S podzimními měsíci přichází každoročně zvýšené riziko respiračních onemocnění. Může jít o chřipku, covid, napadení rhinoviry i RS viry. Všechny tyto nemoci jsou vysoce infekční, proto jich se tak rychle a snadno rozšiřují. Určitě to znáte, celé léto je klid, a jakmile děti nastoupí do školy, do čtrnácti dnů zase leží doma...

Zdroj: Youtube

Co nám hrozí?

Výrazné teplotní změny pro nás obecně nejsou dobré, přechod z léta na podzim ale bývá nejvýraznější. Na podzim se pravidelně zhoršují některé zdravotní problémy jako je astma, chronická bronchitida nebo obstrukční plicní nemoc. Nejčastěji pacienty trápí respirační onemocnění a onemocnění horních dýchacích cest. Pokud máte nějaké psychické problémy, na podzim můžete také zaznamenat zhoršení - během podzimu je totiž obecně zvýšený počet depresivních stavů.

Chřipka versus nachlazení

Lidé často zaměňují nachlazení za chřipku, jedná se ale o úplně rozdílné onemocnění. Při nachlazení se horečka vyskytuje pouze vzácně, zatímco u chřipky je horečka hlavním příznakem. Většinou trvá až čtyři dny a dosahuje až 40 stupňů. Dalším příznakem chřipky, který se u nachlazení nevyskytuje, je bolest hlavy, silné svalové bolesti a kašel.

Zase ten covid

Ačkoliv už jsme o něm dlouho neslyšeli, je zase zpátky. Momentálně u nás cirkulují další varianty koronaviru, zatím nám ovšem nehrozí žádná omezení, budeme-li dodržovat prevenci. Od září jsou k dispozici očkování proti aktuálním verzím covidu a od října by mělo být možné online objednání.

Prevence

Nejlepší, jak se bránit podzimním nemocím, je jim předcházet. V první řadě je dobré nepodceňovat počasí a oblečení. Večer se mnohem rychleji ochlazuje, je tedy dobré mít s sebou teplejší mikinu. I když je stále poměrně teplo, už není léto.

Důležité je také budovat imunitu, ať už v podobě vitaminu C, zdravé a nutričně vyvážené stravy a aktivního života. Myslete také na to, že s podzimem je dobré do stravy přidat teplé jídlo, vařte si vývary a teplé snídaně. Pokud jste fanoušci otužování, to je v prevenci různých onemocnění také fantastické.

Když je vám zle

  • ZÁZVOR

Zázvor je považován za jedno z nejsilnějších rostlinných antibiotik a pomůže vás ochránit od všech různých bacilů. Uvařte si zázvorový čaj, nebo vyzkoušejte zázvorový obklad: zázvor, zelí a mouku smíchejte, a směs dávejte na krk. Uleví vám od kašle i bolesti v krku.

  • CIBULE

Cibule je skvělým antioxidantem a výborně funguje při onemocnění dýchacích cest. Pokud vás trápí škrábání v krku, kašel nebo rýma, udělejte si cibulový čaj. Ochutit ho můžete medem a citronem.

  • DOVOLENÁ

Pokud vám to podmínky dovolí, některým lidem může vyhovovat "prodloužení" léta v nějaké teplejší destinaci. To může pomoci zejména těm, které trápí psychické problémy a deprese zesílené podzimem.

Kdy navštívit lékaře

Nemoci mohou mít různé projevy, a zatímco některé případy mohou být mírné a léčitelné doma, jiné vyžadují lékařskou péči. Pokud máte vysokou horečku, která přetrvává déle než tři dny, pokud máte potíže s dýcháním, bolest na hrudi, cítíte se zmatení, nebo pokud se vaše příznaky zhoršují i přes veškerou léčbu, je čas vyhledat lékaře. Pokud máte chronické zdravotní problémy, jako jsou srdeční choroby, diabetes, nebo oslabený imunitní systém, měli byste být extra opatrní a konzultovat příznaky s lékařem co nejdříve to půjde. Včasná lékařská péče může předejít komplikacím a urychlit uzdravení.

Zdroje:

  • https://www.cpzp.cz/clanek/5121-0-Nastup-podzimu.html
  • https://www.mzcr.cz/doporuceni-k-ockovani-proti-onemocneni-covid-19-pro-letosni-podzimni-a-zimni-sezonu/
  • https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19