Jak zdravé je odšťavňování?

Několik zpráv naznačuje, že konzumace 100% ovocné šťávy pomáhá dodávat základní živiny, je nákladově efektivním způsobem, jak lidé mohou splnit doporučení ohledně příjmu ovoce, a umožňuje přístup k různým druhům ovoce po celý rok. Stoprocentní džus si může zachovat nutriční hodnotu celého ovoce, s výjimkou vitamínu C a vlákniny, pokud jsou použity vhodné výrobní postupy a podmínky skladování. Některé zprávy však říkají, že konzumace ovocných džusů vede k nezdravým výsledkům, zejména u dětí.

Džus nás rychle zasytí a nadbytek kalorií z džusu může způsobit přibírání na váze. Také 100% džus z obchodu může mít pro zlepšení chuti přidaný cukr. Konzumace přidaného cukru je nezdravá, protože poskytuje prázdné kalorie bez dalších živin a může vést k nárůstu hmotnosti.

Ačkoli odšťavňování může být skvělým způsobem, jak přidat do svého jídelníčku více ovoce, doporučuje se, aby váš většinový příjem ovoce byl ve formě celých plodů, které mohou zahrnovat čerstvé, sušené, konzervované nebo mražené ovoce. Přestože odšťavňování pomáhá zvýšit příjem základních živin a začlenit do každodenní stravy velké množství ovoce, neměli bychom se spoléhat na ovocné šťávy jako na jediný zdroj příjmu ovoce. Je to proto, že vzácná vláknina a vitamíny jsou odstraněny z celého ovoce, zatímco příprava šťávy a šťáva samotná neposkytne všechny živiny, které potřebujete.

Pomáhají očisty šťávou neboli džusová dieta při hubnutí?

Je pravda, že džusové očisty mohou vést ke krátkodobému úbytku hmotnosti, ale to neznamená, že je to zdravý způsob, jak zhubnout.

Rychlé hubnutí je nejen nezdravé, ale také neudržitelné. Vaše váha se sice může snížit, ale to neznamená, že došlo ke ztrátě tuku."

Ztráta hmotnosti, kterou můžete pozorovat při pití pouze džusů, je většinou způsobena nedostatkem potravy ve vašem trávicím traktu a ztrátou svalů. A co víc: ztráta svalů zpomaluje metabolismus, což může ve skutečnosti přispět k přibírání na váze, jakmile znovu začnete jíst normální jídlo. Je více než pravděpodobné, že jakoukoli hmotnost, o kterou zhubnete, znovu přiberete krátce po opětovném zavedení pevné stravy.

Co říkají výzkumy a doporučení?

Některé výzkumy naznačují, že pití 100% ovocných džusů způsobuje přibírání na váze, zatímco konzumace celého ovoce vede ke ztrátě hmotnosti. Ukazuje se, že zvýšená porce 100% ovocné šťávy denně je spojena s mírným přírůstkem hmotnosti v dlouhodobém horizontu.

Dietní pokyny pro Američany pro roky 2015–2020 doporučují upřednostňovat celé ovoce před ovocnou šťávou a pít 100% ovocnou šťávu s mírou, pokud je to možné. Podle průzkumů je celkový příjem ovoce v USA přibližně 1 šálek denně, což je zhruba polovina toho, co pro dospělé doporučují

Akademie výživy a dietetiky, Poradní výbor pro dietní směrnice USA a Australské dietetické směrnice zmiňují, že 100% ovocná šťáva není spojena s přibíráním na váze u dětí, je-li konzumována v mírném množství přizpůsobeném věku a energetickým potřebám.

Studie modelování stravy doporučují kombinaci celého ovoce a 100% šťávy, aby se vyrovnal nedostatek v příjmu ovoce u dětí. Tato kombinace může také pomoct zvýšit dietní příjem vitamínu C a draslíku bez výrazného zvýšení příjmu kalorií nebo zvýšení hmotnosti.

Proč nejsou ovocné džusy vhodné při hubnutí?

Ovocné šťávy jakéhokoli druhu nejsou pro hubnutí dobré, protože obsahují velké množství fruktózy a nijak zvlášť nezasytí, což znamená, že vypijete hodně kalorií, ale budete mít stále hlad a kvůli tomu můžete zkonzumovat daleko více kalorií.

Jíst celé ovoce je mnohem lepší, protože převážná část vlákniny má tendenci zajistit určité zasycení a je daleko obtížnější sníst stejný počet kalorií z celého ovoce.

4 džusy vhodné při hubnutí, které zasytí a jsou nízkokalorické

Pokud milujete džusy, ale snažíte se zhubnout, dejte raději přednost zeleninovým džusům, které jsou méně kalorické a rozhodně i lépe zasytí.


1. Mrkvový džus

Určitě jste už někdy slyšeli, že mrkev je dobrá pro náš zrak, ale to není jediná výhoda, kterou přináší. Mrkev má totiž velmi nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny. Plná sklenice mrkvového džusu vás dobře zasytí až do oběda a navíc vám pomůže vyhnout se nechtěným svačinkám mezi jídly.

2. Okurková šťáva

Okurka není vhodná jen do salátů, je z ní skvělý i okurkový džus. Džus z okurek vám pomůže zůstat v pohodě a klidu nejen během letní sezóny. Díky vysokému obsahu vody a nízkému počtu kalorií je konzumace okurkové šťávy ideální zejména při hubnutí a jako osvěžující drink při vysokých teplotách. Jelikož je okurka celkem „hutná“, tak vám okurkový džus pomůže cítit se sytě a navíc je skvělým doplňkem jídla.

3. Zelený zeleninový džus

Složení tohoto džusu se může lišit podle vaší chuti, ale obvykle obsahuje listovou zeleninu, jako je špenát, kapusta nebo zelí. Tato zelenina je bohatá na protizánětlivé, antioxidační vlastnosti a má vysoký obsah vlákniny a nízký obsah cukru, což z něj dělá perfektní džus pro hubnutí.

4. Džus z červené řepy

Vyzkoušejte jednoduchý, ale přesto účinný džus na hubnutí nabitý dobrotou z červené řepy. Je to ideální džus pro hubnutí, protože je červená řepa bohatá na vlákninu, a tím vás zasytí. Také obsahuje nezbytné minerály a vitamíny. Červenou řepu můžete kombinovat například s mrkví, protože tato kombinace vám může pomoct urychlit proces hubnutí.

Zdroje: