Ledviny fungují jako mikrofiltr, který nás zbavuje odpadních látek a přebytečné vody v těle. Každý den přefiltrují více než 150 litrů krve. Ledviny nebolí, a proto je nutné tenhle párový orgán preventivně kontrolovat. Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikovaná, tím jednodušší je následná léčba a snižuje se i potenciální riziko přidružených nemocí. Začínající nemoc ledvin může pomoct odhalit i běžná prohlídka u praktika – pokud při ní vznikne podezření na onemocnění, předá praktický lékař pacienta do urologické nebo nefrologické odborné péče.

„Chronickým onemocněním ledvin různého stupně trpí zhruba 10 % populace, to je každý desátý z nás. Spousta lidí o svém onemocnění neví. I když se cítíte úplně zdraví, může se váš život s diagnózou chronického onemocnění ledvin ze dne na den úplně změnit,“ varuje MUDr. Silvie Rajnochová-Bloudíčková, Ph.D. DBA, vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM. Na jaké rizikové faktory bychom si tedy měli dát pozor?

Vynechávání preventivních prohlídek

Nečekejte na chvíli, kdy se u vás začnou vyskytovat první příznaky chronického onemocnění, jako otoky, vyčerpání nebo dušnost, protože pak už jde o pokročilé stádium. Ledviny vám ošetřující lékař zkontroluje při preventivní prohlídce, ale o vyšetření můžete požádat kdykoli. Pokud jste několik let nebyli u lékaře, určitě se na prohlídku objednejte hlavně v případě, že je vám nad padesát let, máte vysoký krevní tlak, nadváhu nebo cukrovku. „Základní vyšetření krve a moči není nijak časově náročné a může i zachránit život. Prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči, hradí pojišťovna každé dva roky. Dále u pacientů ve věku nad 50 let trpících diabetem (cukrovkou), hypertenzí (vysokým krevním tlakem) nebo kardiovaskulárními komplikacemi je každé 4 roky její součástí i vyšetření kreatininu v krvi a odhad glomerulární filtrace,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rajnochová-Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM.

Solení jídla

Proti přírodním kořenícím směsím se nedá nic namítat, ale vyhýbejte se přesoleným pokrmům a jídlům, která obsahují příliš mnoho cukru. Některé produkty v českých supermarketech obsahují až čtyři gramy soli v jedné porci! Světová zdravotnická organizace přitom dospělému člověku doporučuje přijímat nanejvýš šest gramů denně!

Sodík obsažený v soli spolu s glukózou ukrytou v cukru přispívají ke zvýšenému krevnímu tlaku – a ten patří mezi hlavní příčiny chronických onemocnění ledvin. Zkuste si proto častěji vařit sami a místo soli používejte přírodní koření a bylinky. Chuť na sladkosti pak můžete zahnat čerstvým ovocem či dobrotami s přírodním sladidlem, jako je stévie.

Nadmíra živočišných bílkovin

Ze všech hlavních živin mají nejvyšší sytící schopnost, jejich přebytky se v těle neukládají ve formě tuku, a ovlivňují, jak rychle se potrava ze žaludku posune dále do tenkého střeva. To jsou vlastnosti, pro které se strava bohatá na bílkoviny stala oblíbenou dietou pro redukci váhy. Jenže, má to háček. Komplexní molekuly bílkovin jsou během trávení rozštěpeny na aminokyseliny, které zpracovávají naše játra. Při tomto procesu vzniká amoniak a z něj následně urea, tedy močovina. Ta je konečným odpadním produktem metabolismu bílkovin, který musejí ledviny odfiltrovat z krve, aby mohl močí odejít z těla. Logicky tedy pokud přijímáme bílkovin vyšší množství, roste i koncentrace močoviny v krvi a ledviny musí více pracovat na jejím vyloučení. Vyšší zátěž ledvin nijak tělesně nepocítíme, pokud jsou ledviny zdravé a jejich funkce je v pořádku. Pokud ale člověka trápí chronické onemocnění ledvin, tato vyšší zátěž se na nich může projevit a funkce se může ještě zhoršovat.

Dehydratování těla

Vedle sodíku ze soli se nám v těle hromadí i spousta odpadních látek. Za běžných okolností je tělo dokáže doslova vyplavit s vodou, ale co když má tekutiny nedostatek? Pak si koledujeme o ledvinové kameny, extrémně bolestivé onemocnění, které může vyžadovat i lékařský zákrok. Ne každý sice věří, že má smysl dodržovat pitný režim, většina lékařů se ale shoduje, že by dospělý jedinec měl vypít minimálně 1,5 litru vody denně. A pamatujte: průmyslové sycené limonády se nepočítají! Myslete také na to, že kromě močení tělo ztrácí vodu nejen pocením ve vedrech, ale také dýcháním – o to víc, když jsme v místnosti se suchým vzduchem způsobeným například ústředním topením.

Nadužívání analgetik

Ledviny potřebují dostatečné prokrvení – proto si na seznam škodlivých látek musíme připsat ještě několik dalších, které tomuto orgánu škrtí přívod kyslíku. Souhrnně se jim říká nesteroidní antiflogistika (protizánětlivé léky). Známější vám ale budou jejich názvy jako ibuprofen, aspirin a další, prostě tabletky, po kterých mnozí lidé sahají při sebemenší bolesti. Je proto na zvážení, zda by se některé bolesti hlavy nedaly vyřešit spíš odpočinkem v tichém prostředí. V žádném případě také nepřekračujte doporučené dávkování uvedené v příbalovém letáku.

Alkohol a cigarety

Tady se asi není třeba rozepisovat - tyto neřesti nesvědčí žádnému orgánu v našem těle, ledviny nejsou výjimkou. Kouření významně poškozuje cévní systém včetně cév v ledvinách. Alkohol hned po sodíku organismus nejvíc dehydratuje, zvyšuje prokrvení ledvin a močových cest, což může vést k rozvoji či zhoršení infekce močových cest. Každý ví, že alkohol primárně poškozuje játra. Jenže vznik cirhózy a poškození jater může pak vést i k následnému poškození ledvin. Proto ho omezte na minimum. Vaše ledviny to ocení.

Zdroje:

https://www.cpzp.cz/clanek/5515-0-Pozor-na-ledviny.html

www.ikem.cz

https://www.nefrol.cz/