Hummus miluje každý, kdo jí zdravě, maminky jím krmí své děti a nepohrdnou jím ani ti, co drží nízkosacharidovou dietu. Zasytí sportovce a dají se s ním vykouzlit rychlé jednohubky. Navíc stačí malá obměna, třeba pomocí koření, a rázem získáte úplně jinou chuť.

Zdroj: Youtube

Pokrm, který má původ v oblasti Blízkého východu a východního Středomoří se původně připravoval výhradně z rozmačkané uvařené cizrny. Ta se smíchala se sezamovou pastou (koupíte ji pod názvem tahini), olivovým olejem (ten ovlivní hustotu hummusu), citronovou šťávou, solí a česnekem.

Když se hummus zabydlel v Evropě, získal řadu dalších podob. Od té ošizené (zkrátka jen rozmačkaná cizrna s olejem a solí) až po verze doplněné o chilli, sušená rajčata, granátové jablko, papriku či bylinky.

HUMMUS S ČERVENOU ŘEPOU:

Usnadněte si práci a kupte konzervovanou cizrnu a předvařenou červenou řepu. Na eleganci tím váš hummus nic neztratí, vy ale ušetříte čas. A nebojte se přidat větší množství kmínu či citronu – sladší chuť řepy je potřeba vyvážit.

Rozmixujte 1 plechovku cizrny s 2 menšími červenými řepami a 3 stroužky česneku. Přidejte po dvou lžicích olivového oleje, bílého jogurtu a tahini, šťávu z poloviny citronu, 1 lžičku drceného římského kmínu, osolte a opepřete. Hummus můžete servírovat buď s nasekaným koprem, nebo koriandrem. Gurmáni přidají i pár nasekaných uzených mandlí, které zajímavě doplní výslednou chuť.

Hummus můžete servírovat k snídani, svačině i večeři. Podávejte ho ve formě dipu, do kterého si budete namáčet pita chléb nebo špalíčky čerstvé zeleniny (řapíkatý celer či mrkev), namažte ho na pečivo či z něj připravte zdravé jednohubky. Slušet mu to ale bude i ve wrapu s masem a zeleninou. Budete-li ho servírovat v misce, zakápněte ho olivovým olejem – díky tomu jeho povrch neoschne.

Zdroje:

Kondice 10/2019

https://www.verywellfit.com/hummus-nutrition-facts-calories-and-health-benefits-4111290

https://www.medicalnewstoday.com/articles/is-hummus-healthy