Premium obsah

Polední únava. Co s ní?

Polední únava. Co s ní?
Trápí vás polední únava mezi 14.–17. hodinou? Pokud pravidelně v době polední pauzy pociťujete únavu, příčinou může být, že jste snědli něco těžkého k obědu, ale také se mohou o slovo hlásit přetížená játra. Místo cukru, kávy a stimulantů vsaďte na zdravou cestu.

Tělesná energie, tedy metabolismus, je po poledním jídle nasměrována v podobě toku krve a okysličení na trávení. Výsledkem je, že jsme unaveni. Většina z nás v době přirozeného metabolického poklesu navýší spotřebu kofeinu a cukru a překoná tak únavu, aby tím dosáhli žádaného výkonu. Tím ale jdeme proti své přirozenosti. Lidé v jižních zemích Evropy a Latinské Americe si obvykle v tuto dobu dopřávají siestu. Mnoho výzkumů prokázalo, že jedna či dvě patnácti- až dvacetiminutové přestávky během dne výrazně zvyšují kognitivní funkce, tělesnou výkonnost, náladu i energii. Právě v odpoledních hodinách uděláte pro své zdraví lépe, když si krátce odpočinete – procházkou na čerstvém vzduchu, krátkou meditací, protažením – a projevíte tak úctu k přirozeným rytmům těla, než abyste se dopovali kofeinem a cukrem.

Co s pravidelnou silnou únavou?

Pokud vás pravidelně mezi 14. – 17. hodinou zmáhá únava, může to být známka přetížených jater. Jasnou známkou namáhaných jater jsou unavené oči, které se projevují pálením, ospalost a noční buzení a také veliká únava. Narušená jaterní energie dává o sobě znát i poruchami spánku. Pokud se budíte v noci mezi 1. a 3. hodinou, nebo trpíte migrénami, zaměřte se na jaterní očistu. To nejmenší, co pro svoje játra můžete udělat: Poslední jídlo jezte jen lehké nejpozději dvě hodiny před spánkem a vyhněte se na noc alkoholu. Nepoužívejte hormonální antikoncepci, a pokud je to možné ani kortikoidy a syntetické léky.

Co játrům prospívá?

Játra nemají v oblibě chlazené ani studené nápoje ani jídla. Mnohem víc je potěší sklenice teplé vody ráno. Ájurvéda doporučuje každé ráno na lačno vypít teplou vodu se šťávou z citronu. Čistí játra a připravuje trávicí trakt na příjem snídaně. Udělejte si z pití odstáté a ohřáté vody s citronem každodenní ranní rituál.

Pomůže železo proti únavě?

Další příčinou toho, proč vás trápí únava, může být nedostatek železa. Železo se totiž v našem organismu podílí na řadě aktivit souvisejících s tvorbou energie. Přispívá například k energetickému metabolismu, tvorbě červených krvinek a hemoglobinu nebo přenosu kyslíku v těle. Prvotním příznakem jeho nedostatku bývá únava a celkové oslabení. Později se mohou přidat časté bolesti hlavy, nezdravě bledá pokožka, výrazná slabost až závratě, poruchy chuti k jídlu a úbytek na váze, dušnost a bolest na hrudi při námaze. V tomto případě je místě neprodleně absolvovat návštěvu lékaře a nechat si přinejmenším odebrat vzorky krve na rozbor. Pokud lékař zjistí nedostatek železa, zpravidla dostanete k užívání tablety železa, nejlépe ještě s vitamínem C, který podporuje snadnější vstřebávání. Pro správnou krvetvorbu je rovněž důležitá kyselina listová a vitamín B12, které vám lékař může rovnou předepsat nebo doporučit.

Zdroje železa v potravě

Hodně železa obsahuje maso, především to tmavé, játra a vnitřnosti, luštěniny (čočka, fazole, cizrna), hřiby, mák, vaječný žloutek, kakao a ořechy. Ze zeleniny pórek, pažitka, mangold, medvědí česnek, červená řepa, brokolice, také proslulý špenát (i s proslavenou chybou v desetinné čárce). Velké množství železa obsahují také mořské řasy. Z ovoce jsou to švestky, fíky rozinky, višně, třešně, jahody, ostružiny, černý rybíz, borůvky, meruňky nebo také grep.

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.