STI a STD

Na úvod by bylo dobré si ujasnit správné názvosloví – mnoho lidí používá pro vše univerzální pojem pohlavní choroby neboli STD (sexually transmitted diseases). Choroba ovšem znamená stav, kdy mám příznaky. Spousta lidí, kteří přijdou do kontaktu s původcem dané choroby, však žádné příznaky nemá (ty se ovšem mohou rozvinout nebo může být daná osoba nakažlivá pro ostatní). Proto je vhodnější používat označení pohlavní infekce (STI – sexually transmitted infections), tento pojem se stal celosvětově uznávaným a nahrazuje právě zastaralé STD.

Zdroj: Youtube

Hormonální antikoncepce nestačí

Většina z nás tuší, jak by se měla chránit při pohlavním styku s člověkem, který není naším dlouhodobým partnerem. Pak ovšem přijde chvíle plná vášně a na kondom si nikdo ani nevzpomene. Nebo se prostě neřeší, protože se dvojice chrání pouze před nechtěným otěhotněním například perorální hormonální antikoncepcí. Potom je namístě si zajít na testy. Jenže to také mnoho lidí nedělá, protože mají strach. Že se na ně budou místní zdravotníci divně koukat, že budou muset něco platit, že vyšetření bude nepříjemné, že jim nedej bože lékař něco zjistí a tak dále. Bylo by skvělé, kdyby se testování na STI stalo mezi sexuálně aktivními jedinci něčím natolik běžným, jako je prohlídka u zubaře. Ubylo by nákaz, protože by lidé o svých infekcích věděli a léčili by je.

Tak zaprvé, bariérově chránit bychom se měli vždy, když máme sex s někým novým. Nikdy nevíme, jak na tom může být a taky si samozřejmě může vymýšlet, že byl nedávno testován. A ano, nejen z klasického nebo análního, ale i z orálního sexu můžeme chytit pohlavně přenosnou infekci! Běžně se tak přenášejí chlamydie nebo kapavka a pak se projeví záněty hrdla – nebo se vůbec neprojeví, jak už jsem zmínila. Co se orálního uspokojování týče, doporučuje se použití ochranné blanky neboli kofferdamu, který si můžeme i sami vyrobit z rozstřiženého kondomu. Chápu ale, že je pak celý zážitek takový poloviční, takže se osobně přikláním spíš k variantě „oba si zajdeme na testy a pak to spolu rozjedeme“.

Zadruhé, testování je úplně v pohodě. Stačí si najít specializované centrum, které spolupracuje s vaší zdravotní pojišťovnou nebo navštívit venerologii či urologii s tím, že jste měli rizikový styk a chtěli byste se nechat vyšetřit. Pak byste to měli mít komplet zdarma.

Zatřetí, nikdo na vás divně koukat nebude. Ti zdravotníci jsou tam od toho, aby vás vyšetřili, nebudou vás soudit. Taky mají sex. Spíš budou rádi, že jste zodpovědní. Preventivní vyšetření samo o sobě nebývá nijak nepříjemné. Klasicky přinesete moč (minimálně 14 dní od styku), ze které lze eventuálně zjistit přítomnost původce kapavky nebo chlamydie. Někde se dělají také výtěry z močové trubice, ty mohou být trochu nepříjemné. Pokud jste prováděli orální nebo anální sex, udělají vám navíc výtěr z krku nebo konečníku. Krevní testy, které mohou odhalit například HIV, syfilis nebo hepatitidu, se doporučují až přibližně 3 měsíce od posledního rizikového styku. Vždy si zjistěte, jak to má nastavené konkrétní pracoviště, které hodláte navštívit.

No, a začtvrté, když vám něco zjistí, aspoň s tím můžete něco dělat! To je přece lepší, než kdybyste o ničem nevěděli.

Jednotlivé infekce a jak je (ne)poznat

Když už jsme si ujasnili, že testování není žádný horor, povíme si něco o nejčastějších pohlavně přenosných infekcích a především o tom, jak se (ne)projevují. Pokud máte jakýkoli problém – svědění, výtok, zápach nebo cokoli dalšího, obraťte se na svého urologa, dámy na gynekologa. Samozřejmě se může jednat třeba o „obyčejné“ kvasinky, ale pokud si nejste jistí, poraďte se raději s odborníky, než abyste něco zanedbali.

