Dnešní doba bohužel zdravým zádům příliš nepřeje. Většinu dne prosedíme v autě a za počítačem, na cvičení máme málo času a o víkendu jsme někdy tak unavení, že místo toho, abychom byli aktivní, odpočíváme na gauči, kde naše páteř ve zkroucené poloze vyloženě trpí. A tak není divu, že nás záda začnou jednoho dne bolet. A my? Abychom mohli pokračovat ve svém běžném rytmu, často varovné signály přecházíme a raději si vezmeme prášek, nalepíme „zázračnou“ náplast nebo se namažeme krémem, který na pár hodin bolest utlumí. Ale tím se problém nevyřeší. Naopak, pokud budeme bolesti zad dlouhodobě přecházet, koledujeme si například o vyhřeznutí meziobratlových plotének, které bolí jako čert, a rekonvalescence bývá na několik týdnů až měsíců. Co tedy děláme špatně a na co si dát pozor?


Pracujete na notebooku

Při práci z domova často využíváme notebooky. Jejich displeje jsou však vhodné především pro práci na cestách, v každodenním několikahodinovém režimu práce je ale téměř nezbytné mít k nim větší monitor. Nejen pro předcházení bolestem krční páteře je důležitá výška, ve které je monitor umístěn. Odborníci nejčastěji doporučují jednoduché pravidlo – horní hranu displeje umístěte do výšky očí. Určitě se vyhněte tomu, že budete na notebooku pracovat z postele, pohovky nebo na obyčejné kuchyňské židli, která je určená pro krátkodobé sezení. Zdravé pracovní prostředí je základem pro zdravou páteř.


Špatně sedíte

Většinu dne strávíme vsedě, a to především při práci. S tím asi nic moc nenaděláme, můžeme si ale výrazně pomoct tím, když budeme sedět správně. Zapamatujte si číslo 90.V ideálním případě by totiž při sezení měla stehna a lýtka svírat pravý úhel. Správné je také vzpřímené sezení bez nahrbených zad, kdy trup se stehny svírá opět přibližně pravý úhel. A v neposlední řadě je třeba zmínit i úhel loktů během práce – opět 90°. Dobrým řešením je mít v kanceláři či domácí pracovně nastavitelný kancelářský nábytek, tedy kvalitní kancelářskou židli, která má být pohodlná a měla by umožňovat nastavení výšky i polohy sedáku i opěrné části. Samozřejmostí by měla být pneumaticky nastavitelná výška a bederní opěrka. Sezení na kancelářské židli můžete střídat s použitím klekací židle, která zajistí ideální polohu pánve a při klečení na ní dochází k aktivaci břišních a zádových svalových partií.


Zvedáte těžké věci

Hlavně maminky to znají moc dobře. Těhotenství a s ním spojená kila navíc, zvedání dětí několikrát za den, jejich nošení a chování často i v nočních hodinách, kojení v krkolomných pozicích, postávání a chůze s dítětem na ruce – to všechno hraje do karet bolestem zad. Cílem je tedy posílit záda a především střed těla a pomocí správných cviků tak bolavá a ztuhlá záda, bedra a esíčka uvolnit a zrelaxovat. Dítě vždycky zvedejte vědomě a tedy správně, abyste záda co nejvíce šetřili. „Jakmile se předkloníte s kulatými zády a povolenými břišními svaly, posune se těžiště dopředu, to zvýší zatížení meziobratlových plotének a zádové svaly se napnou, aby zabránily pádu. Pokud zvedáte těžký předmět nebo dítě, zatížení se několikanásobně zvyšuje,“ popisuje na svém webu pohybová specialistka Zuzana Rybářová. Jak tedy správně zvedat miminko či batole? „Vždy pokrčte kolena, přidřepněte k nim, dítě mějte co nejblíže u těla a zvedejte ho s rovnými zády a pevným trupem,“ radí pohybová specialistka.

Málo se hýbete

Všeho moc škodí a u sezení to platí dvojnásob. Sedavý způsob života oslabuje a zkracuje svalové skupiny v těle a následkem je pak bolest zad. Proto se hýbejte, jak často jen můžete. Ideální je plavání nebo i obyčejná chůze. K ní je potřeba napřímení páteře a souhra svalů, které se podílejí na tom, aby udržely páteř rovnou, aby byla schopna rotace a aby se při chůzi správně pohybovaly končetiny. Někdy stačí bolavá záda jen rozpohybovat a narovnat, proto je protahujte ideálně každý den – můžete si z toho na podložce udělat svůj denní rituál. Na internetu najdete celou řadu cviků na protažení zkrácených svalů podél celé páteře. Dobrá zpráva je, že vám zaberou jen několik minut denně.


Máte nesprávné držení těla

Schválně se někdy na sebe podívejte během chůze do výlohy. Co uvidíte? Dost možná kulatá záda, svěšená ramena, hlavu vysunutou dopředu – špatné držení těla si osvojila spousta lidí a s nadsázkou ho můžeme označit jako „civilizační nemoc.“ Jak mu předejít? Především posilováním středu těla a kontrolováním se. Postoj by měl vypadat takto: trup je při něm narovnaný, nesměřuje dozadu ani dopředu. Paže visí volně podél těla, pánev je mírně podsazená dozadu. Pozor si dejte i na přetěžování jedné poloviny těla při nošení tašek s nákupem nebo kabelky. Svaly kolem lopatky se pak stáhnou do křeče, protože nemají dostatek pohybu. Lepší volbou je tak batoh, pokud se kabelky nechcete vzdát, alespoň pravidelně střídejte ramena, na kterých je nosíte.


Stresujete se

Ano, i stres negativně působí na stav naší páteře. Když jsme ve stresu, naše svaly jsou neustále připravené k akci a často to odnese právě krční páteř, která je ztuhlá a bolavá, protože dochází k napínání šíjových svalů. V nich se hromadí kyselina mléčná, což vnímáme jako bolest. Snažte se proto stresu vyvarovat, pravidelně odpočívejte. Skvělým pomocníkem je třeba sauna, kde můžete nejenom relaxovat, ale teplo udělá dobře i bolavým svalům.


Máte jiné onemocnění

Bolesti beder mohou signalizovat i problémy s jinými orgány, například s ledvinami. Bolest křížové oblasti se mohou objevit u žen trpících gynekologickými problémy, bolesti hrudní páteře zase souvisejí s problémy v oblasti žaludku, srdce a jater. Do oblasti krční páteře se pak promítají bolesti z onemocnění plic, jater a žlučníku.


Co s tím?

Řešení bolestí zad je několik, přes konzervativní metody až po ty chirurgické. Hlavní součástí je rehabilitace, změna držení těla, aktivace trupových svalů nebo změny pohybových návyků. Pokud vás trápí bolesti zad, vyzkoušejte jógu, která působí jak na fyzickou stránku problému prostřednictvím ásan (pozic), tak na psychickou stránku využitím relaxačních technik, meditací a očistných technik.

Zdroje:

https://fyziojoga.cz/proc-nas-boli-zada/

www.czc.cz

www.zuzica.cz