Zdroj: Youtube

Otoky nohou, chodidel a kotníků jsou důsledkem nahromadění tekutiny v těchto částech těla. Otoky jsou často více patrné v dolních částech těla kvůli gravitaci. I když otoky obvykle nepředstavují významné zdravotní riziko, je důležité vědět, kdy navštívit lékaře. Otok může někdy signalizovat závažnější základní zdravotní problém, který je třeba ihned léčit.

Příčiny otoků chodidel, nohou a kotníků

Jak popisuje web Healthline, existuje mnoho možných příčin otoků chodidel, nohou a kotníků. Ve většině případů dochází k otokům v důsledku určitých faktorů životního stylu jako například nadváha, dlouhé sezení nebo stání, užívání steroidů nebo antidepresiv.

Mezi další možné důvody patří přirozené hormonální změny v těhotenství nebo v období menstruace. Autorka článku patřila v období těhotenství právě mezi ty ženy, kterým nohy otékaly. Naštěstí v létě, kdy se daly nosit pánské pantofle. Ale každopádně se nejedná o nic příjemného a člověk se na tu část těla dívá, jako by mu ani nepatřila. V článku se budeme věnovat i trikům, jak otoky zmírnit. Ale jednou větou, mokrý ručník a nohy nahoru je stará dobrá a nejúčinnější rada.

Existuje řada onemocnění, které způsobují otoky nohou, uvádíme ty nejčastější. Může se jednat o krevní sraženinu v noze, zranění nebo infekci. Další příčinou bývá žilní nedostatečnost. Tento stav nastává, když žíly nejsou schopny dostatečně přečerpávat krev, což způsobuje hromadění krve v nohou. V neposlední řadě je to zánět osrdečníku, ledvin nebo jater.

Čímž vás nechceme děsit, že oteklé nohy automaticky znamenají nějakou diagnózu. Jak bylo uvedeno výše, většinou otok nesignalizuje nic vážného. Pokud máte ale další symptomy, jako je únava, bušení srdce, bolesti, nevolnost, je dobré si k lékaři zajít.

Prevence a pomoc od otoků nohou

Otokům nelze vždy zabránit. Existují však určité kroky, které můžete podniknout, abyste jim předešli. Mezi dobré strategie podle Medical News patří:

Pravidelně cvičte, abyste si udrželi dobrý krevní oběh. Vyhýbejte se dlouhému sezení nebo stání. Pokud delší dobu sedíte nebo stojíte, ujistěte se, že pravidelně vstáváte nebo se pohybujete.

Dávejte si nohy nahoru. Nohy by měly být zvednuté tak, aby byly nad srdcem.

Zůstaňte aktivní a zaměřte se na protahování.

Snižte příjem soli, což může snížit množství tekutiny, která se může v nohách hromadit.

Vyhněte se nošení podvazků a jiných typů omezujícího oblečení v oblasti stehen.

Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost.

Noste podpůrné punčochy nebo kompresní ponožky.

Zdroj:

  • https://www.healthline.com/health/foot-leg-and-ankle-swelling#causes
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/327473#causes