HPV

HPV neboli lidský papilomavirus je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí vůbec. Setká se s ní v životě cca 80 % z nás. Existuje ovšem mnoho typů HPV a většina se nijak neprojeví. Některé typy ovšem způsobují genitální bradavice (objevit se mohou i v oblasti konečníku, na rukou nebo chodidlech) nebo změny buněk děložního čípku (zevního genitálu, konečníku, hrdla, mandlí), které mohou vést až k rakovině.

Na HPV se preventivně netestuje a přenášet se může i s použitím kondomu. Proto je tak důležité chodit na pravidelné gynekologické prohlídky, které odhalí změny na čípku a lékař je tak může včas podchytit, i když vy ještě nepociťujete žádné příznaky.

Proti některým typům HPV se lze také očkovat.

HSV

Neboli zkratka pro herpes simplex virus. Kolem infekce tímto virem koluje asi nejvíce dezinformací. Když ho někdo má, je automaticky zařazen mezi promiskuitní a nezodpovědné osoby. Pravda ale je, že se na herpes preventivně netestuje. Odběr vzorku se provádí při aktivním stadiu viru, které má typické příznaky (výsev vřídků či puchýřků na intimních místech, otok, zarudnutí, bolest, objevit se může i zvýšená teplota nebo zduřelé uzliny). Infikovaná osoba ovšem nemusí mít žádné projevy, nebo je může mít mnohem později, když je oslabená například jinou nemocí. Virus po nakažení „sedí“ v našich nervových gangliích a čeká na svou příležitost. Ochrana je jasná – kondom. Jenže i tak může dojít k infikaci přes okolní tkáně, takže jde spíše „o štěstí“.

Kapavka

Kapavka je bakteriální onemocnění, které se projevuje častěji u mužů než u žen. Objevit se může výtok z močové trubice, který je vodnatý až hnisavý, pálení při močení, otok nebo zarudnutí ústí močové trubice, ale stejně jako u herpetu mohou být přítomny také celkové projevy, jako je zvýšená teplota a malátnost. U žen se kapavka projevuje výtokem z děložního hrdla a bolestí podbřišku. Kapavka ovšem může zasáhnout podle typu styku také hrdlo nebo konečník a rozvinout zánět tam. Chránit se lze samozřejmě opět použitím kondomu, zodpovědné je pravidelné testování. Léčba probíhá podáváním antibiotik.

Syfilis

Opět bakteriální onemocnění, které je typické tím, že probíhá ve třech stadiích. Při prvním nakažená osoba pozoruje změny v místě vstupu infekce – tzv. tvrdý vřed a zduření uzlin. Pokud nezahájí léčbu, do dvou let přijde na řadu druhé stadium, kdy se objeví kožní a slizniční vyrážka, ztráta vlasů nebo ochlupení, hepatitida či neurologické příznaky. Ve třetí fázi nastávají orgánové změny, cévní a neurologické poškození až smrt. Prevencí je chráněný pohlavní styk.

Chlamydie

Onemocnění chlamydiemi, což jsou též bakterie, se dá zjistit již týden po nakažení, a to z moči, krve nebo výtěrem z močové trubice, děložního krčku či krku. Většina nakažených nemá žádné příznaky, infekci však může předávat nevědomky dál. Pokud se příznaky objeví, pak se obvykle jedná o svědění, bílý výtok z pochvy nebo penisu, bolest podbřišku, potíže s močením, krvácení mezi menstruacemi nebo bolest varlat. Ochrana – kondom.

HIV

HIV je virus lidské imunitní nedostatečnosti (human immunodeficiency virus). U nás není příliš častý, přestože se ho lidé nejvíce bojí. Může způsobovat smrtelné onemocnění AIDS čili syndrom získané imunitní nedostatečnosti. Pokud se neléčí, postižená osoba může časem zemřít kvůli sebemenší infekci, která se do organismu dostane. První příznaky nákazy virem se mohou objevit 3–6 týdnů poté a připomínají chřipku (bolesti svalů a kloubů, malátnost, horečka, zduření uzlin). Často se však neprojeví vůbec. Léčba probíhá podáváním antivirotik a je díky moderním postupům stále účinnější, přestože stále není možné tuto nemoc vyléčit úplně. Nakazit se lze z krve, spermatu nebo intimních sekretů, chránit se při sexu můžete používáním kondomu.

Zdroj: