Za náhlé nafouklé břicho a plynatost může nejčastěji hltání ve spěchu, mluvení při jídle, stres, ale také výběr potravin, které nám zkrátka nedělají dobře. Patří sem těžká, tučná a těžce stravitelná jídla, nadbytek pečiva (zvlášť kynutého), některé druhy zeleniny jako květák či brokolice, luštěniny, mléčné výrobky a sycené nápoje. Pozor také na usrkávání nápojů brčkem a časté žvýkání žvýkaček. Mezi další příčiny plynatosti patří nedostatek pohybu či narušení střevní mikroflóry, například po užívání antibiotik nebo po střevní chřipce.
Příznakem toho, že tlusté střevo nefunguje tak, jak má, patří změny ve stolici, zácpa nebo průjem, ale často právě i plynatost a nadýmání. Nedostatečná funkce tlustého střeva se projevuje i nadměrnou únavou. Špatně fungující střevo totiž nedokáže vstřebávat důležité živiny, jako je například vitamin B, železo nebo zinek. To se pak může projevit i na náladě či na stavu pleti, na které se například ve zvýšené míře objeví akné. Dlouhodobé problémy s tlustým střevem vyžadují odbornou péči, a proto je nutné přetrvávající střevní potíže, které navíc doplňuje únava, vyčerpání nebo kožní vyrážky, vždy konzultovat s lékařem. Mohou se za nimi totiž skrývat různé potravinové intolerance nebo alergie, v horším případě ale také závažnější onemocnění, jako je Crohnova choroba, celiakie nebo zánět tlustého střeva. Jak si od plynatosti rychle ulevit?
Zvyšte příjem vlákniny
Do jídelníčku bychom měli zařadit hlavně vlákninu a co nejméně mléčných výrobků. Ideální je syrové ovoce a zelenina – konkrétně třeba kysané zelí, které je bohaté na probiotika pro obnovu střevní mikroflóry. Neměly by chybět také ovesné kaše nebo celozrnné pečivo. A samozřejmostí je pak i dostatečný pitný režim, a to nejlépe v podobě nesycené vody a bylinkových čajů. Dobré je vyhnout se alkoholu a slazeným nápojům.
Rozpohybujte střevo
Aby střeva mohla správně fungovat, potřebují rozhýbat. Pokud trpíte nadýmáním, není nic horšího, než když celé dny jen sedíte, pak máte takzvaně „líné“ střevo. To vaše problémy může výrazně zhoršit. Není nutné mít každý den náročnou fyzickou aktivitu, klidně stačí pravidelné procházky svižnou chůzí nebo třeba dřepy, a to alespoň po dobu 20 minut. Pohybem dochází k aktivaci svalů kolem střev, což podporuje plynulý pohyb potravy směrem ke konečníku a zajišťuje efektivní trávení.
Vsaďte na probiotika
Plynatost a špatné trávení jde většinou ruku v ruce. Probiotika zlepšují funkci střev a mohou tak ulevit právě při zvýšení plynatosti. Přirozeně je najdeme v některých potravinách, kromě již zmíněného kysaného zelí třeba v nápoji kombuča nebo ve
fermentované zelenině, jako je kimči. Sáhnout můžete i po doplňcích stravy, které obsahují miliony takzvaných přátelských bakterií a podporují gastrointestinální imunitu. Podle studií jsou nejvhodnější probiotické kmeny laktobacilů, bifidobakterií a pivních, pekařských či vinných kvasinek. Ke zlepšení trávení můžete vyzkoušet také trávicí enzymy, rychlou úlevu přinášejí i tobolky nebo kapky s obsahem simetikonu, protipěnivé látky, která působí na bublinky plynu v trávicím ústrojí. Ty se rozpadnou a snáze vstřebají stěnou střeva.
Očistěte střeva bylinkami
Pro správnou činnost střeva je potřeba zaměřit se na očistu od nečistot, například plísní a parazitů, které střevo osidlují. Dále je třeba podpořit regeneraci sliznice, potlačit zánětlivé stavy a celkově činnost střeva podporovat. Bylinky mohou být užitečným pomocníkem. „Na očistu střeva můžeme využít především lnici, brusinku a penízovku. Od plísní a parazitů nám pomůže kromě penízovky česnek a ořešák americký. Na podporu sliznice a celkové činnosti střeva řimbaba, dub, len a směs fitkolonu. Tato směs obsahuje byliny jako dub, černý rybíz, brusinku a olši,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná. Ulevit od nafouklého břicha může i popíjení čaje z máty, anýzu, fenyklu či heřmánku – přispívají ke správnému trávení a obsažené silice zmírňují případné křeče.
Zdroje:
Mgr. Jarmila Podhorná, bylinkářka