Pampelišku najdete na jaře opravdu všude. Zahradníci ji ale moc v lásce nemají, protože patří mezi rostliny, které se označují za plevel. Možná kdyby věděli, co všechno umí, vzali by ji na milost. Dříve totiž byla poměrně rozšířená pověra, že kdo spolkne první tři pampelišková poupata, co na jaře najde, zůstane po celý rok zdravý. A něco na tom bude.

Vyrazte na sběr pampelišek

Pampeliška je jednou z nejsilnějších léčivek. Až na vás vykouknou její typická poupata, neváhejte a začněte se sběrem. Tato bylinka vám toho má rozhodně dost co nabídnout.

„Pampeliška obsahuje bílkoviny, cukry, inulin, kyselinu křemičitou, hořčík, vápník, železo, saponiny a další látky. Jako všechny hořké bylinky podporuje tvorbu žluče, posiluje játra, a navíc působí protirevmaticky,“ říká o pampelišce zkušená bylinkářka Markéta Janďourková. „Povzbuzuje také látkovou výměnu, proto se báječně hodí pro jarní detoxikační kúry,“ doporučuje žluté kvítky odbornice. A její slova potvrzují i vědecké studie.

Malé bylinkové slunce je skvělým pomocníkem při očistě jater. Nejčastěji se sbírá její kořen a nať. Jak už jsme naznačili, pampeliška je houževnatá bylina, její kořeny sahají poměrně hluboko, takže se u jejich dolování možná trochu zapotíte. Odměnou vám ale bude blahodárný lék.

Zdroj: Youtube

Čaj i med z byliny

Látky, které jsou v rostlině obsažené, velmi příznivě ovlivňují činnost jater a žlučníku. Také podporují tvorbu žluči a očistu jater. Zásoba vitamínů a minerálních látek zase posiluje imunitu a pomáhá proti chudokrevnosti. Ne nadarmo se dělá z pampelišek med, po kterém je dobré sáhnout při projevech nachlazení a při úporném kašli.

Čaj ze sušeného kořene a listů pampelišky pomáhá s očistou jater, uklidní rozbouřený žaludek a podrážděné zažívání. Jeho příprava je neskutečně jednoduchá a popisuje ji iReceptář. Vezměte lžíci sušeného kořene pampelišky, zalijte jej vodou a nechte louhovat. Nebo si dopřejte čaj z čerstvé suroviny. Kořen pořádně omyjte, nařežte na malé kousky a nechte krátce povařit ve vodě. Nechte ještě čtvrt hodiny odstát, doslaďte medem a popíjejte.

Autorka článku má také výbornou zkušenost s "medem" z pampelišek. Pokud máte třeba děti, je to skvělá varianta místo chemických šťáv. Jedná se vlastně o sirup, kdy nasbíráte hlavičky z pampelišek. Povaříte ve vodě s plátky citronu (zhruba 400 gramů kvítků na dva lity vody). Povaříte 20 minut a pak necháte louhovat do druhého dne. Scedíte a přidáte 2 kila cukru a vaříte na mírném ohni hodinu, dokud se tekutina nezačne táhnout a sirup máte hotový.

Zdroj: iReceptář, Moje zdraví, Studie