Co je nadýmání?
Ačkoliv se někteří lidé tomuto tématu za každou cenu vyhýbají, tvorbu plynu ve střevech a jeho následné vylučování lékaři považují za naprosto normální biologický proces. Běžně se přitom v lidském trávicím traktu nachází až 6 litrů plynu, který je tvořený několika složkami. Podle studie sem patří konkrétně:

  • spolykaný vzduch,
  • krevní plyny vyloučené střevní stěnou,
  • plyny, které vznikají během procesu trávení,
  • plyny produkované bakteriemi tlustého střeva.

Vzniklý plyn se skládá hlavně z dusíku, vodíku, oxidu uhličitého, kyslíku a metanu. Z velké části se v tenkém střevě vstřebává do krevního řečiště a lidské tělo opouští během dýchání. Zbytek pak z těla odchází skrze konečník, a to hlavně po jídle. Frekvence jeho vylučování závisí například na fyzické činnosti, složení stravy nebo psychické pohodě. U zdravého člověka je to zhruba 10-20krát denně.

Jak upravit jídelníček?

Při léčbě se častého nadýmání se využívá tzv. eliminační metody, kdy je nutné se vyvarovat toho, co nám nadýmání způsobuje. Je dobré začít s mléčnými výrobky, protože často je příčinou špatná stravitelnost laktózy a následné zahlenění střeva.

Neplatí to ale o kysaných mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, kefír a podmáslí - ty vám naopak mohou s nadýmáním pomoci, protože obsahují probiotické kultury, které zlepšují stav trávicí trubice. Pozor ale na reklamou doporučované ovocné jogurty zahuštěné škrobem! V nich zpravidla jogurtové kultury najdete jen v nepatrném množství nebo vůbec, informuje rozhlas Sever.

Vhodné je také se vyhnout se luštěninám, zelí a česneku.

Také brambory často způsobují potíže, a pokud se jich nechcete zcela vzdát, přidávejte k nim kmín, který pomáhá eliminovat nadýmající solanin v nich obsažený. Nevhodné při nadýmání jsou také banán a sycené nápoje. Naopak se vyplatí do jídelníčku ve větším množství zařadit mrkev v kombinaci s trochou tuku.

Vyzkoušejte sílu bylinek

Jestliže vás často trápí nadýmání, nebo se chystáte pochutnat si na jídlech, které k nadýmání přispívají, ochuťte je čerstvými bylinkami.

Tereza Semrádová, lektorka pohybového studia, doporučuje v rozhovoru pro iDnes při nadýmání zázvor, který můžete přijímat v jakékoliv formě, velmi chutný je v teplém nápoji. Zázvor nastrouháte, smícháte s citronovou šťávou, podle chuti osladíte medem a zalijete horkou vodou.

Dalším pomocníkem z řady bylinek je fenykl, který můžete využít v kuchyni ve formě semínek jako koření do různých jídel nebo jako čaje. Směs zakoupíte v lékárně.

"Jako prevenci v kuchyni do jídel dále přidávejte bylinky jako majoránka, kmín, tymián, šalvěj, kopr nebo bazalka," dodala Semrádová.

Tyto přátelské bakterie, které se přirozeně vyskytují ve střevní mikroflóře, mohou pomáhat proti nadýmání.

Zdroj: Studie, iDnes, rozhlas Sever, Apetitonline, Healthline