Chuťové pohárky chřadnou

Malé děti mají mnohem lépe vyvinutou chuť. Dětský jazyk má až 10 000 chuťových pohárků, dospělý člověk jich má pak jen polovinu. Ve stáří už nám zbývá klidně jen 1 000 pohárků. Proto si s věkem jídlo stále více a více kořeníme a dosolujeme. Chuťové pohárky výrazně ovlivňuje i kouření nebo příliš pálivá jídla.

Zdroj: Youtube

Umami

V roce 1908 objevil v polévce z mořských řas profesor Císařské univerzity v Tokiu Kikunae Ikeda novou chuť. Až ve 21. století byla chuť, která je nazývána Umami, potvrzena jako oficiální 5. chuť. Jde o chuť glutamátu sodného, který se často objevuje v mase, mořských plodech, v rybách a jiných bílkovinách. „Lidské tělo potřebuje kyselinu glutamovou například při přenosech nervových vzruchů v mozku, důležitá je také při metabolických pochodech v játrech a ve střevech. Glutaman sodný bychom ale neměli tělu dodávat prostřednictvím uměle zpracovaných potravin, ke kterým patří dochucovadla, brambůrky nebo instantní polévky,” upozorňuje genetička Procházková, která se podílela na vývoji genetických testů Chromozoom, jež dokážou vyhodnotit vnímání chutí na základě osobního genetického profilu.

Každý má chutě jiné

Nejen věk a životní styl, ale i genetika hrají svou roli ve vnímání chutí. Každý z nás má jedinečný genetický kód, který ovlivňuje naši schopnost rozpoznávat a preferovat určité chutě. Genetička Barbora Procházková zdůrazňuje, že naše chuťové preference nejsou pouze výsledkem osobní volby, ale jsou silně ovlivněny genetikou. Například, někteří lidé mají genetickou predispozici k vyšší citlivosti na hořké chutě, zatímco jiní mohou mít větší sklon k preferenci sladkého. To pak samozřejmě může vést k určitým komplikacím.

Děti milují sladké

Dětí mají obecně od narození největší chuť na sladké. Důvod, proč tomu tak je, je poněkud fascinující. Plodová voda, která miminko v těle matky živí, má trochu nasládlou chuť. Proto děti od narození vyhledávají sladká jídla a chtějí je jíst více a více. U některých lidí to ovšem přetrvá do dospělosti, a může to způsobovat problémy s obezitou nebo cukrovkou. Denní příjem cukru by měl být 9 lžiček pro muže a 6 lžiček pro ženy.

Zdroje:

https://chromozoom.cz/

https://protisedi.cz/chut-funguje-pred-narozenim-meni-se-s-vekem-a-ovlivnuji-ji-geny/