Dietologové obvykle doporučují pití vody jako jeden ze základních kamenů životního stylu, který může vést k udržení zdravé hmotnosti. Účinný mechanismus však není jen "voda dovnitř, tuk ven".

Není to úplně tak, že pokud u sebe nenosíte džbán s vodou a nepijete ji neustále, bude pro vás hubnutí dlouhá a těžká cesta. Berte vodu spíše jako podpůrný nástroj, nikoliv jako kouzelnou kulku na hubnutí, upozorňuje server Mens Health.

Zdroj: Youtube

Kolik vody byste měli denně vypít, aby vám pomohla při hubnutí?

Vaše tělo je tvořeno ze 60 % vodou, takže hydratace je klíčová pro udržení tělesných procesů, jako je krevní oběh a produkce energie. Obecně platí, že každý by měl vypít šest až osm sklenic vody denně, říká pro Mens Health Dr. Anegawa. Pokud žijete v horkém podnebí nebo často cvičíte, pravděpodobně potřebujete pít ještě více. Obecně se má za to, že byste měli do těla dostat 2-3 litry tekutin denně.

Většina zdravotnických autorit uvádí následující rozmezí denního příjmu vody:

2 700 ml/den pro dospělé ženy

3 700 ml/den pro dospělé muže

Podle serveru Medical News Today, existuje několik jasných důvodů, proč vám voda pomáhá hubnout. Ostatně fakt, že se dostatečná hydratace podílí na snazším hubnutí potvrzuje i studie.

Šest důvodů, proč pití vody může pomoci zhubnout

1. Voda je přirozeným prostředkem potlačujícím chuť k jídlu

Když žaludek cítí, že je plný, vyšle do mozku signál, aby přestal jíst. Voda může pomoci zabrat místo v žaludku, což vede k pocitu plnosti a snížení hladu. Člověk si také může myslet, že má hlad, i když má ve skutečnosti žízeň. Vypití sklenice vody předtím, než sáhnete po něčem k jídlu, může pomoci omezit zbytečné mlsání.

2. Voda zvyšuje spalování kalorií

Některé výzkumy naznačují, že pití vody může přispět ke spalování kalorií. Voda může také dočasně zvýšit klidový energetický výdej organismu neboli počet kalorií spálených v klidu. Pití studené vody může dále zvýšit přínos vody pro spalování kalorií, protože tělo vydává energii neboli kalorie ohříváním vody pro trávení.

3. Voda pomáhá odstraňovat z těla odpadní látky

Když je tělo dehydratované, nemůže správně odstraňovat odpad. Voda pomáhá ledvinám filtrovat toxiny. Když je tělo dehydratované, ledviny zadržují tekutiny. Výsledkem dehydratace může být zácpa. Když se v těle hromadí odpadní látky, mohou se lidé cítit nafouknutí, oteklí a unavení. Nadýmání může člověku přidat centimetry v pase.

4. Pití vody může snížit celkový příjem tekutých kalorií.

Voda je bezkalorickou alternativou energetických nápojů nebo džusů. Pitím limonád, džusů nebo slazené kávy či čaje se snadno hromadí tekuté kalorie. Většina lidí také ignoruje, kolik kalorií přijímá ve sportovních nápojích nebo alkoholických nápojích. Výměna i několika vysoce kalorických nápojů denně za vodu nebo jiné nekalorické nápoje, jako je například bylinný čaj, může mít dlouhodobý přínos při hubnutí.

5. Voda je nezbytná pro spalování tuků

Bez vody nemůže tělo správně metabolizovat uložené tuky nebo sacharidy. Pití dostatečného množství vody je nezbytné pro spalování tuků z jídla a pití i uložených tuků.

6. Voda pomáhá při tréninku

Jednou z nejdůležitějších součástí každého plánu hubnutí je cvičení. Voda napomáhá správnému pohybu svalů, pojivových tkání a kloubů. Podporuje také plíce, srdce a další orgány, aby mohly efektivně pracovat během zvýšené aktivity. Zamezíte křečím ve svalech a únavě.

Zdroj: Studie, Medical News Today, Mens Health