Premium obsah

Perla orientu je plná bílkovin a zvládnete ji připravit za 10 minut

Perla orientu je plná bílkovin a zvládnete ji připravit za 10 minut
Potřebujete-li mít večeři do deseti minut na stole, udělejte si hummus. Nejenže je to skvělá rychlovka, ale ještě budete mít jistotu, že svému tělu dáváte to nejlepší. Hummus je totiž plný bílkovin, zdravých tuků a vlákniny.

Hummus miluje každý, kdo jí zdravě, maminky jím krmí své děti a nepohrdnou jím ani ti, co drží nízkosacharidovou dietu. Zasytí sportovce a dají se s ním vykouzlit rychlé jednohubky. Navíc stačí malá obměna, třeba pomocí koření, a rázem získáte úplně jinou chuť.

Zdroj: Youtube

Pokrm, který má původ v oblasti Blízkého východu a východního Středomoří se původně připravoval výhradně z rozmačkané uvařené cizrny. Ta se smíchala se sezamovou pastou (koupíte ji pod názvem tahini), olivovým olejem (ten ovlivní hustotu hummusu), citronovou šťávou, solí a česnekem.

Jíte zdravě, ale váha nepadá? Prozradíme vám, kdy jíst, aby kila šla dolů
Jíte zdravě, ale váha nepadá? Prozradíme vám, kdy jíst, aby kila šla dolů

Jestli chcete mít hezkou postavu a být zdraví, nepochybně záleží na tom, jestli se hýbete a co jíte. Často se ale zapomíná na další faktor, a tím je správné načasování.

Když se hummus zabydlel v Evropě, získal řadu dalších podob. Od té ošizené (zkrátka jen rozmačkaná cizrna s olejem a solí) až po verze doplněné o chilli, sušená rajčata, granátové jablko, papriku či bylinky.

HUMMUS S ČERVENOU ŘEPOU:

Usnadněte si práci a kupte konzervovanou cizrnu a předvařenou červenou řepu. Na eleganci tím váš hummus nic neztratí, vy ale ušetříte čas. A nebojte se přidat větší množství kmínu či citronu – sladší chuť řepy je potřeba vyvážit.

Rozmixujte 1 plechovku cizrny s 2 menšími červenými řepami a 3 stroužky česneku. Přidejte po dvou lžicích olivového oleje, bílého jogurtu a tahini, šťávu z poloviny citronu, 1 lžičku drceného římského kmínu, osolte a opepřete. Hummus můžete servírovat buď s nasekaným koprem, nebo koriandrem. Gurmáni přidají i pár nasekaných uzených mandlí, které zajímavě doplní výslednou chuť.

Zdravá a vyvážená svačina do školy? Na přípravu vám stačí pět minut
Zdravá a vyvážená svačina do školy? Na přípravu vám stačí pět minut

Ve škole na děti čeká spousta nových zážitků. Učení, běhání v tělocvičně, přestávky strávené s kamarády na dvorku, možná i trochu zlobení - na to všechno děti potřebují dostatek energie. Tu by měly čerpat z pestrého a hlavně správně sestaveného jídelníčku, jehož důležitou součástí jsou i svačiny. Pokud dítě pravidelně nesnídá a nesvačí, může dojít ke kolísaní hladiny cukru v krvi. To způsobuje únavu, poruchy soustředění nebo chuť na sladkosti a přeslazené limonády. 

Hummus můžete servírovat k snídani, svačině i večeři. Podávejte ho ve formě dipu, do kterého si budete namáčet pita chléb nebo špalíčky čerstvé zeleniny (řapíkatý celer či mrkev), namažte ho na pečivo či z něj připravte zdravé jednohubky. Slušet mu to ale bude i ve wrapu s masem a zeleninou. Budete-li ho servírovat v misce, zakápněte ho olivovým olejem – díky tomu jeho povrch neoschne.

Zdroje:

Kondice 10/2019

https://www.verywellfit.com/hummus-nutrition-facts-calories-and-health-benefits-4111290

https://www.medicalnewstoday.com/articles/is-hummus-healthy

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.