Víte, že naše chodidlo tvoří 26 kostí, 33 kloubů a 19 svalů v celkové délce přibližně 5,7 metru? Dále je tvořeno stovkou vazů, tepen, žil a nervů, nepočítaje stovky tisíc potních žlázek a pórů. Naše noha patří bezpochyby k nejzatíženějším částem našeho těla a funkce, které zastává, odpovídají její složité stavbě. Aby nám chodidlo sloužilo v plné síle, jsou pro jeho funkci klíčové pěkně tvarované klenby.

Příčné a podélné klenby fungují jako pružiny tlumící každý náš došlap. Akumulují energii, kterou pak využijete při odrazu. Tvar kostí máme všichni podobný, potíž je ale v řízení svalů. To má na starosti mozek. Když nohy dlouhodobě svazujeme například ve špatných botách, ztrácí mozek schopnost je řídit, svaly ochabují a klenba se může propadat.

„Až 70 % lidí si myslí, že mají ploché nohy. Ve skutečnosti ale často mají vbočený kotník. Jakmile ho srovnáme do jedné linie s celou končetinou, podélná klenba se opětovně vytvoří,“ upozorňuje fyzioterapeut Lukáš Klimpera.


Příčin skutečně plochých nohou může být více, nejčastější jsou ale tři:

genetika
špatné boty
špatný způsob chůze

Pozor při výběru bot i ponožek!

Výběr bot, ve kterých vaše chodidla mají dostatek prostoru, je podle Lukáše Klimpery zásadní. Vyhýbat byste se měli především módním botám s úzkou špičkou, která sešněrovává prsty, tlustá podrážka zase brání chodidlu v ohýbání. „Buď se propadne klenba, nebo vbočí kotník. Výsledkem jsou ploché nohy, tedy zborcená klenba,“ říká fyzioterapeut.Myslete na to, že nejvíc vašim nohám svědčí, když jsou naboso. Jestli jim ale chcete dopřát přirozený pohyb i v botě, vybírejte boty s těmito parametry:

široká špička (dostatek prostoru pro prsty)
měkká a poddajná podrážka
pružné materiály
lehká bota

Pozor, i ponožky ovlivňují to, v jaké kondici jsou vaše chodidla. Ideální ponožky pro ploché nohy jsou ty, které dají noze svobodu. Bez stahujícího elastanu a gumičky u kotníku.

Když chodidla bolí

„Mnoho lidí s plochou nohou nemusí mít žádné nepříjemné příznaky. Nejčastější symptomem, který se objevuje, je bolest v důsledku přetížených svalů či vazů. Při těžším postižení se přidává také otok nebo ztuhlost. Pokračuje-li přetěžování nevhodnou obuví, obezitou, přílišnou fyzickou aktivitou, je výsledkem rozvoj dalších diagnóz. Obyčejně jde o velmi obtěžující stavy, které mají velké riziko přechodu do chronicity,“ vysvětluje fyzioterapeutka Mgr. Daniela Gregová na webu Fyziosvět.

Vložka pomáhá, ale nestačí

Jestli vám lékař předepsal ortopedickou vložku, možná vás překvapilo, jak je tuhá. Opravdu vaši nohu neosvobozuje, funguje jako pasivní podpora příčné a podélné klenby. Podle Lukáše Klimpery může vložka sice pomáhat a ulevovat od bolesti, ploché nohy prý ale neřeší: „Existují speciální diagnózy, při kterých je vložka vhodným řešením. Sama o sobě ale nestačí, protože nohu jen pasivně podpírá. Když klenbu podepřete vložkou, nenaučíte tělo klenbu používat. Neposilujete svaly a neučíte se je ovládat, a tak neřešíte příčinu problému. Mozek vždy hledá nejjednodušší cestu – a proč by se snažil aktivovat klenbu, když ji pasivně podepřete?“ vysvětluje odborník.

