Premium obsah

Nepřibližovat se, nehladit, krmit jen čokoládou. To je premenstruační syndrom

Nepřibližovat se, nehladit, krmit jen čokoládou.  To je premenstruační syndrom
Každý měsíc mám pocit, že se na pár dní z běžné ženy proměňuji ve vlkodlaka. Premenstruační syndrom skutečně na ženu působí mentálně i psychicky. Mé okolí už dostalo instrukce: házet čokoládou z bezpečné vzdálenosti, nemluvit na mě, hladit jen opatrně. Máte to také tak? A dá se to nějak ovlivnit?

Zřejmě existuje pár šťastných žen, kterým blížící se menstruace nic nedělá. Já patřím mezi ty, u kterých  emoční labilita dosahuje skoro až psychické poruchy. Sice mi nerostou tesáky ani srst, ale najednou jsem oteklá (minimálně si tak připadám), všude pupínky, nesnáším celý svět a chci se akorát někde zavřít s balíkem čokolády a sebe litovat se.

Premenstruační syndrom (PMS) může u někoho začít pár dní před menstruací, podle odborníků to může i 1 až 2 týdny.

Zdroj: Youtube

Jaké jsou symptomy premenstruačního syndromu?

Na té psychické úrovni je to napětí nebo úzkost, depresivní nálada, záchvaty pláče, výkyvy nálad a podrážděnost nebo hněv. Co se týká změn chování, tak je to zmíněná chuť na sladké, stažení se ze společenského života, jednoduše nechcete nikoho vidět ani se s nikým bavit, dále špatné soustředění nebo změna libida. Poznáváte se v některém z příznaků? Já asi ve všech.

Na fyzické úrovni dochází k bolesti kloubů nebo svalů, únavě (to především), přibývání na váze v souvislosti se zadržováním tekutin, nadýmání břicha nebo vzplanutí akné.

Jak jsem tedy psala, téměř dokonalá proměna podle fantasy filmů z milé ženy v šelmu.

A cože se nám to v těle děje? Protože každá fáze menstruačního cyklu je ovlivňována jinou hladinou ženských pohlavních hormonů (estrogeny a gestageny), může mezi jednotlivými fázemi dojít k různě velké hormonální dysbalanci. A právě ta je často uváděna jako příčina syndromu premenstruální tenze.

Jak ovládnout PMS

Ženy by měly dbát na dostatečný přísun vitaminů skupiny B, železa, zinku, hořčíku a vápníku. Hořčík a vápník najdeme například v mandlích a máku. Místo chroupání ořechů, můžeme konzumovat přímo z nich vylisovaný olej, doporučuji toto množství 1× denně 1 lžičku mandlového oleje a 1 lžičku makového oleje. Zinek, železo a vitaminy skupiny B obsahují zase dýňová semínka, užíváme 1× denně 1 lžičku dýňového oleje.

Americká studie potvrzují, že právě železo a další minerály mohou mírnit příznaky PMS.

Pro zmírnění příznaků se doporučuje také pohybová aktivita. Vhodná je například jóga, aerobní cvičení nebo obyčejná procházka. Pohyb pomáhá zmírnit bolest a zároveň zlepšuje náladu.

Průběh PMS zklidňuje také přírodní léčba. Na trhu je dostupná řada homeopatik, pomáhají však i běžné bylinky. Bolest i podrážděnost zmírňuje kontryhel, třezalka zase pomůže s trávením a špatnou náladou. Proti nadýmání se používá kmín a fenykl.

TIP: Bylinky se při PMS využívají ve formě čajů.

Nebudu Vám věšet bulíky na nos, že se jedná o tipy, které vás zbaví potíží s PMS jako mávnutím kouzelného proutku, ale sama mám zkušenost s tím, že když se mi podaří mobilizovat vůli a jít na procházku. Stejně tak příjem minerálů pomáhá. Pozor ale na množství a dávkování. Nadbytek železa je pro organismus může být  škodlivý.

Zdroj:Moje zdraví, StudieVitalion, Mayo clinic, MD

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.