Měla jste někdy během studia či v počátcích své profesní kariéry klasickou touhu budoucích lékařů „zachraňovat životy“?

Ano, medicína mě fascinovala od dětství. Už na gymnáziu jsem chodila pracovat jako „děvče pro všechno“ na chirurgii do Thomayerovy nemocnice. I velká část mediků ji chce dělat, protože tam vidíte okamžitý výsledek. Mně se také tehdy líbila. Jako medička jsem proto chodila na stáže právě na chirurgii. Při jedné z operací jsem téměř 5 hodin držela háky, které mi tenkrát vrazil doktor do ruky těsně předtím, než zkolaboval. A tehdy jsem pochopila, že se svou tělesnou konstitucí pro tento obor asi nebudu vhodný typ. Dermatovenerologie, na kterou jsem se pak specializovala, je vlastně takovým kompilátem téměř celé medicíny. Prolíná se v ní oblast chirurgie, gynekologie i interny. Je nesmírně rozmanitá a stále se tu přichází na nové věci. A i zde zachraňujeme životy, například u zhoubných kožních nádorů, a svým způsobem i v té její estetické části, když lidem vracíme sebevědomí a někdy i chuť do života.

V oboru se pohybujete o dost více než čtvrt století. Zkuste zavzpomínat, co bylo největší vymožeností v dobách vašich začátků a co je tím největším pokrokem současným

Dnes je v mém oboru skoro všechno úplně jinak než před lety. Dříve se používal hlavně skalpel, ostrá lžička, mrazilo se tekutým dusíkem. Tetování se odstraňovalo frézkou… Dnes je všechno mnohem snazší, přesnější a šetrnější. Co se dřív provádělo frézou, dnes dokážeme velice elegantně laserem. Frézovaly se jizvičky na obličeji, vrásky, tetování, znaménka se vyřezávala a pálila. Dnes zaměřím na místo červené laserové světýlko a nerovnost začne mizet, je to úplný zázrak!

Jakých dalších zázraků jste svědkem?

Třeba neinvazivní terapie tvarování těla, s níž pracujeme jako jedna z mála klinik u nás: spaluje tuky a současně buduje svaly, i když u toho jen ležíte. Jde o využití radiofrekvence a vysokovýkonného fokusovaného elektromagnetického pole, jakési dva v jednom. Takový typ ošetření dnes lidé vyhledávají nejvíce, zejména v případě, že nechtějí podstoupit chirurgický zákrok. Obejdou se tak bez narkózy, obvazů i dalšího pobytu na klinice. Ale své kouzlo má i moderní liposukce. Provádí se specializovaným laserem, který nejen šetrně a precizně rozpouští tuk, ale zároveň i vypíná kůži.

Jak se během těch let proměnili pacienti?

Mohu mluvit jen za naši kliniku. Hlavním důvodem, proč se na nás lidé obracejí i proč máme tolik stálých klientů, je ohleduplný a etický přístup našich lékařů. Přístrojů a ošetření je dnes mnoho, proto je tak důležitá konzultace se zkušeným a vstřícným lékařem. S ním zákrok nejprve probrat, říci si pozitiva, negativa a nevrhat se do čehokoliv bezhlavě. Probrat, co je z estetického i zdravotního hlediska trápí a dohodnout se společně na metodě vedoucí k nápravě, je to, co lidé dnes nejvíc chtějí a potřebují.

Zažila jste někdy zkušenost, která vás donutila přemýšlet, zda jste si zvolila správný obor?

Ne přímo na klinice – tam vím, že děláme s naším týmem lékařů dobrou a poctivou práci. Šokuje mě ale, kolik lidí si v touze ušetřit koupí nějakou estetickou proceduru na slevovém portálu. Nebo si zajede i do zahraničí, kde si nechají do svého těla napíchat kdeco, a poté mají nepříjemné zdravotní komplikace. A pak celí vyděšení hledají pomoc, kde se dá… Výplňové implantáty stejně jako botulotoxin nebo lasery patří zkrátka pouze do rukou zkušených odborníků. Je potřeba detailně vědět, kudy jednotlivé svaly vedou, jak se upínají, jak fungují, že existují určité anomálie. Proto apeluji, aby se lidé svěřovali do rukou renomovaných lékařů, kteří vědí, jak a kam se může látka aplikovat a jak který přístroj používat.

