Jak vznikají pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny vznikají často v těhotenství, při užívání antikoncepce nebo při léčbě problémů se štítnou žlázou. Na vině jsou v tomto případě hormonální změny. Stejně může být příčinou jejich výskytu vystavování pokožky slunečnímu záření, užívání některých léků a samozřejmě podstatným faktorem je stárnutí.

„Tzv. stařecké skvrny se často objevují okolo 50 let, a to zejména na hřbetech rukou, obličeji a dekoltu. Tyto pigmentové skvrny se přitom hromadí postupně,” vysvětluje dermatoložka Kateřina Uhříková.

Tento typ kožního útvaru se může objevit prakticky u jakéhokoliv člověka bez ohledu na věk, pohlaví nebo zdravotní stav. Někteří jedinci mají však k jeho vzniku větší předpoklady kvůli genetickým predispozicím. Nejčastěji se začínají tvořit u žen středního věku a v těhotenství, postihují ale také malé děti a velmi často seniory (stařecké skvrny).

Jedná se ale o velmi složitý proces, který také významně ovlivňují hormony, bílkoviny, enzymy, ale i geny, které mohou způsobovat i nejrůznější poruchy, včetně poruch pigmentace známé také jako pigmentové skvrny či hyperpigmentace.

Většina forem hyperpigmentace je vyvolána nadprodukcí melaninu (kožního barviva) a jeho putováním a ukládáním v pokožce, kde může začít utvářet hnědo-černé skvrny.

Oba typy pigmentových skvrn (hormonální i ty způsobené věkem poškozením kůže kvůli sluníčku) si můžete nechat odstranit pomocí laseru nebo chemického peelingu, což by měl provádět školený pracovník kosmetického nebo zdravotnického zařízení. Pokud nemáte k podobným zákrokům důvěru a nechcete ani provětrat svou peněženku, zkuste fígly, které se používají od nepaměti.

Okurka, citron i cibule jsou přírodní cestou

Jak radí iReceptar, klasickými přírodními prostředky pro zmírnění a bělení pigmentu jsou citron, jablečný ocet, brambory, ale také červená cibule nebo okurka.

Citronová šťáva je běžným bělidlem, které se používá nejen na pokožku. Může být ale agresivní. Stejně jako při použití jablečného nebo bílého octa se doporučuje i citronovou šťávu aplikovat ředěnou s vodou v poměru 1:1. Naneste jej na skvrnu, nechte 15 minut působit a smyjte. Aplikujte 2x denně dva měsíce.

Vyzkoušet můžete i okurku. Okurku můžete použít nakrájenou nebo rozmixovanou. Na pokožce by měla působit alespoň půl hodiny. Okurku můžete kombinovat také s medem a citronem. Na jednu lžíci okurkové šťávy, budete potřebovat stejné množství medu a dvě lžíce šťávy z citronu.

Další babskou radou je výroba masky z cibule. Cibuli nakrájejte na kousíčky a rozmělněte na kaši, ke které přilijete ocet tak, aby z této směsi vznikl krém. Nanášejte 2x denně po dobu 15 minut. Výsledek se nedostaví hned, ale až tak po třech měsících.

Zdroj: iReceptar,Novinky, Healthline