Má první zkušenost s WHM

Sama jsem otužování zahájila před lety coby totální zimomřivka. V momentě, kdy mě má zimomřivost začala omezovat a brát mi mou, tak důležitou, vnitřní i vnější svobodu, rozhodla jsem se s ní skoncovat. Vzhledem k tomu, že se mi tato strategie: „Jdi do toho, z čeho máš největší strach“ v životě dlouhodobě vyplácí, vydala jsem se otužování v ústrety s důvěrou jak ve schopnosti svého těla, tak v celý nápravný proces. Byť to byl výrazný krok směrem mimo komfort teplého gauče. Pravidelná studená sprcha mě zavedla až na seminář metody Wim Hofa. Psal se začátek prosince roku 2019, teplota vzduchu v Praze na břehu Vltavy byla kolem tří stupňů. Žádný ponor jsem do té neabsolvovala, z chladu v této míře jsem měla velký respekt. Přesvědčení typu: „Obleč se, nastydneš,“ nebo „Pozor na ledviny!“, mi stále zněla v uších. K tomu všemu jsem měla za sebou již jeden silný zánět močového měchýře… A jak to celé dopadlo? Naprosto skvěle! Po úvodním teoretickém seznámení se základními pilíři WHM a nácvikem dechu jsme všichni účastníci semináře vyrazili na dvorek vzdělávacího centra, kde se již chystal nafukovací bazének se zásobou ledu. Prohřívacími cviky jsem, oděná pouze v plavkách, strávila asi hodinu, načež jsem se na 2 minuty ponořila do bazénku s ledem a následovalo další prohřívání tělesným pohybem. Převlékla jsem se do suchého, snědla nějaké vege-mňamky včetně rychlých cukrů ve formě sušeného ovoce a asi hodinku jsem prodýchávala třesavku, tzv. „after drop“. Důvěra v mentálně-fyzickou očistu celého procesu mě neopouštěla.

Tři roky poté…

Stále jsem lehce zimomřivá a mám ráda teplo. Když to jde, zabalím se do hřejivé mikiny. Zároveň venku sportuji velmi nalehko, v zimě klidně jen ve funkčním tričku. V průměru dvakrát v týdnu se nořím do ledového sudu či řeky během výletů přírodou. Samozřejmostí jsou denní ledové sprchy, ráno se sprchuji výhradně ledovou – krásně mě to nastartuje do nového dne. A bilance nemocí? Změnily se dvě věci: Za prvé – Nemoc již nevnímám jako problém, nýbrž jako součást očistného procesu. Za druhé – Onemocnění z mého života téměř vymizela. Pokud se objevila, trvala tak krátce, že jsem si stačila dát jednoho šlofíka na posilněnou a byla pryč. Celkově dvě covid intermezza – první trvalo den a půl a druhé pár hodin. Mimo tato dvě intermezza nic. Za tři roky velké pandémie. Závěr ať si každý učiní sám.

Pilíře zdravého života bez nemocí

Věřím, že do celkové odolnosti mého organismu se propisuje princip VŠÍMAVOSTI, SEBERESPEKTU, SEBELÁSKY A SEBEZODPOVĚDNOSTI, který uplatňuji jak v rámci vyvážené stravy, zdravého pohybu, potřebného odpočinku a vědomé práce s myslí tak právě v oblasti OTUŽOVÁNÍ. Pravidla bezpečného otužování jsem vám shrnula v předchozích dílech, ale jak je to s tou zázračnou Wim Hof Metodou?

Odlišnost od „běžné“ terapie chladem, tedy otužování, a tedy jedinečnost WHM vnímám v hlubokém přesahu na úrovni kultivace všímavosti ke svému tělu, vědomé práce s tělem a dechem a vědomé práce s myslí.

Tři základní pilíře Wim Hof Metody:

1. Speciální dechová praxe:

Zahrnuje několik kol hlubokých dechů, často ústy, včetně delší (několik desítek sekund až pár minut dlouhé) zádrže dechu po výdechu a následně kratší (pár desítek sekund) zádrži dechu po nádechu. Tato dechová cvičení snižují stresové zatížení a výrazně posilují imunitní systém. Vhledem k dlouhým zádržím však nejsou vhodná pro všechny. Každý jedinec, který se pro tento dechový rytmus rozhodne, by měl činit pod vedením zkušeného a certifikovaného lektora WHM.

2. Vědomá práce s myslí:

Spočívá především v nastavení funkčních myšlenkových vzorců a propuštění těch nežádoucích, omezujících a nefunkčních. Vzpomínáte si na ty mé? „Je zima, nastydneš,“ anebo „Pozor na ledviny a močák.“ Tak přesně o těchto je řeč. Často se pro tuto praxi používá spojení „přenastavení Mindsetu“. Uvědomělé znovu-nastavení myšlenkových vzorců má hluboký přesah v oblasti celostního zdraví. Tyto poznatky potvrzují mnohé vědecké studie z oblasti neurověd, epigenetiky a kvantové fyziky. Nicméně nelze jít hlavou proti zdi a já sama ve všem, co podnikám, zapojuji všímavost a seberespekt.

3. Terapie chladem neboli otužování:

To zoceluje organismus na všech úrovních – tělo, mysl, duše. Otužování nejen, že podporuje odolnost organismu, imunitní systém a naši vitalitu, ale také velmi výrazně navyšuje důvěru v sebe sama a schopnosti svého těla.

Pro inspiraci a otevření obzorů za Wim Hofem, pro pevné zdraví do svého nitra

Pro oblíbené motto Wim Hofa „Mind is over matter“ se nabízí výstižný volný překlad: „Všechno je v hlavě.“ Já s jeho tvrzením nemohu než souhlasit. Pro doplnění však dodávám: „Rozdíl mezi jeden a lékem spočívá v dávce.“ A jak správnou dávku odměřit? Pěstováním VŠÍMAVOSTI A RESPEKTU k vlastnímu tělu.

Osobní doporučení mentorky

Již třetím rokem se nořím několikrát v týdnu do ledové vody našeho zahradního sudu či zamrzlého jezera anebo řeky a není rána, kdy bych si nechala ujít ledovou sprchu. Zaručeně mě probere, nastartuje tělo i hlavu, přinese dávku radosti a chuti do života. Bez ohledu na úkoly, které mě každý den čekají. Pozoruji na sobě, že s každou další ledovou sprchou či ponorem do jezera jsem vnitřně silnější, odolnější a sebevědomější. Věřím schopnostem svého těla i sama sobě. A tento stav mysli a životní postoj mi rozhodně stojí za pravidelné výstupy z běžné zóny komfortu…

Použité zdroje:

Osobní a profesní praxe v oblasti práce s tělem, myslí a biohackingu autorky článku: www.light-soul.eu

Moravčíková Hana, Ice Apprentice, Six days with Wim Hof, v Bratislavě, Plejády, 2017, ISBN 9-788089-801053