ZAČNOU-LI VLASY ZNIČEHONIC PADAT, PÁTREJTE V MINULOSTI

Nejčastějším důvodem masivního vypadávání vlasů je stres. Tělo na velkou zátěž zareaguje úspornými opatřeními a uvede vysoký počet vlasů do finální klidové fáze. Po dvou nebo třech měsících tyto vlasy začnou vypadávat a nové se neobjeví. To dobře znají ženy po porodu, ale stejně může organismus zareagovat i na úraz, operaci, vysoké horečky nebo velkou psychickou zátěž. Odborně se tomu říká telogenní efluvium.

Vyzkoušejte: Jde o dočasný stav, a jakmile se tělo zregeneruje, objeví se nové vlasy. Procesu nesvědčí redukční diety. Naopak si v jídelníčku hlídejte bílkoviny a vitaminy skupiny B – jezte hovězí i vepřové, ryby, vejce, mléčné produkty a celozrnné pečivo. Přidat můžete i potravinové doplňky s obsahem zinku, selenu a železa. Nasadit můžete i tablety methioninu.

MÁTE-LI PROBLÉMY I S VLASOVOU POKOŽKOU, ZAMĚŘTE SE NA SPRÁVNOU PÉČI

Vypadávání, slábnutí nebo řídnutí vlasů mohou být také výsledkem špatné péče. Typicky jde o zanedbané lupy, mastící se pokožku hlavy nebo příliš agresivní vlasové procedury, jako je každodenní mytí nevhodným šamponem, fénování horkým vzduchem, odbarvování a barvení, ale i příliš utažené culíky a podobně. Stačí změnit svoje zvyky a vlasy se vzpamatují.

Vyzkoušejte: Problémy s pokožkou hlavy, kterých se samy nedokážete zbavit, řešte s dermatologem. Volte vhodnou vlasovou kosmetiku a vlasy barvěte šetrně. Také je chraňte před sluncem – na vysušené pokožce neporostou. Dvakrát denně si dopřejte několikaminutovou masáž hlavy, aby mohly k vlasovým kořínkům snáze proudit živiny.

PADAJÍ-LI VÁM VLASY PO CHOMÁČÍCH, NAVŠTIVTE SVÉHO PRAKTIKA

Zdravému člověku vypadne denně asi sto vlasů rovnoměrně z celé hlavy a přibližně stejný počet mu také začíná růst. Varovným signálem by rozhodně mělo být, když v hřebenu ulpívají celé chomáče vlasů. To je typické pro poruchy štítné žlázy, kterou je namístě si nechat rychle vyšetřit. Nadměrné padání vlasů může provázet ale i gynekologické záněty, urologické potíže, zkažené zuby, problémy se zrakem nebo například ORL infekce.

Vyzkoušejte: Pokud máte podezření, že s vámi není něco v pořádku, dožeňte rychle zanedbanou prevenci. Svého praktika i očaře byste měly vídat jednou za dva roky, gynekologa jednou za rok a zubaře každých šest měsíců. Vlasy vás možná varují, že je problém jinde na těle.

BLÍŽI-LI SE VÁM KLIMAKTERIUM, ZAJDĚTE K DERMATOLOGOVI

Masivní padání vlasů totiž může poukazovat i na plešatění mužského typu neboli androgenní alopecii. Ta sice souvisí s mužským testosteronem, ale týká se i žen. Vlasové folikuly začnou být citlivější na testosteron a vlasy pak slábnou a vypadávají. Příčina není známá, ale pravděpodobně v tom hraje roli dědičnost. Má váš otec nebo dědeček lysou lebku? Možná problémy neminou ani vás. Vyšší produkci testosteronu spouštějí i cysty a nádory v nadledvinkách či vaječnících. A jde i o průvodní jev menopauzy.

Vyzkoušejte: Testosteronové plešatění řeší i vlasové poradny při velkých nemocnicích, zázraky ale nečekejte. Léky dokážou proces zpomalit, ale ztracené vlasy vám nevrátí. K běžným řešením patří aplikace kortikoidů, kryoterapie, plazmová terapie či nasazení vhodné hormonální antikoncepce. Transplantace vlasů zatím dobré výsledky nemají.

Zdroje:

Kondice 6/2020

https://www.cuimc.columbia.edu/news/studies-uncover-new-approaches-combat-hair-loss-men-and-women

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380979/