Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:
Inkontinence je častá zejména po porodu. V těle ženy totiž dochází už během těhotenství k řadě výrazných změn. „Je to logické, protože plod váží několik kilogramů, tlačí na pánevní dno, které pak povoluje. Uvolnění svalů ale souvisí i s hormonálními změnami, které připravují maminku na porod a prakticky změkčují a povolují napětí měkkých tkání, tedy nejen svalů, ale hlavně kloubních pouzder, vazů, šlach. Hlavička dítěte měří v obvodu více než dvacet centimetrů, prolézá skrz pánevní dno a natrhává jej (Někdy jsou poškození viditelná, jindy jde jen o mikrotrhliny). Původní svalový materiál uvnitř pochvy už není tak silný, elastický a inkontinence je rázem na světě,” říká na úvod odbornice, které zkušenýma rukama prošly už tisíce žen.
Stres vyvíjí tlak na dno pánevní
Poporodní inkontinence je typově podobná takzvané stresové inkontinenci, která se projevuje nechtěným únikem moči například při zakašlání, kýchnutí nebo poskoku. Se stresem jako takovým ale nemá nic společného. „Lidé často říkají, že nejsou ve stresu, že mají např. práci nebo rodinné vztahy v pohodě, ale to s tím nesouvisí. Stres v našem úhlu pohledu znamená, že je vyvíjen tlak na dno pánevní, a pokud ono není dostatečně silné, není silný ani svěrač močového měchýře, pochvy či dokonce konečníku. To už jsou potom hodně vážné, fekální inkontinence,“ říká Iva Bílková.
Zajímalo mě, na koho se máme primárně obrátit, pokud se u nás inkontinence, ať už vlivem porodu nebo jiných okolností, projeví. Je to urolog, obvodní lékař, nebo gynekolog? A s čím vším umí pomoci řízená fyzioterapie? “Pokud chcete, můžete jít například za praktickým lékařem, který zvolí optimální doporučení na konkrétního specialistu. S největší pravděpodobností ale ve finále skončíte v rukou fyzioterapeuta, který se inkontinenci věnuje a má dostatečné kompetence k tomu, aby s vámi cvičil a posiloval oslabené pánevní dno, nebo ho relaxoval, v případě potřeby. Nejprve je ale třeba, aby urolog nebo gynekolog vyloučil nějaké závažnější onemocnění močových cest,” upozorňuje fyzioterapeutka.
Fyzioterapeut ženy vyšetří i přes pochvu
Samotné návštěvy fyzioterapeuta se není třeba obávat. Při vstupním vyšetření se svléknete do spodního prádla a necháte odborníka zkontrolovat postavení vaší pánve, zakřivení páteře, délku dolních končetin a další anatomické odchylky. Druhá část vyšetření probíhá přes pochvu, kdy pacientka leží na zádech s pokrčenýma nohama. „Případně můžeme vyšetření provést vkleče nebo vestoje. Fyzioterapetu si nasadí rukavice a s pomocí gelu pronikádo pochvy, kde sleduje, jak intenzivně dokáže pacientka prst stáhnout, nebo jak silně dokáže udržet staženou kontrakci. Pokud by s tím měla kvůli studu velký problém, lze ji vyšetřit i ultrazvukovou sondou,” říká odbornice.
Po vyšetření následuje ukázka a nácvik speciálních cviků, zaměřených na pánevní dno, které je potřeba opakovat následně i doma, a to alespoň třikrát až čtyřikrát do týdne. Optimální je však cvičit i několikrát za den, přičemž první výsledky a zlepšení jsou patrné po čtvrt roce. V podcastu se Iva Bílková rozpovídala také o výhodách Kegelových cviků nebo o metodě Ludmily Mojžíšové. Jak cviky provádět správně a na co se zaměřit? A co si myslí o podpůrné léčbě s využitím erotických pomůcek? Poslechněte si podcast Kondice pro více informací.
Zdroje:
Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT