Z pohledu západní medicíny je žaludeční reflux způsobený špatně fungující záklopkou mezi jícnem a žaludkem. Záklopka slouží k tomu, aby propouštěla přijatou potravu do žaludku, ale zároveň bránila vzestupu žaludečních šťáv a natrávené potravy zpět do jícnu. Za příčinu vzniku refluxu se považují především dietní chyby, proto se vás lékař, pokud k němu přijdete s tímto problémem, bude v první řadě ptát na váš jídelníček a stravovací režim (Kolikrát denně jíte? Přejídáte se? Konzumujete často tučná a smažená jídla? Pijete alkohol?). Na vině ale může být i takzvaná brániční kýla. Léčba většinou spočívá v podávání léků, které blokují vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku. A samozřejmě v úpravě životního stylu.
Jak se projevuje reflux?
Nejtypičtějším příznakem je pálení žáhy, které bývá vyvoláno zpětným tokem žaludeční kyseliny do jícnu, kde působí na sliznice jícnu, a my pociťujeme ono nepříjemné pálení v oblasti nad žaludkem, na hrudi a bolestí za hrudní kostí. Nejčastěji se o slovo přihlásí, když se přejíme a je nám těžko, nebo po konzumaci určitých jídel, jako je pečivo, tučné maso, polotovary, smažené pokrmy, alkohol, ale i velké množství kávy. Jak se ještě reflux projevuje?
Kyselá chuť: Někdy může být s refluxem spojená i nepříjemně kyselá chuť v ústech nebo řídká stolice, zejména po jídle.
Nadýmání: Nadýmání a plynatost mohou být dalším projevem refluxu, zejména pokud se při zpětném toku kyseliny vytvoří plyn.
Kašel a chrapot: Reflux může způsobit podráždění hrtanu a dýchacích cest, což může způsobit chronický kašel, chrapot a potíže s hlasivkami.
Bolest na hrudi: Někteří lidé cítí tak silnou a ostrou bolest v oblasti hrudní kosti, že si ji spletou s infarktem nebo anginou pectoris.
Potíže s polykáním: Zpětný tok žaludečního obsahu může způsobit potíže s polykáním a pocitem, že nám potrava uvízla v krku.
Nevolnost a zvracení: Někteří jedinci (například některé těhotné ženy) trpí nevolností a pocitem na zvracení, nebo dokonce zvracením v důsledku refluxu.
Jak se stravovat při refluxu?
Důležité je hlavně nepřejídat se. Proto si dobře rozvrhněte jídla, která sníte během dne a vyvarujte se situací, kdy se třeba kvůli práci nestihnete naobědvat a v záchvatu hladu pak spořádáte obří porci k večeři. Místo tří velkých jídel zkuste raději menší porce několikrát za den. To snižuje tlak na dolní svěrač jícnu. Vyhněte se společenskému stolování. Na večírcích, oslavách a rautech se v restauracích stoly často prohýbají pod tíhou všech možných pochoutek, kterým je těžké odolat. Navíc se tam pije alkohol. Pokud se chcete uzdravit, potřebujete začít jíst pomalu a v klidu a jen malé porce. Vyhněte se hltání jídla – stres a spěch mohou příznaky refluxu zhoršit. Vybírejte si zdravé potraviny. Přednost dávejte ovoci, zelenině, celozrnným produktům, libovému masu a rybám. Omezte potraviny bohaté na tuky, cukry, koření a kofein. Vyhněte se kyselým potravinám: Mnoho studií uvádí, že tučná, smažená, kořeněná jídla a kyselé potraviny, jako je pomerančový a grapefruitový džus, rajčata a rajčatové konzervy, čokoláda, káva, sycené nápoje a alkohol fungují jako spouštěče příznaků žaludečního refluxu. Nejezte těsně před spaním. Snažte se stihnout večeři tak, abyste poslední jídlo přijali čtyři až tři hodiny před spaním – žaludek tak získá prostor zpracovat potravu. Udržujte si zdravou váhu. Kila navíc mohou zvyšovat tlak na břišní dutinu, což může vést k refluxu. Dokazuje to například tato zahraniční studie. Pozor na postavení těla. Po jídle se vyvarujte předklánění nebo polehávání. Místo toho si udržujte trup ve vzpřímené poloze. Podložte si hlavu polštáři. Při spaní mějte hlavu o několik pozic výše než máte nohy, abyste snížili riziko nočního refluxu. Poraďte se s lékařem: Pokud trpíte na silné nebo časté příznaky refluxu, konzultujte svůj stav s lékařem, který vám může předepsat léky nebo provést další vyšetření. Je taky důležité, abyste zjistili, jak váš žaludek reaguje na konkrétní potraviny. Zkuste proto experimentovat a zapisujte si, jak se cítíte po každém jídle. Tím můžete odhalit, jaké jídlo vám nedělá dobře a funguje jako spouštěč refluxu – pak je lepší se mu úplně vyhnout.
