Během léta si mnoho z nás užívalo chlazené nápoje a sladké zmrzliny téměř každý hezký den. To pro naše zuby není úplně ideální. Se začátkem podzimu je tedy dobré zvýšit pozornost na péči o náš chrup a věnovat našim zubům zaslouženou regeneraci. Jak se tedy o zuby a dásně na podzim starat?

Zdroj: Youtube

1. Dentální hygiena

Dentální hygienistku byste měli navštěvovat dvakrát ročně, na podzim je to ale obzvláště důležité. Dentální hygienistka totiž jako jediná dovede efektivně odstranit zubní kámen, který se na povrchu zubů tvoří. Může také včas odhalit vznik nepříjemného zánětu nebo kazu.

2. Pozor na horké sladké nápoje

Zimu a chladné počasí máme často spojené s pitím hřejivých teplých nápojů plných cukru. Ať už je to svařák, horká čokoláda nebo něco jiného, cukr pro naše zuby vůbec není dobrý. Snažte se tedy pít spíš neslazené bylinkové čaje a vodu.

3. Balzám na rty

V chladnějším počasí nám mohou snadno popraskat rty, je tedy dobré mít u sebe vždy balzám na rty. Nejen že zabrání popraskání, pomůže vám ale i s tím, že se vám v chladu nevysuší ústa. Pokud máte sucho v ústech, vaše zuby jsou náchylnější ke kazivosti.

4. Vápník a draslík

Vápník není důležitý pouze pro naše kosti, ale také pro naše zuby. Pokud ho nemáme dostatek ve stravě, dostaví se proces odvápňování a zuby ztrácí svou sílu, barvu i odolnost. Vápník i draslík tedy zvyšují odolnost zubů, draslík také posiluje zubní sklovinu. Snažte se tedy, aby váš jídelníček obsahoval dostatek těchto látek.

5. Vitaminy A, C, D

Vitaminy jsou nesmírně podstatné pro zdraví celkově, u zubů to platí stejně tak. Vitamin A podporuje zdraví sliznic, dásní a pomáhá v boji proti zánětům. Vitamin C je dobrý pro imunitu a pomáhá předcházet krvácení dásní. Vitamin D zase podporuje absorpci vápníku, což je dobré právě pro pevnost a odolnost zubů. Na podzim se tedy zaměřte na potraviny, jako jsou mrkve, citrusy, ryby nebo vejce.

6. Zubní nit a mezizubní kartáčky

Opakuje vám to pokaždé zubař, zopakuji vám to i já! Dostatečná hygiena je základ, a musí být prováděna pravidelně. Nestačí, když si dvakrát vyšťouráte zbytky jídla večer před zubařem jednou za rok! Denně sáhněte po mezizubním kartáčku i zubní nit. Předejdete tím mnoha problémům a bolestem, ušetříte peníze za dentální zákroky a navíc vám nikdy nebude smrdět z úst!

Zdroje:

https://www.teethtalkgirl.com/dental-health/how-fall-weather-impacts-your-mouth-health/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9735973/

https://www.premierdentistryofeagle.com/tooth-sensitivity-in-the-fall-and-winter-months/