Zásadní pro ploché nohy je tedy posilovat svaly klenby cvičením a zdravou chůzí bosky nebo v prostorných botách. A pomoct může dokonce i hlazení! „Neděláme si legraci. I tak obyčejná věc jako hlazení může probudit ochablé svaly. Mozek nevnímá, že tyto svaly má a může používat, dotykem mu to připomeneme. Hlaďte si proto plosky chodidel, nárt, kotník i bérce,“ radí Klimpera.

Tři cviky na ochablé svaly

Tato jednoduchá cvičení vám pomohou probudit ochablé svaly prstů a kotníku.

Roztahujte prsty a opět uvolňujte. Zatněte prsty v „pěst“. Kružte kotníky na obě strany.

Posaďte se na židli, nohy se dotýkají země. Umístěte golfový míček pod chodidlo a po dobu 2 minut jej mírnou silou přitlačte, kutálejte pod klenbou chodidla dopředu a dozadu, abyste protáhli fascie a vazy v chodidle.

Nohy jsou uvolněné, pomalu začněte zvedat palec od podlahy a ostatní prsty nechte položené. A teď obráceně. Palec nohy nechte na podlaze a ostatní prsty zvedněte z podlahy. Opakujte 2 série 10krát.

Komplikace spojené s plochou nohou

Často můžete pociťovat bolest přednoží v oblasti nártu a plosky nohy. Příčinou bývá propad příčné klenby. Bolest se může vyvíjet postupně. Zpočátku se jedná o pocit chůze s kuličkou či kamínkem v botě a nakonec je bolest pálivá, vystřelující, prsty brní nebo jsou necitlivé. Bolest se typicky zhoršuje vstoje, při běhu nebo chůzi naboso.

Problémy mohou nastat i po velké fyzické zátěži, například po sportovním výkonu, zvlášť při kombinaci fyzická zátěž – nevhodná obuv – plochá noha. „Vlivem zátěže se v kostech vytvářejí mikrotrhlinky. Pokud se noha dál přetěžuje a trhlinky se nestihnou zregenerovat, prohlubují se, až nakonec vyústí ve zlomeninu. Například u běžců bývá nejčastěji zlomená druhá nártní kost. Projevuje se nenápadně, bolestí zpočátku jen při zátěži, později v klidu, nakonec znemožní jakýkoli pohyb a v místě se může objevit otok,“ popisuje fyzioterapeutka Mgr. Daniela Gregová na webu Fyziosvět.

Pociťovat můžete také bolest ve spodní části paty. Obvykle se jedná o bodavou bolest v plosce nohy. Dává o sobě znát hned při prvním ranním kroku, když vstanete z postele, nebo při prvním kroku po odpočinku. Příčinou je zánět fascie chodidla, která byla vystavena nadměrné zátěži. Nejprve dochází k mikrotrhlinám, podráždění a poté degenerativním změnám, k čemuž se časem přidává i zánět. Dalšími častými komplikacemi provázejícími ploché nohy jsou zánět Achillovy šlachy, vbočené palce (hallux valgus), kladívkové prsty nebo patní ostruha. S plochou nohou vám může ve většině případů pomoct kromě ortopeda i fyzioterapie. Hlavním benefitem fyzioterapie je možnost zmírnění problémů spojených s plochýma nohama.

Kdy je lepší neváhat a vyhledat odbornou pomoc?

Ploché nohy se u vás objevily teprve nedávno a náhle.
Pociťujete bolesti kotníků nebo dolních končetin.
Příznaky se nezlepšují ani s podpůrnou, dobře padnoucí obuví.
Máte často pocit ztuhlých, těžkých a neobratných nohou.


Zdroje:

https://www.fyziosvet.cz/clanky/plocha-noha-a-moznosti-jeji-lecby/

www.ahinsashoes.cz

https://www.fyziosvet.cz/clanky/plocha-noha-a-moznosti-jeji-lecby/