Zdroj: Youtube

Češi propadli otužování. A nemůže za to jen vlna pandemie, kdy jsme si potřebovali nějakou povolenou aktivitou zkrátit dlouhou chvíli, ale Nizozemec Wim Hof, zvaný Ledový muž, který už se řadí do extrémní kategorie otužilců. Nebojte, nikdo dnes po vás nebude chtít, abyste lezli na Kilimandžáro jen v kraťasech!

Zdravotní přínosy otužování

Zapomeňte pro tentokrát na svého času populární Ice Bucket Challenge, kdy se lidé na kameru polévali kbelíkem ledové vody, aby tím zvýšili povědomí o amyotrofické laterální skleróze. Virál, který se šířil sociálními sítěmi roku 2014 dávno vystřídala otužovací mánie.

Mezi tři základní benefity otužování patří:

1. pozitivní vliv na kardiovaskulární systém

2. zlepšená imunita

3. větší odolnost vůči chladu, ale i horku

Jak s otužováním začít?

Nejeden zkušený otužilec vám řekne, že nejlepší a vlastně i jediný správný způsob je začít postupně. Někdo doporučuje začít už v létě a prostě s tím pokračovat až do zimy. Tělo si tak postupně zvykne na čím dál nižší teplotu vody. Mimoto můžete doma zkusit přes léto ledové sprchy, které jsou v tropických vedrech dokonce i příjemné. Poté už je postup stejný, s koncem teplých dnů začněte pravidelně chodit ven do nejbližšího rybníku a „jen“ vydržíte.

Chci začít hned

Jestliže jsme vás tímto článkem inspirovali a nechcete čekat na léto, pro začátek si vyhraďte čas na návštěvu svého lékaře. Myslíte to skutečně vážně? Tímto krokem nic nezkazíte. Doktor vám udělá potřebná základní vyšetření, zhodnotí situaci a zohlední možná rizika týkající se konkrétně vaší osoby.

Už vůbec byste s otužováním neměli začínat jen kvůli popularitě na sociálních sítích. Správné otužování působí blahodárně na fungování srdce a cév, jenže právě srdce je při vstupu do ledové vody nejvíc namáhané. Dochází ke zvýšení tlaku, zužování cév, tělo si poslední zbytky tepla chrání pro životně důležité orgány. V tom nejhorším možném scénáři hrozí selhání, a to neplatí jen pro nováčky, ale i pro pokročilé. Proto neriskujte svůj život a vyvarujte se nejčastějších chyb, kterých se při otužování dopouštíme.

Deset největších chyb při otužování

1. Chodíte sami: Ve dvou se to lépe táhne, obzvlášť když přijde řeč na otužování. S parťákem si navzájem pohlídáte záda a bude vás to ve společnosti stejně nadšeného jedince i víc bavit.

2. Nutíte se do toho: Otužování má být radost, ne starost. Pokud se do toho nutíte, přemáháte, nedělejte to. Najděte si jinou aktivitu, která vás bude naplňovat. Co třeba saunování? To má na kardiovaskulární systém stejně blahodárné účinky.

3. Přepálíte start: Jednoho krásného dne se rozhodnete, že otužování je vaše nová životní mantra a skočíte do nejbližší díry v rybníku. Tak takhle ne. Tělo na chlad přivykejte postupně, není kam spěchat.

4. Jdete, i když se vám nechce: Každý to zná, občas vstaneme levou nohou z postele a nic se nám nechce. V pořádku. Na otužování musíte být psychicky v pohodě a těšit se na něj. Nemáte svůj den? Nevadí, voda bude studená i zítra.

5. Skáčete do vody: Do ledové vody byste měli pozvolna vstupovat, takže žádné skákání, šipky apod.

6. Otužujete se hned po sportovním výkonu: Nedoporučuje se vběhnout do vody zchvácení a uřícení. Tělo by před vstupem do vody mělo být příjemně prohřáté, tak akorát. Lehká rozcvička stačí.

7. Mám kocovinu, ledová voda mě spraví: Nespraví. Po bujarém večírku má tělo dost práce s tím, aby odbouralo z těla ven toxické látky. Nestresujte ho víc, než je třeba.

8. Já těm bacilům ukážu: Na otužování byste měli zapomenout i v případě, že vaše tělo bojuje s nemocí. Po nemoci si dejte zhruba ještě týden pauzu a pak se ke svému koníčku vraťte.

9. Jdete až na dřeň: Dneska musím vydržet tolik…! Je fajn přirozeně posunovat své hranice, ale ani není ostuda z vody vylézt dřív než třeba předevčírem. Stejně tak byste se neměli „ledovat“ do maxima. Účelem otužování není promrznutí až na kost.

10. Otužujete se jen v zimě: Ideální je, jak už jsme zmiňovali, začít s otužováním v létě, proplavat se do zimy, pak do léta a tak pořád dokola. Celoročně.

Většina lidí vám řekne, že bez otužování už si svůj život neumí představit, je to jako droga. Něco na tom rozhodně bude. Jak jinak si vysvětlit ta kvanta plavců ve Vltavě? Nicméně to není jediný způsob, jak své tělo navyknout chladu a vycepovat, ale o tom třeba zase někdy příště.

Zdroj:

  • https://www.denik.cz/zdravi/otuzovani-cesi-fenomen-chyby-20220120.html
  • https://www.otuzmista.cz/zkusenosti-z-otuzovani/chyby-pri-otuzovani/
  • https://www.fitnessgym.cz/magazin/otuzovani/