jíst. V tomto ohledu se nejedná o dietu v běžném slova smyslu, ale přesněji řečeno o stravovací návyk.

Půst je praktikován po celou dobu lidské evoluce. Dávní lovci a sběrači neměli supermarkety, lednice ani celoročně dostupné potraviny. Někdy nemohli najít nic k jídlu. V důsledku toho se lidé vyvinuli tak, aby byli schopni fungovat bez jídla po delší dobu. Ve skutečnosti je občasné hladovění přirozenější než neustálé konzumace 3-4 (nebo více) jídel denně, vysvětluje web Healthline.

Nejen hubnutí, ale i prevence onemocnění

Lidé pomocí něj hubnou, zlepšují své zdraví a zjednodušují svůj životní styl. Některé výzkumy dokonce naznačují, že může mít i jiné výhody než jen hubnutí, například lepší zdraví mozku a srdce. Stále více se uznává význam stravy a osy střevo-mozek pro zdraví mozku a kognitivní funkce. Existují náznaky, že tento způsob stravování může bránit rozvoji neurologických poruch (epilepsie, Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza) na příznaky a poruch nálad.

Co se týká srdce, tak kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. V popředí zájmu o prevenci tohoto onemocnění stojí změna životního stylu. Patří sem rady, jako je zvýšení fyzické aktivity a zdravá vyvážená strava, které snižují rizikové faktory. Přerušovaný půst toto riziko právě snižuje.

Zdroj: Youtube

Půst 12 hodin denně

Pravidla této diety jsou jednoduchá. Člověk se musí dodržovat 12hodinový půst každý den. Tento typ přerušovaného půstu může být dobrou volbou pro začátečníky. Je to proto, že okno půstu je relativně malé, velká část půstu probíhá během spánku a člověk může každý den konzumovat stejný počet kalorií.

Nejjednodušší způsob, jak provést 12hodinový půst, je zahrnout do postního okna i období spánku. Například by si člověk mohl zvolit půst mezi 19:00 a 7:00. Musel by do 19:00 dojíst večeři a se snídaní počkat do 7:00, ale většinu doby mezi tím by spal.

Půst po dobu 16 hodin

Půst po dobu 16 hodin denně, při kterém zůstává jídelní okno 8 hodin, se nazývá metoda 16:8. Během diety 16:8 se muži každý den postí 16 hodin a ženy 14 hodin. Tento typ přerušovaného půstu může být užitečný pro někoho, kdo již vyzkoušel 12hodinový půst, ale nezaznamenal žádné výsledky. Při tomto půstu lidé obvykle dojídají večerní jídlo do 20:00 a druhý den vynechají snídani a jedí až v poledne.

Studie na myších s dietou s vysokým obsahem tuků zjistila, že omezení okna pro krmení na 8 hodin je ochránilo před obezitou, záněty, cukrovkou a onemocněním jater, i když snědly stejný celkový počet kalorií jako myši, které jedly, kdykoli se jim zachtělo.

Půst po dobu 2 dnů v týdnu

Lidé dodržující dietu 5:2 jedí 5 dní standardní množství zdravých potravin a zbylé 2 dny snižují příjem kalorií. Během 2 dnů půstu muži obvykle přijímají 600 kalorií a ženy 500 kalorií. Obvykle si lidé oddělují postní dny v týdnu. Například se mohou postit v pondělí a ve čtvrtek a v ostatních dnech jíst pravidelně. Mezi postními dny by měl být alespoň 1 den bez půstu. Tato dieta se však podle malé studie neukázala jako úplně účinná, jak uvádí web Medical News Today.

Půst dobu 24 hodin

Úplný půst po dobu 1 nebo 2 dnů v týdnu, známý jako dieta Eat-Stop-Eat, spočívá v tom, že po dobu 24 hodin v kuse nejíte žádné jídlo. Mnoho lidí se postí od snídaně do snídaně nebo od oběda do oběda. Lidé držící tento dietní plán mohou během půstu pít vodu, čaj a jiné nekalorické nápoje.

Ve dnech mimo půst by se lidé měli vrátit k pravidelnému stravovacímu režimu. Stravování tímto způsobem snižuje celkový příjem kalorií, ale neomezuje konkrétní potraviny, které jedinec konzumuje. 24hodinový půst může být náročný a může způsobovat únavu, bolesti hlavy nebo podrážděnost. Mnoho lidí zjistí, že tyto účinky se časem zmírní, jak se tělo přizpůsobí tomuto novému způsobu stravování. Lidem může prospět, když před přechodem na 24hodinový půst vyzkouší 12hodinový nebo 16hodinový půst.

Zdroj: Studie, MedicalNewsToday, Výzkum, Healthline