Na lidském těle se nacházejí dva až čtyři miliony potních žláz, nejvíce koncentrovaných na ploskách chodidel. Lidský pot nám obecně moc nevoní, pokud tedy zrovna nejsme čerstvě zamilovaní – to je pak přirozená vůně našeho miláčka tím nejvíc sexy afrodiziakem pod sluncem. Jinak je ale spíš na obtíž, a tak se ho snažíme překrýt antiperspiranty a deodoranty. Pot je ale přirozenou součástí našeho organismu, který ho potřebuje jednak pro termoregulaci, jednak pro odplavení přebytečných toxinů. Hraje také klíčovou roli v ochraně naší kůže. Kromě vody totiž obsahuje soli a organické sloučeniny, hořčík, draslík, chlór či třeba sodík, které pomáhají udržovat správnou hydrataci a pH pokožky. Zároveň však může nadměrné pocení prozradit i dost informací o našem zdravotním stavu. Kdy bychom měli zbystřit?

Zdroj: Youtube

Stresový pot zapáchá víc

Známe to asi všichni. Když máme před sebou vidinu důležitého jednání s klientem, veřejnou prezentaci nebo třeba nepříjemný pohovor se šéfem, tělo se dostává do stresu. Ten se kromě nervozity a poruch soustředění projevuje i vlhkými koláči potu v podpaží. Ačkoliv je to značně nepříjemné, jedná se o přirozenou reakci organismu na emoční vypětí, proto není důvod stydět se za to. „Ve stresu se aktivuje nervový systém, vyplaví se hormony adrenalin a kortizol a naše tělo se dostane do stavu ‚bojuj, nebo uteč‘. Tato reakce přirozeně stimuluje potní žlázy, aby se během psychické zátěže organismus ochladil a udržel si zdravou tělesnou teplotu,“ vysvětluje procesy gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D. Zajímavé je, že zatímco běžný pot je celkem bez zápachu, stresový pot je už pořádně cítit. Zdrojem zápachu jsou především apokrinní žlázy, které najdeme hlavně v podpaží a v oblasti slabin. Mimo vody a solí jimi vylučovaný pot obsahuje také proteiny a mastné kyseliny. A právě ty jsou přímo hostinou pro různé bakterie – původce nepříjemného zápachu. Mastným kyselinám a proteinům pak tento pot vděčí také za jeho nažloutlé zbarvení.

Během přechodu je nadměrné pocení normální

Máte pocit, že se koupete v potu i při běžných situacích, máte neustále vlhké dlaně, kapičky nad horním rtem nebo na čele? Pak je možné, že se potýkáte s takzvanou hyperhidrózou neboli nadměrným pocením. To může být důsledkem mnoha faktorů – někdy je na vině vedlejší účinek léků, které užíváte, jindy je to kvůli obezitě, dlouhodobému stresu, hormonálním výkyvům (například během menopauzy) nebo také z důvodu metabolického onemocnění. Hyperhidróza pro mnoho lidí bohužel představuje bludný kruh – nemocní se obávají reakce okolí, což je dostává ještě více do stresových situací, které jejich problém jen prohlubuje. Ve výsledku tak může nadměrné pocení výrazně ovlivnit společenský i pracovní život. Problém se ale dá řešit. Pokud lékaři vyloučí přítomnost některého závažného onemocnění, můžete zkusit zlepšit pitný režim (pít čistou vodu v dostatečném množství), omezit kofein, alkohol, kouření, kořeněné pokrmy a nosit oděvy z prodyšných materiálů, jako je bavlna či len.

Pokud nic z uvedeného nepomůže, je dobré poradit se s lékařem. Jak se píše na webu Masarykovy univerzity, pomoci může i druh bakterie zvaný Clostridium botulinum produkující neurotoxický botulotoxin. Jeho schopnost paralyzovat svalstvo se totiž využívá nejen při korekci vrásek, ale právě také při léčbě nadměrného pocení. Extrémní možností léčby je pak například endoskopická torakální sympatektomie, při níž se přerušují nebo svorkují nervy ovlivňující potní žlázy. Přírodním lékem proti nadměrnému pocení je pak šalvěj. Bylinkový čaj můžete popíjet i ve větším množství každý den – šalvěj krásně stahuje potní žlázy.

Návaly horka v klimakteriu lze mírnit

Pocení v důsledku klimakteria, známé také jako návaly horka, je bohužel běžným příznakem menopauzy. V těle ženy totiž probíhají bouřlivé hormonální změny, vlivem kterých dochází k poklesu produkce estrogenu. To následně vede k narušení přirozené schopnosti těla regulovat teplotu, a žena se tak v noci probouzí s propoceným pyžamem. Také během dne zažívá četné situace, kdy ji z ničehonic oblije vlna horka a celá se orosí. „Zbavit se návalů horka během klimakteria se bohužel zcela nedá. Jedná se o přirozený proces v organismu. Určitě však ženy mohou tyto projevy samy účinně mírnit a korigovat je tak, aby byly snesitelné,“ říká gynekolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D. „Ženám doporučuji zaměřit se na pohyb na čerstvém vzduchu s cílem vybudovat si vytrvalost a snášet fyzickou zátěž. Skvěle se osvědčily také přírodní preparáty s mateří kašičkou a sójou, které pomáhají nepříjemné příznaky klimakteria tlumit,“ radí lékař.

Nadměrné pocení může signalizovat vážnou nemoc

Zvýšené pocení ale může být i varovným signálem nejrůznějších onemocnění. Třeba lidé trpící kardiovaskulárním onemocněním mohou nadměrné pocení pociťovat v důsledku reakce těla na zvýšenou námahu srdce. S větším množstvím potu se potýkají i lidé s rozkolísanou hladinou cukru či přímo diabetici. Zajímavostí je, že pot diabetiků může mít mírně nasládlý až ovocný zápach. Je to způsobeno tím, že se tělo snaží zbavit přebytečného cukru. Přílišné pocení také může být indikátorem problémů s nadměrnou funkcí štítné žlázy, která svou přílišnou aktivitou zvyšuje produkci tepla v těle. To se pak následně více potí, aby se ochladilo a udrželo organismus v normálním rozmezí tělesné teploty.

Proti zápachu vynechte některé potraviny

Míru našeho zápachu při pocení ovlivňuje i skladba jídelníčku. Pokud se více potíte, vynechte ostrá, kořeněná jídla, ale i brokolici, květák nebo cibuli a česnek – obsahují sirné sloučeniny, které u některých jedinců mohou vyvolávat nepříjemný odér.

Zdroje:

https://www.em.muni.cz/vite/6386-proc-se-potime-a-jak-to-souvisi-s-vyberem-vhodneho-partnera

https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Proti-poceni-bojujte-jidlem!__s10010x8505.html

MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., gynekolog