Pálení žáhy je stav, který zná důvěrně snad každý z nás. Většinou mu nepřikládáme zásadní význam. Je to dobře?
Rozhodně to správné není, protože každý příznak je signálem těla, že se něco děje. Často takový příznak ukazuje na překyselený žaludek, reflux a zánět žaludku. U refluxu je riziko následného zánětu jícnu a komplikací. Pyrózu zažívá čas od času každý z nás a první, co v takové chvíli většinou uděláme, je, že sáhneme po nějakém antacidu.
Mnozí odborníci však poukazují na fakt, že tyto v povědomí lidí „neškodné“ léky, zdaleka tak neškodné nejsou…
O tom, že léky jako Helicid či Controloc nejsou neškodné, pouze blokující sekreci žaludeční kyseliny, jak tvrdí mnozí lékaři, se ví už mnoho let…Pacientům se proto snažím objasnit, že dlouhodobá medikace z této kategorie může přinést řadu obtíží jako je nedostatek minerálů či dokonce riziko demence. Léky patřící do inhibitorů protonové pumpy přitom užívá statisíce lidí denně po dobu mnoha let na předpis, ale bohužel antacida jako Maalox či Rennie jsou i volně prodejné. Články podporující užívání těchto léků tvrdí, že bezpečnost je vysoká a nežádoucí účinky minimální (bolesti hlavy, zvýšené jaterní testy, zánět střeva, poruchy stolice). Ale už jen uvedené účinky v příbalovém letáku by mě odradily od užívání. Co je však ještě horší, že se běžně neuvádí studie dokumentující nebezpečí léků jako Omeprazol a Helicid, což jsou inhibitory protonové pumpy.
Jaká zjištění přinášejí?
Nedávná studie uveřejněná v British Medical Journal například uvádí, že inhibitory protonové pumpy (PPI) zvyšovaly u starších mužů, i u těch bez onemocnění trávicího traktu, riziko předčasné smrti během 5 let o 50%. Pro studii, publikovanou v PLOS ONE, vědci z Houston Methodist a Stanford University porovnávali riziko infarktu myokardu u pacientů užívajících PPI s pacienty užívajícími jiné léky na žaludek. Vědci analyzovali studie zahrnující 2,9 milionu pacientů.
Co zjistili?
PPI jsou spojené se zvýšeným rizikem srdečního infarktu, na rozdíl od blokátorů H2 receptorů. Vezměte si teď množství pacientů, kteří tyto medikamenty užívají, a máte tisíce úmrtí ročně.
Čím to je způsobené?
Jedno z vysvětlení je, že tyto léky blokují regeneraci sliznice, způsobují snížení hořčíku s rizikem arytmie, zvyšují rychlost úmrtí buněk a oxidativní stres, narušují syntézu zánětlivých cytokinů, proteinů a zvyšují srážlivost krve. Užívání léků na překyselení žaludku či reflux je spojen s řídnutím kostí pro nedostatek vápníku, riziko střevní infekce pro dysbiozu, nedostatkem vitaminu B12 a železa. Některé zdroje dokonce uvádějí riziko pneumonie a nemocí srdce. Co se také běžně nezmiňuje, že tyto léky jako slabé báze zvyšují pH žaludku, tedy snižují kyselé prostředí, nutné k vstřebávání vápníku, vitaminů a proteinů.
Je lepší nechat tedy pálit žáhu než jít do lékárničky pro antacidum?
V některých vážných případech jako výrazný reflux, Barretův jícen apod. jsou tyto léky nutné. U mnoha lidí ale existuje rychlé řešení v podobě individuální úpravy stravy a životosprávy, obecných doporučení k refluxu, dechového cvičení či rehabilitace posilující největší dýchací sval bránici a svěrač jícnu. Pomoci mohou přírodní bylinné přípravky. Ještě připomínám, že ve studiích na rozdíl od PPI neměla výraznější nežádoucí účinky jiná skupina léků, blokátory H2 receptorů, jako ranitid acimetidin, což může být též alternativa k PPI.
Máte nějaké tipy, jak rychle ulevit přírodní cestou?
Mnohdy stačí sklenice obyčejné vody, která pomáhá zvýšit pH v těle. Samozřejmá je úprava jídelníčku, protože celá řada potravin má napálení žáhy přímý vliv – vepřové maso, káva, máta, čokoláda, kořeněná jídla, rajčata, slazené nápoje… Mnozí možná netuší, že významný vliv má i držení těla. Hrbení a postoj s ohnutými zády stlačuje žaludek, snižuje jeho kapacitu a vyvíjí tlak na něj. Vzpřímený postoj, se zvednutou hlavou a rovnými rameny výskyt pálení žáhy pomáhá snížit. Též posilování břicha a zvedání těžkých věcí není vhodné. Dobré jsou i byliny jako jilm, chebule srdčitá či Emblika lékařská.
Mnozí lidé neužívají antacida, ale při pálení žáhy sáhnou po jedlé sodě. Je to lepší řešení?
Pokud mají občasné problémy se žaludkem a překyselením např. po těžší večeři a nikoli sníženou tvorbou žaludeční kyseliny, což bývá také problém, tak přírodní prostředky mohou pomoci neutralizací žaludeční kyseliny. Z dlouhodobého hlediska jsou však zásadní změny v životosprávě, které jsem zmínil.
Zdroj: časopis Květy, David Frej