Problémem našeho národního nápoje je jednak alkohol, který (nejen) sportovcům nesvědčí, a jednak celkově nízká koncentrace zdraví prospěšných látek v jednom litru piva. Aby bylo možné pivo prohlásit za jednoznačně zdravé pití plné živin, znamenalo by to vypít ho několik litrů denně. A to i v nealkoholické verzi znamená obrovské množství sacharidů. Navíc abyste pivo mohli užívat pro léčebné účinky chmele, byl by mok tak hořký, že by jeho pití těžko bylo potěšením.

Zdroj: Youtube

V lidovém léčitelství se využívá plod, takzvané šištice, které se suší a přidávají do čajových směsí. Bylinářka Maria Treben je v kombinaci s kořenem kozlíku, třezalkou, levandulí a prvosenkou doporučuje k tišení nervů či při problémech se spánkem. Pokud bojujete i s bušením srdce a stresem, zkusit můžete její čajovou směs č. 53 – v ní najdete chmel smíchaný s andělikou, rozmarýnou, meduňkou, levandulí a zeměžlučí.

Kromě toho chmel podněcuje chuť k jídlu, pomáhá při žaludečních a trávicích obtížích, působí močopudně a antibakteriálně, proto se hodí ho zařadit při zánětech močových cest. Údajně umí rozpouštět i žlučové kameny. Je známý také svým obsahem fytohormonů, proto prospívá ženám v klimakteriu. Ovšem dámám pomůže i při bolestivé menstruaci, protože zmírňuje křeče.

Pozor, chmel má celkově tlumivé účinky a po jeho požití není dobré provozovat činnosti, které vyžadují plné soustředění nebo rychlé reakce. Tento účinek ještě zesilují léky na uklidnění a alkohol.

BYLINKOVÉ VÍNO

MARIE TREBEN

Trápí vás žlučové kameny? Nabízíme recept z knihy Moje léčivé rostliny: „Smícháme po 20 g bedrníku, břečťanu, chmele, máty peprné, řepíku a pelyňku. Tři polévkové lžíce této směsi bylin namáčíme 12 hodin v 1 litru jablečného moštu. Potom tento výluh přivedeme k varu, odstavíme, necháme půl minuty vyluhovat, scedíme a teplý naplníme do termosky.“

Užívá se osm polévkových lžic teplého bylinného vína dávkovaného vždy po lžíci každou hodinu.

Zdroje: