Ovulace je proces, při kterém vaše tělo uvolňuje jedno nebo více vajíček z vaječníku. Pokud je vajíčko oplodněno a úspěšně se uhnízdí, jste těhotná. Pokud však promeškáte oplodňovací okno, logicky nejste. Když se naučíte rozpoznat fyzické příznaky ovulace – ještě předtím, než skutečně ovulujete - můžete správně načasovat pohlavní styk.

Zdroj: Youtube

Co je ovulace a kdy k ní dochází?

Jak již bylo zmíněno, ovulace nastává, když se z vaječníku uvolní zralé vajíčko (nebo vajíčka). Vajíčko se poté přesune do vejcovodu, kde zůstává 12 až 24 hodin. Během této doby může být oplodněno. K ovulaci dochází přibližně 14 dní před začátkem menstruačního cyklu. Tehdy jste nejplodnější. Nicméně dny předcházející jsou také součástí vašeho plodného okna neboli ovulačního okna. To znamená, že pokud je váš cyklus normálně dlouhý 28 dní, vaše nejplodnější dny jsou 12., 13. a 14. den.

Chcete miminko?

Nejvhodnější doba k sexu, pokud chcete počít miminko, je tři dny před ovulací a maximálně jeden den po ovulaci – to jsou plodné dny. V dalších dnech schopnost oplodnění rapidně klesá.

Pokud se zrovna snažíte otěhotnět, je vhodné mít v těchto dnech pohlavní styk. Vajíčko může být oplodněno pouze 12 až 24 hodin po ovulaci, ale protože spermie umí v pochvě přežít i několik dní, je možné otěhotnět i několik dní před ovulací, píše Babyweb.

Jaké jsou příznaky ovulace?

Bolest při ovulaci

Některé z nás pociťují ovulační bolest, křeče nebo záškuby při uvolňování vajíčka. Příznaky mohou zahrnovat tupou nebo ostrou a náhlou bolest, která je obvykle mírná. Obvykle trvá několik minut až několik hodin, ale může trvat i den nebo dva.

Bazální tělesná teplota

Podle webu Parents dojde bezprostředně po ovulaci u většiny jedinců k mírnému, ale zjistitelnému zvýšení normální tělesné teploty. Každodenním sledováním bazální tělesné teploty hned ráno před vstáváním a sledováním výsledků na grafu bazální tělesné teploty je možné určit, že ovulace proběhla. Podmínky, jako je horečka, neklidný spánek a námaha, však mohou ovlivnit přesnost odečtu teploty.

Ovulační výtok a cervikální hlen

Dalším způsobem, jak zjistit blížící se ovulaci, sledování vaginálního sekretu pravidelnou kontrolou hlenu v otvoru pochvy. Obecně platí, že vaše pochva produkuje nejméně sekretu bezprostředně po ukončení menstruačního cyklu. Množství a konzistence poševního sekretu se u většiny lidí řídí tímto vzorcem: Brzy po menstruačním cyklu si můžete všimnout lepkavého nebo "lepkavého" poševního sekretu. Bezprostředně před ovulací většina zjišťuje zvýšený vaginální sekret, který je vlhký a kluzký (podobný konzistenci syrového vaječného bílku). Obecně platí, že vaše tělo produkuje největší množství tohoto typu vaginálního výtoku je v den ovulace. Bezprostředně po dni ovulace váš poševní výtok postupně houstne a vylučuje se ho méně.

Citlivost prsou

Citlivá nebo bolestivá prsa mohou být indikátorem ovulace. Je to způsobeno hormonálními změnami. To znamená, že zatímco některé ženy pocítí bolest prsou těsně před ovulací, jiné zjistí, že jejich prsa jsou citlivá až po ní. Bolavá prsa mohou být také časným ukazatelem těhotenství.

Změny libida

Mnoho z nás zažívá změny libida před ovulací nebo během ní. Pokud pociťujete zvýšenou sexuální touhu, vaše plodné okno může být blízko – zejména pokud si všimnete některého z dalších výše uvedených příznaků a symptomů.

Existují nějaké další způsoby předpovědi ovulace?

Zatímco fyzické příznaky ovulace jsou často dobrým předpovědním faktorem plodnosti, někteří dávají přednost vědeckému přístupu. Mnoho domácích souprav pro předpověď ovulace měří množství luteinizačního hormonu (LH) v moči. Hladina LH se obvykle zvyšuje jeden až dva dny před začátkem ovulace. Byly také vytvořeny aplikace pro sledování ovulačního okna. Jsou přesné a spolehlivé. Zadáte do nich, jak dlouho trvá váš cyklus a na kalendáři se vám pak objeví dny ovulace.

Zdroj: Parents, Babyweb