Co sbírat?

Nejvíce účinných látek obsahují čerstvé listy, díky kterým se mu někde říká také koňské kopyto. Zaslechnout můžete i označení babuše, líčko Panny Marie, oko Kristovo nebo lopušnice. Jméno úbytník pak odkazuje ke schopnosti tlumit počínající tuberkulózu – podběl totiž funguje protizánětlivě a dokáže srazit i vysoké horečky. Na ty platí zejména čaj z kořene rostliny.

Zdroj: Youtube

Nejčastěji se sbírají květy. Pro ty je ideální čas před rozkvětem za suchého počasí v březnu a dubnu. Vyhněte se ale těm, které se stáčí k zemi – znamená to, že už vadnou. Stonky květům nenechávejte delší než 1 cm. Opomíjené listy, které jsou napěchované účinnými látkami, si natrhejte kdykoli od května do července. Obojí ale snadno zplesniví, bylinku se proto vyplatí rychle nasušit. Jak listy, tak květy rozprostřete v tenké vrstvě – listy sušte při teplotě do 35 °C, květy snesou i 40 °C.

Co léčí podběl lékařský?

Podběl (Tussilago farfara) je bylina, která je tradičně využívána v lidovém léčitelství pro své potenciální zdravotní benefity. Je však důležité si uvědomit, že před jakýmkoli užitím byliny je nezbytná konzultace s lékařem, protože existují určité zdravotní rizika spojená s jejím užíváním. Níže uvádíme seznam možných zdravotních přínosů, které se připisují podbělu, ale je nutné dodat, že tyto údaje nebyly odborně ověřeny:

  • Expektorant: Podběl se tradičně používá pro podporu expektorace, tj. uvolnění hlenů a jejich odkašlávání. Může být užitečný při léčbě nachlazení, kašle a příznaků přechladnutí.
  • Protizánětlivé vlastnosti: Bylina obsahuje slizy a flavonoidy, které mohou mít protizánětlivé účinky. To může pomoci při zmírnění zánětlivých stavů a podpory hojení.
  • Antitusický účinek: Podběl byl tradičně používán k potlačení kašle. Může pomoci zmírnit dráždivý suchý kašel a podporovat účinnější odkašlávání.
  • Antimikrobiální vlastnosti: Podběl obsahuje některé látky, jako jsou třísloviny a flavonoidy, které mají potenciální antimikrobiální účinky. Tyto vlastnosti mohou pomoci bojovat proti některým mikroorganismům.
  • Protialergický účinek: Existuje několik studií naznačujících, že podběl by mohl mít protialergické vlastnosti a mohl by pomoci při zmírnění příznaků alergií, jako je rýma, svědění a kýchání.

Na co je čaj z podbělu?

Bylina působí pozitivně na všechny nemoci dýchacích cest od nachlazení přes dlouhodobý chrapot nebo kašel až po bronchitidu či astma. Uvádí se, že pravidelné pití čaje nebo inhalace par z horkého odvaru zmírňuje i alergickou rýmu. Mimoto léčí některá zánětlivá onemocnění trávicí soustavy a zmírňuje pálení žáhy. Kaše z listů (umyjí se a rozmačkají válečkem) se doporučuje jako obklad na křečové žíly, otoky, revma, dnu, bércové vředy nebo na špatně se hojící rány. Kaše smíchaná se smetanou pomáhá i při zánětu žil – stačí natřít na zanícené místo a lehce ovázat. Šňupání suchých rozemletých listů prý uvolňuje nos při silné rýmě.

Vnitřně se podběl nedoporučuje užívat déle než dva týdny. To proto, že obsahuje alkaloid pyrrolizidin, který rostlinu chrání před škodlivým hmyzem, ale u člověka může poškozovat játra. Volně rostoucí bylina není vhodná ani pro těhotné a kojící ženy.

Kdy se sbírá podběl?

Drobné žluté květy podobné pampelišce na silném šupinatém stvolu se objeví na suchých slunných místech už v březnu. Teprve koncem dubna, kdy podběl už odkvétá, vyraší i srdcovité a zespodu plstnaté listy. Hojně se vyskytuje při okrajích silnic a cest, na náspech, holých stráních nebo ve štěrku.

Zdroje:

  • Kondice 4/2021
  • https://www.lekarna.cz/clanek/podbel-lekarsky-jarni-zlato-nejen-na-kasel/
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/152-podbel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani