Zřejmě existuje pár šťastných žen, kterým blížící se menstruace nic nedělá. Já patřím mezi ty, u kterých emoční labilita dosahuje skoro až psychické poruchy. Sice mi nerostou tesáky ani srst, ale najednou jsem oteklá (minimálně si tak připadám), všude pupínky, nesnáším celý svět a chci se akorát někde zavřít s balíkem čokolády a sebe litovat se.

Premenstruační syndrom (PMS) může u někoho začít pár dní před menstruací, podle odborníků to může i 1 až 2 týdny.

Zdroj: Youtube

Jaké jsou symptomy premenstruačního syndromu?

Na té psychické úrovni je to napětí nebo úzkost, depresivní nálada, záchvaty pláče, výkyvy nálad a podrážděnost nebo hněv. Co se týká změn chování, tak je to zmíněná chuť na sladké, stažení se ze společenského života, jednoduše nechcete nikoho vidět ani se s nikým bavit, dále špatné soustředění nebo změna libida. Poznáváte se v některém z příznaků? Já asi ve všech.

Na fyzické úrovni dochází k bolesti kloubů nebo svalů, únavě (to především), přibývání na váze v souvislosti se zadržováním tekutin, nadýmání břicha nebo vzplanutí akné.

Jak jsem tedy psala, téměř dokonalá proměna podle fantasy filmů z milé ženy v šelmu.

A cože se nám to v těle děje? Protože každá fáze menstruačního cyklu je ovlivňována jinou hladinou ženských pohlavních hormonů (estrogeny a gestageny), může mezi jednotlivými fázemi dojít k různě velké hormonální dysbalanci. A právě ta je často uváděna jako příčina syndromu premenstruální tenze.

Jak ovládnout PMS

Ženy by měly dbát na dostatečný přísun vitaminů skupiny B, železa, zinku, hořčíku a vápníku. Hořčík a vápník najdeme například v mandlích a máku. Místo chroupání ořechů, můžeme konzumovat přímo z nich vylisovaný olej, doporučuji toto množství 1× denně 1 lžičku mandlového oleje a 1 lžičku makového oleje. Zinek, železo a vitaminy skupiny B obsahují zase dýňová semínka, užíváme 1× denně 1 lžičku dýňového oleje.

Americká studie potvrzují, že právě železo a další minerály mohou mírnit příznaky PMS.

Pro zmírnění příznaků se doporučuje také pohybová aktivita. Vhodná je například jóga, aerobní cvičení nebo obyčejná procházka. Pohyb pomáhá zmírnit bolest a zároveň zlepšuje náladu.

Průběh PMS zklidňuje také přírodní léčba. Na trhu je dostupná řada homeopatik, pomáhají však i běžné bylinky. Bolest i podrážděnost zmírňuje kontryhel, třezalka zase pomůže s trávením a špatnou náladou. Proti nadýmání se používá kmín a fenykl.

TIP: Bylinky se při PMS využívají ve formě čajů.

Nebudu Vám věšet bulíky na nos, že se jedná o tipy, které vás zbaví potíží s PMS jako mávnutím kouzelného proutku, ale sama mám zkušenost s tím, že když se mi podaří mobilizovat vůli a jít na procházku. Stejně tak příjem minerálů pomáhá. Pozor ale na množství a dávkování. Nadbytek železa je pro organismus může být škodlivý.

Zdroj:Moje zdraví, Studie, Vitalion, Mayo clinic, MD