Zdravý životní styl je kombinací pravidelného pohybu, dostatečné psycho-hygieny a vyváženého jídelníčku. Není nutné se nějak radikálně omezovat a dodržovat nesmyslné striktní diety. Důležité ovšem je jíst kvalitní a plnohodnotné jídlo. Nutriční odborníci se však shodují, že tyto potraviny bychom jíst denně určitě neměli.

Zdroj: Youtube

1. Uzeniny

Různé druhy uzenin jako jsou šunky nebo salámy patří k naprosto běžné denní stravě mnoha lidí po celém světě. Často je dáváme na svačinu dětem nebo po nich sáhneme ve chvíli, kdy nemáme čas vařit. Přestože jsou uzeniny velmi chutné, pro naše zdraví nejsou téměř vůbec přínosné, spíše naopak. Většinou obsahují velké množství soli, sodíku, jsou hodně tučné a nabité konzervačními látkami a barvivy. Nemusíte hned všechny uzeniny vyházet z lednice, je ale dobré je jíst jen občas a vyhledávat produkty s co nejlepším složením.

2. Odtučněné produkty

Odtučněné produkty, jako mléko, jogurty nebo sýry, jsou často vnímány jako zdravější volba. Avšak realita je složitější. Například takové odtučněné mléko - chutná hůře a kalorický rozdíl mezi ním a plnotučným mlékem je minimální. A pokud si dáte odtučněný ovocný jogurt, můžete si být jisti, že bude doplněn o nehezké množství umělých sladidel a vašemu zdraví také příliš neprospěje.

3. Sušenky, sladkosti a chipsy

Sušenky, ať už jsou propagovány jako zdravá svačinka nebo jako tradiční pochoutka, často obsahují vysoké množství rafinovaných cukrů, trans tuků a umělých přísad. I ty "celozrnné" nebo "s nízkým obsahem cukru" mohou obsahovat skryté cukry a nezdravé tuky. Tyto složky přispívají k nárůstu tělesné hmotnosti, zvyšují riziko vzniku diabetu 2. typu a mohou mít negativní dopad na zdraví našeho srdce. Všechny tyto rychlé snacky tedy konzumujte pokud možno sporadicky.

4. Polotovary

Někdy nás čas tlačí natolik, že si prostě v nejbližším obchodě koupíme nějaký polotovar, který si zběžně připravíme v mikrovlnce. Takové lasagne nebo spaghetti carbonara z polotovaru si nejeden z nás občas užije místo dlouhého vaření, když zrovna nemáme den. V žádném případě by to ale nemělo být na denním pořádku. Polotovary obsahují velké množství konzervantů a soli, a navíc jsou prodávány ve větších porcích, než je pro nás potřeba. Vzhledem k tomu, že nám ale chutnají, nás donutí sníst je zbytečně celé. Pokud můžete, zbytečně si tedy nedebužírujte nad mraženými pizzami a hotovými jídly na ohřátí.

5. Dietní limča

Dietní cola prostě není dietní. Limonády bez cukru jsou stejně téměř výhradně sladké - obsahují totiž obrovské množství umělých sladidel. Umělá sladila naši touhu po sladkém neukojí, a po pití dietních limonád budeme hledat cukry jinde. Obecně je nejlepší pít čistou vodu, kterou si můžete dochutit třeba citronem. Limonádu si samozřejmě čas od času můžete dopřát také, vyhledávejte ale spíš ty, které jsou doslazené přírodními sladidly.

Jak už je zmíněno na začátku, pro zdravý životní styl a stravu není nutné se nijak výrazně omezovat, dodržovat striktní diety nebo jíst něco, co nám nechutná. Klíčem k úspěchu je v tomto případě příměřenost a pestrost. Nemusíte si předepisovat cheat day na to, abyste si dala kousek chleba se šunkou. Je ale dobré neživit se výhradně průmyslově zpracovanými potravinami, ale lokální a přírodní stravou.

Zdroje: