Chronická onemocnění převažují v zemích s vyspělou civilizací a jsou považována za daň nezdravému modernímu životnímu stylu. „Civilizační nemoci jsou v těle často provázeny zánětlivým a autoimunitním onemocněním. Patří sem zažívací obtíže, kožní problémy, migrény, obezita, rakovina, cukrovka. Zatímco akutní zánět nás léčí, ten chronický nás poškozuje,” vysvětluje na svých přednáškách MUDr. David Frej, autor knih Stravou proti zánětu a Život bez zánětu: jak snížit riziko nemocí.

Zdroj: Youtube


Chronický zánět podle lékaře poškozuje organismus, ve kterém vzniká oxidativní stres a dochází k poškozování buněk. Nemusíme si být prý přitom vůbec vědomi, že ho v těle máme, přitom může vést k nejrůznějším zdravotním problémům, například až k propustnosti střeva. „Většinu chronických nemocí přitom můžeme ovlivnit životosprávou, a to až z 80 procent,” říká MUDr. David Frej na svých přednáškách Stravou proti zánětu a civilizačním nemocem. „Pokud budete jíst každý den hodně pečiva a těstovin, málo ryb, nebudete jíst ořechy, semínka a luštěniny, tak si v těle budete podporovat spouštění genů, které mají prozánětlivý účinek,” popisuje propagátor zdravé stravy David Frej. A jaké potraviny vedou na předních příčkách v boji proti zánětům? Asi není překvapením, že je to především zelenina, ovoce a čerstvé ryby.

Avokádo

Avokádo se řadí mezi superpotraviny a není se čemu divit. Obsahuje hořčík, draslík, fosfor, měď, vitamíny C, E, K, H, B3 a B5. Pokud budete jíst avokádo, své tělo můžete jedině posílit.

Tučné mořské ryby

Sleď, makrela, sardinky, divoký losos. Jsou skvělým zdrojem kvalitních bílkovin, kromě toho zásobují náš organismus vitaminy A, D a B, minerálními látkami, jako jsou vápník, fosfor a jód a obsahují omega-3 mastné kyseliny, které chrání srdce a mají protizánětlivé vlastnosti, jež pomáhají snižovat bolest a zánět v těle.

Papriky

Papriky a chilli papričky jsou známé svým vysokým obsahem vitamínu C. Dále obsahují quercetin, kyselinu sinapovou, kyselinu ferulovou a další antioxidanty. Díky tomu jsou perfektními pomocníky v boji proti zánětům.

Ořechy a semena

Mezi ty nutričně nejvýznamnější patří zejména vlašské a lískové ořechy a mandle. Ze semínek se zaměřte na mletá lněná semínka, která jsou bohatá na esenciální mastné kyseliny a vitamín E.

Houby

Jidášovo ucho, hlíva ústřičná a šitake – tyto houby jsou skvělým zdrojem kvalitních bílkovin, kromě toho zásobují náš organismus vitamíny A, D a B, minerálními látkami, jako jsou vápník, fosfor a jód. Jsou velmi lehce stravitelné.

Brokolice

Asi vás vůbec nepřekvapí, že brokolice bude patřit na list „žádoucích“ potravin. Mimo jiné obsahuje látku zvanou sulforafan, který působí jako antioxidant a stimulátor přirozených enzymů, zajišťujících detoxikaci organismu. Brokolice však obsahuje celou řadu protizánětlivých látek a je vynikajícím zdrojem vitamínu K, vitamínu C, vitamínu A, chromu, folátu a velmi dobrým zdrojem vlákniny, kyseliny pantotenové, manganu, fosforu, draslíku a mědi. Abychom měli výčet kompletní, obsahuje i železo, zinek, omega-3 mastné kyseliny, hořčík, vitamín B1, vápník, vitamín B3 a selen. Kromě brokolice je mezi protizánětlivé potraviny řazená i další košťálová i listová zelenina, třeba špenát.

Olivový olej

Extra panenský olivový olej se svými antioxidanty má pro organismus zcela výjimečné protizánětlivé účinky. Za nejvýznamnější antioxidant je považován oleokantal, díky kterému je právě považován za tolik prospěšný. Odborné studie poukazují na to, že sloučeniny obsažené v olivovém oleji dokážou bojovat se zhoubnými buňkami.

Rajčata

Obsahují vitamín C a především lykopen – antioxidant, který napomáhá snižovat zánět.

Zelený čaj

Zelený čaj má zdravou zásobu polyfenolických sloučenin, které vynikají protizánětlivými a antioxidačními účinky. To znamená, že mohou rychle pomoct při regulaci chování imunitního systému. Popíjíte po ránu místo kávy zelený čaj, aby vás postavil na nohy? Dobře děláte. Listy zeleného čaje obsahují látku zvanou EGCG, která vykazuje protizánětlivé a antivirové vlastnosti.

Bobuloviny

Jahody, maliny, borůvky či ostružiny obsahují antioxidanty nazývané antokyany, které mají protizánětlivé účinky.

Čemu se vyhnout?

Kromě toho, že budete jíst pravidelně protizánětlivé potraviny, je důležité vyhnout se těm prozánětlivým. Patří mezi ně především časté alergeny, které můžou například za ekzémy, nadýmání, průjmy a další zažívací obtíže, ale i chronickoui únavu či deprese. Omezit byste měli lepek a laktózu (pšeničné pečivo a mléčné výrobky), všechny potraviny průmyslově upravované, konzervované, dále nečerstvá ohřívaná jídla, pokrmy smažené na rafinovaných olejích a samozřejmě i cukrovinky.

Těchto skupin kyselých potravin je třeba se vyvarovat:

  • živočišné produkty, hlavně vepřové maso a uzeniny
  • výrobky z bílé pšeničné mouky (pozor si dejte i na vícezrnné pečivo!)
  • sladkosti a potraviny, kde je bílý cukr
  • průmyslově zpracované potraviny (obsahují konzervační prostředky, umělá aromata, barviva, dochucovadla, náhradní sladidla)
  • limonády a alkohol

Zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=a6wEP_ejGFU

https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/zasadotvorne-potraviny-a-jejich-seznam-ktere-to-jsou/