Existují nějaké morální strategie pro marketing v estetické medicíně? Kde jsou hranice, které bych už jako lékař neměl překročit?

Lékař by neměl zákrok dělat jen proto, že ho pacient vyžaduje a že ho zaplatí. Platí 3 P: Pečlivost, Poctivost a Pokora. A já ještě dodávám: Stálé vzdělávání. To jsou vlastnosti, které jsou v estetické medicíně ještě o něco důležitější než v ostatních oborech. A když si lékař nebo klient není jistý, není přesvědčený o vhodnosti zákroku, a lékař přesto bez rozmýšlení řekne: udělám, pojďte, zaplaťte, tak to není správně. Například po estetickém zákroku by se člověk neměl příliš změnit. Měl by vypadat odpočatě, svěže, jako po dovolené. Ale musí to být stále on.

Proto se také ptám - v souvislosti s různými výstřelky, přehnaně „kačeřími“ rty počínaje po ve světě vyskytující se extrémy typu různých implantovaných titanových růžků či rozdvojených jazyků. Jaký máte pocit z toho, kam až mohou tzv. estetické zákroky prováděné lékaři vést? Vždyť v některých případech se Hippokrates musí nejen obracet v hrobě, ale doslova v něm provádět Vítův tanec…

To máte tak: podobné extrémy živí hlavně bulvár, který jim věnuje nepřiměřenou pozornost. Z bulváru ale nemůžete usuzovat, jak vypadá dnešní lidský život, nebo si dokonce dělat obrázek, jak vypadá dnešní medicína. Moje zkušenost je, že naprostá většina lékařů se chová seriózně. A pokud někdo etiku poruší, brzy se to rozkřikne, to máte v každém oboru úplně stejné…Stejně tak platí, že naprostá většina klientů nechodí za lékaři s podobnými nesmysly.

Existuje něco jako závislost na estetických úpravách?

Je to spíše závislost na pocitu spokojenosti, kdy člověk chce vypadat dobře, protože se pak i cítí celkově lépe. Každá změna, a to i k lepšímu, se totiž neděje jen na úrovni fyzické, ale významně ovlivňuje také psychiku. Pak je ale na rozhodnutí lékaře posoudit, co, jak a kdy ten dotyčný člověk potřebuje a co už je nadbytečné. Vždycky jde o vzájemnou dohodu mezi pacientem a doktorem. Moje zkušenost je, že pokud se pro klienty snažíte udělat opravdu to nejlepší – což může obnášet i to, že některý zákrok zkrátka neuděláte nebo navrhnete něco jiného – vede to ke vzájemnému respektu a důvěře, bez nichž se v naší práci neobejdeme.

Mnohé ovládá pocit, že lékaři podnikající v oblasti estetické medicíny mají ideální povolání – dávají lidem krásu, vracejí jim štěstí, a ještě jsou za to štědře finančně odměňovaní. Mnohdy to tak může být. Určitě je ale dost klientů, kteří nebudou spokojení nikdy. Kteří chtějí v 60 vypadat na 20, kteří mají různě zkreslené představy o svém obličeji a těle. Kteří „si zaplatí“ svoji nereálnou ideu, a pak dávají najevo nespokojenost a frustraci si vybíjejí na lékaři. Často se dnes hovoří o tzv. dysmorfofobické poruše, kdy pacient je přesvědčený o existenci nějakých nedostatků na svém těle, byť reálně neexistují. Musíte z těchto důvodů odmítat i některé potenciální klienty vaší kliniky?

Každý jsme svým způsobem malinko dysmorfofobik. Nespokojenost prostě patří k naší nátuře. Je lepší o tom s pacientem zevrubně pohovořit, snažit se ho usměrnit a navést na správnou cestu. Tedy se mu řádně věnovat a najít případný kompromis, který ho uspokojí, pomůže mu, ale neuškodí. Pokud bychom takového pacienta poslali hned pryč, mohli bychom ho nechtěně vyslat do náruče „odborníka“, který hledí spíš na profit ze zákroku než na pacientovo blaho. A tím by takovému člověku mohl i ublížit. Samozřejmě za takovým případem může stát i psychická porucha. Někdy ale pacienta doporučení na psychiatrii urazí a odmítne jej, bohužel.

Jaké klienty z principu odmítáte?

