Premium obsah

Pomoc proti krvácení dásní. Kromě správného čištění zubů zkuste detox

Pomoc proti krvácení dásní. Kromě správného čištění zubů zkuste detox
Plivete při čištění zubů krev? Vadí vám na zuby příliš horké nebo naopak studené? Jsou vaše dásně nateklé a zuby celkově citlivé? Jestli ano, je to volání o pomoc přímo od vašich zubů. Nepodceňujte tyto varovné signály. O zuby můžete přijít. Kromě správného čištění zubů zkuste detox.

Někdy se objeví při vyplachování úst, jindy jsou její stopy patrné na kartáčku či ohryzku jablka. Tak či onak, krev, která se objevuje při čištění zubů anebo během jídla, není nikdy dobrým znamením. Přesto ji většina lidí dlouhodobě ignoruje. Tím přitom riskuje závažné komplikace. Pokud se problém neřeší, může totiž vést až k úplné a nevratné ztrátě zubů.

Příčiny krvácení z dásní

Krvácení dásní má řadu příčin, některé z nich mohou vést až ke ztrátě zubů.

Špatná technika čištění zubů

V lepším případě se krev v umyvadle objevuje „jen“ kvůli špatné technice čištění zubů. Za problémem častokrát stojí příliš tvrdý kartáček či zbytečně silný tlak, který pacient při čištění zubů vyvíjí. Obtíže pak nejčastěji způsobuje nedůkladná hygiena, kvůli které nedochází k dokonalému odstranění zubního plaku. Bakterie v něm obsažené se následně usazují v okolí zubů a způsobují zánět dásní.

Zánět dásní

S nepravidelnou či jinak zanedbávanou ústní hygienou pak souvisí také gingivitida neboli zánět dásní, kterým je ohroženo 80 až 90 procent Čechů. V případě, že se problém neléčí, může nemoc vyústit v parodontitidu, která předchází úplné ztrátě chrupu. Kromě nedostatečné ústní hygieny mohou hrát určitou úlohu také dědičné faktory. Ke vzniku obtíží dále přispívá kouření a stres.

„Zánět dásní se netýká pouze ústní dutiny. Bakterie v ústech produkují toxické látky, které putují dále krevním řečištěm, a mají tak vliv na celý organismus,“ varuje stomatoložka Kateřina Králová. Zánět dásní bývá častou příčinou zápachu z úst a je považován za předstupeň parodontitidy, lidově paradentózy, která postihuje hlubší tkáně a může vést až ke ztrátě zubů.

A jak parodontitidu bezpečně poznat? Projevuje se především ustupujícími dásněmi, jejich častým krvácením a zápachem z úst. V pokročilém stádiu vinou porušení vaziva již dochází k viklání a uvolňování zubu. Konečným stádiem je pak jeho ztráta.

Správné čištění zubů je základ

Léčba zánětu dásní spočívá v pečlivém odstraňování zubního plaku, tedy v pravidelném a důsledném provádění ústní hygieny. Jenže právě správná technika čištění ústní dutiny může být problém. Z toho důvodu je vhodné navštívit dentální hygienistku:

„Návštěva dentální hygienistky je spojená s instruktáží o správném čištění zubů včetně používání mezizubních kartáčků, s profesionálním očištěním zubů a s pravidelným odstraňováním zubního kamene,“ doporučuje dentální hygienistka Kateřina Králová.

Dentální hygienistka může pomoci i s včasným upozorněním na zubní kaz nebo jiný případný problém týkající se chrupu nebo ústní dutiny a v případě podezření pacienta nasměrovat k zubnímu lékaři. Zubní hygiena není pouze o správné technice čištění zubů, ale také o tom, čím o chrup dbáte. Vyplatí se investovat i do koupení zubní pasty. Jestli trpíte krvácivostí dásní, kupujte pasty, které jsou speciálně k tomu určeny. Výborný je také mezizubní kartáček. Je k dostání v každé drogerii, a zubař vám poradí, jakou velikost máte používat. Mezizubní kartáček pomůže tam, kam klasický kartáček nemůže – mezi zuby. Nekupujte tvrdé kartáčky. Zbytečně dráždí dáseň. Nejlépe uděláte, když se rozhodnete pro měkký a rovný.

Zkuste detox

Čistíte si zuby správně, a přesto nalézáte ve svém umyvadle krev? Můžete trpět plísní. Je to dáno stavem celého organismu. Plísně se houfně rozmnožují především ve střevech. Plísně ve střevech vznikají z různého důvodu. Spěch, stres, špatná životospráva apod. Odplísnit tělo můžete hravě doma. Zakupte si rakytníkový olej, či si vyrobte tinkturu z grepu a česneku, radí web Lifee. Pro správnou práci a očistu žaludku skvěle napomáhá například jalovec a speciálně na střeva je skvělý výluh ze sibiřské houby čaga.

Zdroj:Lifee, Studie, Wikipedia, Vitalia, Zdravi Euro

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.