Jak zklidnit jícen?
Pokud vás často pálí žáha, může vás jícen nepříjemně bolet, protože jeho sliznice je podrážděná od žaludečních šťáv. Snažte se proto v první řadě vyhnout potravinám a nápojům, které zhoršují podráždění jícnu, jako jsou kořeněná jídla, citrusové plody, rajčata, alkohol, kofein a mastné potraviny. Vařte si lehké, snadno stravitelné pokrmy, jako jsou kuřecí prsa, rýže, zelenina nebo kaše z ovesných vloček. Myslete taky na to, že stres může zhoršovat příznaky refluxu, proto je důležité se snažit zvládat stresové situace. Relaxační metody, jako je jóga, meditace a hluboké dýchání, vám mohou pomoct. Pokud se u vás projevuje chronický reflux žaludku, je třeba brát lékařem předepsané léky, které snižují tvorbu kyseliny v žaludku a zlepšují funkci svěrače mezi jícnem a žaludkem. Gastroenterolog vám může nasadit například prokinetika, což jsou laicky řečeno léky na zlepšení pohyblivosti trávicího traktu. Ty stimulují činnost svaloviny jícnu, žaludku a střev, a tím urychlují činnost trávicího traktu. Obvykle působí i na centrální nervový systém a tlumí pocity nevolnosti. Léky se užívají buď v injekční formě, nebo jako čípky při nevolnosti a zvracení, či ve formě tablet v situacích, kdy chceme urychlit pohyblivost trávicí trubice.
Reflux z pohledu čínské medicíny
Jelikož čínskou medicínu zajímá hlavně odstranění skutečného důvodu refluxu, správná léčba sestává z několika částí. V první fázi se zaobírá řešením obtěžujících příznaků, tedy vzestupem kyselých šťáv. Pomáhají na to bylinky, mediciální houby, akupunktura a především úprava stravy. Vynechávají se všechna kořeněná, smažená, tučná a pikantní jídla včetně alkoholu, která mohou za to, že namísto sestupné funkce začne žaludek jeho obsah zvedat a ještě se přitom zahřívat. „Řeší se také harmonizace jater a změna životního stylu tak, aby se minimalizovaly hlavní stresory. Tato fáze nebývá jednoduchá, protože zde musí být sám klient ochoten realizovat změny, třeba i radikální, ve svém životě. Ale zdraví, fyzická i duševní pohoda za to stojí,“ popisuje na svých stránkách Martin Řezníček, terapeut a lektor TČM. Podle terapeuta tradiční čínské medicíny Milana Schirla bývá častou příčinou refluxu i hromadění potravy v trávicím traktu. A samozřejmě také stres. „Játra jsou systém extrémně citlivý na silné nebo potlačované emoce a na stresové situace. Sama o sobě už jsou přeplněná energií a každá stresová energie toto přeplnění zvyšuje. Náš kotlík emocí má pak tendenci se přehřívat a hledá cestu, kde svůj přetlak upustí. Nejčastěji to bývá do hlavy (příčina migrén spojených se zvracením), do celého systému organismu (příčina hypertenze), nebo směrem k žaludku (tedy další zdroj jeho zahřívání),“ popisuje na svém blogu.
Zdroje:
- https://martinreznicek.cz/reflux-pricina-a-lecba-tcm/
- https://www.milanschirlo.cz/clanky-zaludek-v-jednom-ohni-aneb-jak-snadne-je-se-dopracovat-refluxu.html
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33882662/
- https://www.stefajir.cz/prokinetika
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3920303/