My vlastně neodmítáme klienty, nýbrž zákroky, které by se pro ně nehodily či o nich mají zkreslenou představu. Pak je na lékaři, aby je informoval a vlídně ale jasně jim věc vysvětlil a navrhl řešení. Jakýkoli zákrok se nedá a ani nesmí dělat jen pro peníze, ale proto, že je smysluplný a pacientovi skutečně pomůže, přinese mu radost, sebevědomí a dobrou náladu.

Jaké jsou podle vás trendy estetické medicíny do budoucnosti? Bude se spíš posouvat k nějaké umírněnosti nebo bude přibývat oněch rozdvojených jazyků?

Trendem jsou určitě neinvazivní metody. Tedy ty, které jsou rychlé, účinné a nepředstavují velká a dlouhodobá omezení. Lidé zkrátka přes den zaskočí na kliniku a nikdo na nich nic nepozná. Jen vypadají lépe a odpočatě. A to buď hned, nebo i časem, protože řada ošetření má vedle okamžitého účinku také prodloužený efekt, který nabíhá v řádu týdnů a měsíců. Samozřejmě mluvím o úpravách, které vypadají nenápadně a přirozeně, a navíc zlepší například kvalitu pleti. Trendem je spojovat krásu i zdraví: například při ošetření svalů pánevního dna, které pomáhá při inkontinenci a zlepšuje i sexuální funkce. Celé ošetření přitom spočívá v sérii zhruba půlhodinových sezení v křesílku, při němž se svaly stahují ve vysoké frekvenci nesrovnatelné s jakýmkoli fyzickým cvičením. Estetická medicína využívá také častěji složek, které se v pleti a těle vyskytují přirozeně: skvělý efekt pro omlazení povadlé pokožky zejména v dolní části obličeje a v oblasti podbradku tak mají třeba enzymy. Jejich tvorba se v našem těle s přibývajícími roky snižuje, ale my je umíme do pokožky dodat, a umocnit tím jejich efekt. Je ale třeba podotknout, že správně načasovaný plasticko-chirurgický výkon je čímkoli jiným nenahraditelný.

Jako první jste u nás začala v estetické dermatologii používat botulotoxin, jako první jste začala s využíváním laserových přístrojů. To, co dnes zní jako samozřejmost, však pro vás, coby průkopnici, muselo být docela těžkou zkouškou. Z čeho jste třeba měla na úplném začátku obavy?

Botulotoxin se používal již řadu let hlavně v neurologii a v očním lékařství. Když se s ním u nás v estetické medicíně ke konci minulého století začínalo, byly popsané pouze některé zcela základní aplikace. Už tehdy jsem ale chtěla jít dál a vyzkoušet, jak by se dal ještě využít… A tak jsem se s nadsázkou řečeno „obětovala“ v zájmu klientů, ale samozřejmě i v zájmu svém, a zkusila jsem - a dosud stále zkouším - vždy všechny zákroky nejdřív na sobě. Je pro mě důležité, abych věděla, co a jak přesně působí. A i vůči klientům je to fér. Musím přeci vědět, co a jak funguje. A když se mě klientka zeptá, jestli jsem konkrétní zákrok sama vyzkoušela, mohu odpovědět, že ano. Daleko lépe jí pak sdělím, jak ošetření probíhá a s čím musí počítat.

Když už jsme výše zmínili potenciální závislost na estetických zákrocích, v případě botulotoxinu a kožních výplní se o psychické závislosti hovoří docela často. Setkáváte se s ní?

Botulotoxin se používá hlavně v oblasti obličeje a krku, nejčastěji na vrásky mezi obočím, kolem očí a na čele. Když mluvíme o závislosti, je to spíše touha vypadat lépe. Není to klasická závislost. Ale i my se někdy setkáváme s tím, že pacientka chce stále častější a větší objem i frekvenci aplikace. Je pak na nás, lékařích, jí vysvětlit a doporučit takový časový interval, aby její obličej vypadal svěže a omlazeně, a ne otekle a nehybně.

Může být dlouhodobá aplikace botulotoxinu něčím nebezpečná? Může častým opakováním ztrácet účinek?

