Respiračními chorobami, které jsou nejčastěji virového původu, trpí tu a tam všichni bez ohledu na věk, u dětí je ale výskyt častější, a to zejména kvůli pobytu v kolektivu a nedostatečně vyvinuté imunitě. Na druhou stranu děti snášejí virová onemocnění lépe a mívají lehčí průběh nemoci. Stačí jim poležet si pár dnů v posteli s horkým čajem s medem a citronem. Zdravotními komplikacemi jsou naopak více ohroženi senioři a osoby trpící chronickými onemocněními, například diabetici, kardiaci, lidé s chronickou plicní chorobou nebo poruchou imunity, onkologičtí pacienti nebo lidé s obezitou.


Zákeřné kapénky

Mezi typická onemocnění horních cest dýchacích patří rýma, záněty vedlejších nosních dutin, zánět středouší, záněty nosohltanu, angíny a záněty hrtanu. Symptomy se ale projevují i v dolních cestách dýchacích jako záněty průdušnice, průdušek nebo zápal plic. Kromě kašle, rýmy a bolesti v krku či na průduškách, mohou mít pacienti taky zvýšenou teplotu, bolesti hlavy, kloubů nebo svalů, jsou celkově unavení, malátní, může se u nich projevit i nechutenství, případně zažívací obtíže.
Respirační nákazy jsou zákeřné v tom, že se rychle šíří vzduchem pomocí kapének a snadno proniknou skrz dýchání do našeho respiračního systému. Zimní měsíce navíc nemoci nahrávají – máme nedostatek slunce, chodíme méně na čerstvý vzduch, málo se hýbeme. Abychom zabránili nákaze, je potřeba hlídat se a dodržovat několik zásad.

Myslete na prevenci

V první řadě je třeba vyhýbat se místům, kde se výskyt nemocných může koncentrovat. V uzavřených a málo větraných prostorách, jako jsou dopravní prostředky, úřady, zastávky městské hromadné dopravy, obchody nebo kanceláře, se zvyšuje pravděpodobnost, že bacily napadnou i nás. Pokud si tedy potřebujete oběhat obchody a sehnat poslední vánoční dárky, vezměte si roušku nebo raději respirátor. Důležité je také pravidelně si mýt ruce mýdlem nebo dezinfekcí. Po cestě autobusem nebo odemykání dveří ve společných prostorách na to vždy myslete. Pokud smrkáte, jsou lepší papírové kapesníky, které se po použití vyhodí. Pozor, viry si můžeme snadno přenést na obličej z rukou a tím se nakazit. Myslete na to a nesahejte si na obličej, pokud nemáte zrovna umyté ruce. Doma i v práci co nejčastěji větrejte, virům totiž svědčí stálé prostředí a suchý vzduch. Díky opakovanému větrání na krátkou dobu se vymění vzduch v místnosti a viry se tak nebudou kumulovat na jednom místě.

Doplňujte vitamíny

K posílení imunity je pestrá a pravidelná strava nezbytná. V boji proti respiračním chorobám pomáhají především vitamíny C, B a D. Z minerálních látek má pozitivní vliv na imunitu selen a zinek a také přípravky obsahující beta-glukany. I když pečení cukroví láká k ochutnávání, snažte se vyhnout konzumaci jednoduchých cukrů a nezdravých tuků. Myslete rovněž na dostatečný pitný režim: studené nápoje nahraďte teplým bylinkovým čajem nebo vodou s citronem o pokojové teplotě.

Hýbejte se venku

Pohyb a čerstvý vzduch je dalším krokem k posílení imunity. I když se brzy stmívá, mrzne a počasí svádí spíše k večerům na gauči v teple domova. Věřte, že cvičením prokazujete vašemu tělu dobrou službu. Dostatečně se oblékněte a jděte si zabruslit, vytáhněte běžky, vyvenčete psa, zaběhejte si. Aktivita navíc pomáhá lépe zvládat stres, který nám výrazně snižuje imunitu.
Nešiďte spánek

Nedostatek kvalitního spánku oslabuje náš organismus, takže máme větší šanci, že se někde nakazíme a naše tělo se s virem nebo bakterií nevypořádá tak, jak by bylo zapotřebí, a onemocní. Ve vánočním shonu máme sklony dohánět resty po večerech, jenže takové ponocování se nám nemusí vyplatit. Jděte si proto lehnout včas a dobře se vyspěte. Lepší je mít přece Vánoce, které možná nebudou perfektní, ale určitě budou lepší, než kdybychom je proleželi v posteli. Úklid počká, spánek ne.

Co mít v domácí lékárně

Na virové onemocnění je dobré se připravit. Vybavte si domácí lékárničku kapkami nebo sprejem do nosu ke snížení nosní sekrece, vhodná je i mořská voda, případně vincentka. Na bolesti v krku mějte v zásobě přípravky působící lokálně dezinfekčně i ulevující od bolesti, ať už ve formě pastilek, spreje či kloktadla. Dále je vhodné mít po ruce sirupy a kapky tlumící suchý dráždivý kašel i léky usnadňující odkašlávání. Ke snížení teploty a tlumení bolesti se hodí Paralen a Ibuprofen. Z bylinných přípravků je dobrým pomocníkem lipový čaj nebo jitrocelový sirup.


Zdroj:

https://programhplus.cz/

https://www.vamed-mediterra.cz/

https://www.trendyzdravi.cz/medicina/jak-se-chranit-pred-respiracnimi-onemocnenimi.html