Polední únava. Co s ní?

Polední únava. Co s ní?
Trápí vás polední únava mezi 14.–17. hodinou? Pokud pravidelně v době polední pauzy pociťujete únavu, příčinou může být, že jste snědli něco těžkého k obědu, ale také se mohou o slovo hlásit přetížená játra. Místo cukru, kávy a stimulantů vsaďte na zdravou cestu.

Tělesná energie, tedy metabolismus, je po poledním jídle nasměrována v podobě toku krve a okysličení na trávení. Výsledkem je, že jsme unaveni. Většina z nás v době přirozeného metabolického poklesu navýší spotřebu kofeinu a cukru a překoná tak únavu, aby tím dosáhli žádaného výkonu. Tím ale jdeme proti své přirozenosti. Lidé v jižních zemích Evropy a Latinské Americe si obvykle v tuto dobu dopřávají siestu. Mnoho výzkumů prokázalo, že jedna či dvě patnácti- až dvacetiminutové přestávky během dne výrazně zvyšují kognitivní funkce, tělesnou výkonnost, náladu i energii. Právě v odpoledních hodinách uděláte pro své zdraví lépe, když si krátce odpočinete – procházkou na čerstvém vzduchu, krátkou meditací, protažením – a projevíte tak úctu k přirozeným rytmům těla, než abyste se dopovali kofeinem a cukrem.

Co s pravidelnou silnou únavou?

Loading
ZAVŘÍT REKLAMU
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.