Na botulotoxin nedám dopustit. I když se objevují názory, že škodí, není to pravda. Je známý a dostatečně prozkoumaný již mnoho let - pokud je ovšem připravený v renomované firemní laboratoři. Navíc je jeho aplikace vratný proces. Můžete ho vyzkoušet, anebo zákrok upravit tak, aby vám to vyhovovalo. Můžete kdykoli začít a kdykoli přestat. To, jak a kdy správně botulotoxin použít, aby nedocházelo k rezistenci, musí posoudit právě odborný lékař, který má zkušenosti… Navíc má botulotoxin ještě další účinky. Dnes se uvádí až kolem 100 indikací. Pro nás je nesmírně komfortní například i to, že vedle vyhlazování vrásek zabraňuje v místě aplikace pocení. Hodí se tak i pro každého, kdo se příliš potí v podpaží nebo třeba na dlaních, v zátylku a podobně.

V současné době se specializujete i na lasery a další přístrojovou techniku. V medicíně existují stovky laserů a jejich využití je dnes takřka neomezené. Jak složité je naučit se jednotlivé obsluhovat, odhadnout potenciální komplikace v případě určitého pacienta? Ono „laser“ zní pro laika docela neškodně, ale v podstatě jde nezřídka o chirurgický nástroj, který v méně zkušených rukou dokáže napáchat velké škody…

Máme kompletní škálu desítek laserů a mnoha dalších přístrojů předních světových výrobců. Někdy mám ale obavu, že některé salony nabízejí úkony, které podle platné legislativy provádět nesmějí, případně že výrobce přístrojů nepočítal s tím, že by si jejich techniku pořídil někdo jiný, než vyškolený lékař. Přitom komplikace, které mohou neodborně provedené zásahy lidem způsobit, jak správně zmiňujete, nelze odbýt mávnutím rukou. Laický zákrok může způsobit zjizvení a jiné závažné potíže. Máme bohužel řadu klientů, kteří laserové ošetření či aplikaci výplní a botulotoxinu absolvovali u neodborníka, a pak šli k nám, abychom jim pomohli. Škody se sice snažíme napravit, ale ne vždy je možné zabránit trvalým následkům.

Co dnes laser v estetické medicíně dokáže?

Umí toho víc než dost. Zlikvidovat beze stopy nevzhledný výrůstek, žilky, nežádoucí ochlupení, tmavé pigmentové skvrny či tetování, vyhladit vrásky, zpevnit pleť… Lasery se rozlišují podle různých vlnových délek a dnes je možné volit i řadu dalších parametrů, díky čemuž působí na nejrůznější nedokonalosti odlišnými způsoby. Dokážou také v kůži stimulovat tvorbu kolagenu a tím ji omlazovat. Uvadající pleti vdechnou nový život, krásně ji vypnou a vyhladí. Tyto zákroky jsou mimochodem velmi populární právě teď na podzim. A kromě estetiky mají lasery i výrazný zdravotní efekt: urychlují třeba hojení akné, zánětů, umí vylepšovat jizvy a být podpůrnou léčbou u řady chorob. Na klinice provádíme i velice elegantní účinnou laserovou liposukci. I zde ale platí, že lasery patří do rukou odborníků a je opravdu nutné zvážit, kdo vás těmito přístroji ošetřuje. Určitě by to měl být zkušený lékař. Jednu z nejúčinnějších pomocí laseru vidí pacienti třeba u onemocnění, jemuž se lidově říká oheň. Jde o červeně zbarvené plochy pokrývající různě velké části těla. Muset žít s takto poznamenanou kůží představuje velkou zátěž pro psychiku. Přesně cílený paprsek laseru ale kůží pronikne, aniž by ji poškodil, a dostane se až do problémové cévky, kterou zataví. Povrchové ložisko tak opakovanými zákroky zesvětlá a oheň postupně vymizí. Léčíme takto pacienty všeho věku, počínaje úplně čerstvými miminky.

Vděčným tématem je ptát se lékaře na příběhy pacientů se šťastným koncem, na kauzy, na které jsou ve své praxi nejvíce pyšní. Mohla byste mi nějaký takový příběh vyprávět z praxe vlastní?

Mám například v živé paměti maličkou holčičku, která ke mně chodila od věku miminka právě s ohněm. Byla moc statečná a na další návštěvu nepřišla s pláčem, že musí znovu na to nepříjemné ošetření, nýbrž si radostně přinesla plyšového pejska. A na počest těmto zákrokům ho pojmenovala Laser. K Vánocům nám pak poslala přání, kde byla vyfocená jako andělíček s pejskem Laserem. Právě takové příběhy mě radostně dojímají. A mým celoživotním potěšením je i každé nadšení klientek ze zákroku, který jim vylepšil vzhled a zvedl náladu.

Zdroj: