Premium obsah

Bolí vás často žaludek a trpíte na nadýmání? Zakysané výrobky mohou pomoci

Pravda o zakysaných výrobcích. Proč jsou tolik lepší než obyčejné mléko?
Od malička slýcháme, že bychom měli pít mléko, abychom měli silné kosti. Mléko, které dnes kupujeme v obchodech, už zdaleka není tak zdravé, jako dřív bývalo. Čím svému tělu ale můžete opravdu prospět, jsou zakysané produkty.

Zakysané mléčné výrobky jsou jogurty a jogurtové výrobky, a zakysaná mléka - mezi ty patří kefír, acidofilní mléko, podmáslí, zakysaná smetana nebo třeba kyška. Jak se zakysané produkty vyrábí?

Zdroj: Youtube

Fermentace

Zakysané mléčné výrobky vznikají fermentací laktózy pomocí speciálních kultur mikroorganismů. Tyto bakterie, například Lactobacillus a Lactococcus, přeměňují mléčný cukr (laktózu) na kyselinu mléčnou, a tím vytvářejí charakteristickou kyselou chuť a konzistenci. Bakterie se v mléce množí a živí se laktózou - proto jí v zakysaných produktech zůstává docela málo. 

Proč jsou lepší než obyčejné mléko?

Trávicí výhody

Bakteriální kultury v kysaných výrobcích podporují střevní mikroflóru, což je základ naší imunity. Navíc, pro ty, kteří mají potíže s trávením laktózy, může být konzumace zakysaných výrobků mnohem příjemnější.

Vitamíny a minerály

Kysané výrobky jsou bohaté na vitamíny skupiny B, A a D, a také na minerály, zejména vápník a fosfor. Tyto látky jsou nezbytné pro zdravé kosti, zuby a celkovou vitalitu.

Dejte šanci fermentaci. Domácí kimchi vyladí trávení i imunitu
Dejte šanci fermentaci. Domácí kimchi vyladí trávení i imunitu

Pikantní nakládané zelí je národním jídlem všech Korejců. Neobejde se bez něj žádná domácnost a jí se klidně každý den. Když ho ochutnáte, pěkně vás v puse zaštípe – připravuje se totiž s česnekem, zázvorem, cibulkou, chilli papričkou a rybí omáčkou. Díky svým zdravotním benefitům se jedná o skutečný poklad, který by neměl chybět ani ve vaší kuchyni. Obzvlášť, jestli chcete nakopnout imunitu.

Pocit sytosti

Díky vyššímu obsahu bílkovin mohou zakysané výrobky pomoci prodloužit pocit sytosti po jídle. Nebudete se pak muset po nocích dojídat snacky z lednice.

Jak zařadit zakysané produkty do jídelníčku?

Jogurtová miska: Začněte den s jogurtem smíchaným s ořechy, semínky a čerstvým ovocem. Můžete přidat i trochu medu nebo javorového sirupu, klidně i okořeňte skořicí.

Smoothie: Přidejte kefír nebo jogurt do svého oblíbeného smoothie pro krémovou konzistenci a dodatečné bílkoviny.

Dresingy a omáčky: Zakysaná smetana nebo jogurt mohou být základem pro různé dresingy a omáčky. Vyzkoušejte například tzatziki, tradiční řeckou omáčku z jogurtu, okurky, česneku a bylinek.

Polévky: Některé polévky, jako je tradiční ruský boršč, se podávají se lžící zakysané smetany na vrchu.

Pokrmy z luštěnin: Čočkové nebo fazolové pokrmy mohou být obohaceny o jogurt nebo kefír pro krémovější texturu.

Dipy: Jogurt nebo zakysaná smetana mohou být základem pro různé dipy, ideální k zeleninovým tyčinkám nebo celozrnným chipsům.

Froyo: Místo klasické zmrzliny si můžete vyrobit mražený jogurt s ovocem a trochou medu.

Palačinky a lívance: Podávejte je s jogurtem a ovocným kompotem pro bohatší chuť.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.