Premium obsah

Na toto v létě zapomenout je hřích. Dopouští se ho ale každý třetí

Na toto v létě zapomenout je hřích. Dopouští se ho ale každý třetí
Podle průzkumu zpracovaném pro AquaLife Institut hasí Češi nejčastěji žízeň neochucenou vodou a slazenými nápoji. Následuje čaj, káva a pivo. Možná si neuvědomujeme, že v horkých dnech ztrácí naše tělo spolu s potem i důležité minerály. Jejich ztráta je vyšší, pokud navíc sportujeme nebo třeba pracujeme na zahradě. Jestliže minerály včas nedoplníme naše tělo strádá.

Co všechno má na svědomí špatná hydratace

„Tekutiny jsou pro naše tělo stejně důležité jako kvalitní strava, pravidelný pohyb a odpočinek. Dehydratace nebo nevhodný pitný režim přitom často bývá příčinou mnohých zdravotních potíží, únavy i rozhozené psychiky. Zbytečně pak saháme po lécích na bolest hlavy a dopujeme se cukrem nebo kofeinem proti únavě. Také si kvůli suché nebo nečisté pleti kupujeme drahou kosmetiku a snažíme se léčit i jiné neduhy. Přitom řešení může být poměrně snadné – stačí víc a kvalitněji pít,“ vysvětluje psycholožka a nutriční poradkyně Zuzana Douchová.  Podle již zmíněného průzkumu vypije průměrný Čech starší osmnácti let za měsíc 33,4 l neochucené vody, téměř 18 l slazených nápojů (limonád, ledových čajů, džusů a šťáv), 9 l čajů, 7,8 l alkoholických i nealkoholických piv a přibližně stejné množství kávy.  

Zdroj: Youtube

2–3 l denně jsou základ

Na rozdíl od měnících se trendů ve výživě zůstávají doporučení pro zdravý pitný režim stejná. Dospělí mají denně vypít 2–3 l neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu. Přesné množství, které bychom měli vypít závisí na naší hmotnosti, fyzické zátěži a aktuální teplotě. Čím více se potíme ať už vlivem sportovní nebo fyzické aktivity či tepla, tím více tekutin a minerálů bychom měli doplnit. Vhodnou formou mohou být minerální vody. „Pro každodenní pití se hodí slabě a středně mineralizované vody, které obsahují 1000 mg pevných látek rozpuštěných na 1 litr vody. Ty můžete pít bez omezení,“ doporučuje Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod. Silně mineralizované vody si dopřejte v menším množství a spíše po sportu nebo při těžké práci, kdy tělo ztrácí potem minerální látky.  

Jak poznám, že piju málo?

To, že máme tekutin nedostatek, poznáme podle únavy, nižší fyzické výkonnosti, bolesti hlavy, závratím, nevolnostem, suché kůži, zhoršeným trávením nebo problémy s ledvinami. Málokdy nás ale napadne, že tyto problémy mohou být vyvolané špatnou hydratací. Dalším indikátorem může být barva vaší moči. Pokud je tmavě žlutá, nejspíš pijete málo. Jestliže je světle žlutá, pijete tak akorát. Zuzana Douchová doporučuje si najít pro zdravý pitný režim tu správnou motivaci. Podle ní to může být hubnutí, mladistvější pleť a lepší stav celulitidy, podávání lepších sportovních výkonů, nebo lepší koncentrace v práci. Upozorňuje, že důležité není „vědět“, ale opravdu „začít“. Výsledky správné hydratace prý poznáme za pár dní.

Hydratační elixír. Tenhle nápoj je podle vědců ještě lepší než voda!
Hydratační elixír. Tenhle nápoj je podle vědců ještě lepší než voda!

Vysoké teploty válcují Česko, a to znamená, že bychom měli myslet na dostatečný pitný režim víc, než kdykoli jindy. Jinak nám hrozí únava, bolesti hlavy, dehydratace, ale třeba i zácpa. I když se traduje, že nejprospěšnější je pro naše tělo obyčejná voda, vědci už před pár lety zjistili, že organismus dokáže hydratovat ještě lépe jiný nápoj. Tipnete si?

Tipy na lepší pitný režim:

  • Mějte vodu na očích i na dosah V práci nebo doma si postavte na stůl či na linku džbán s vodou ochucenou bylinkami a troškou ovoce. Budete tak mít zdravý nápoj neustále na očích. Pokud se chystáte na cestu hromadným dopravním prostředkem, autem nebo pěšky, nezapomeňte si s sebou vzít lahev s vodou. Budete ji mít kdykoliv na dosah.
  • Ráno a dopoledne.Více tekutin bychom měli vypít v první polovině dne. Po ránu, kdy potřebujeme doplnit noční ztráty vody to může být až 0,5 litru. Dejte si po probuzení velkou sklenici vlažné vody nebo minerálky a k snídani si nezapomeňte uvařit čaj.
  • Nápoj jako rituálPřipravte si nápoj pro pohodu a chvíli odpočinku. Rituálním nápojem nemusí být sklenka vína, káva nebo čaj. Může to být nápoj připravený z vody nebo minerálky ochucený bylinkami a ovocem s pár kostkami ledu, aby vám nápoj vydržel delší dobu chladnější. Z bylinek se hodí nejen máta, ale i mateřídouška, rozmarýn a meduňka. Také ovoce dodá minerálce nebo obyčejné kohoutkové vodě chuť. Zkuste plátky jahod, jablek, pomeranče, melounu nebo hrst malin či ostružin.  

Zdroje:

AquaLife Institute, výzkum: „Frekvence konzumace nápojů“, Médea Research.  

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16314004/

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.