Chronické žilní onemocnění se vyskytuje až u 80 % dospělé populace, třetina pacientů jsou lidé mezi 18 až 40 rokem. Typickými počátečními příznaky jsou bolesti nohou, otoky, pocit těžkých nohou nebo noční křeče. Protože teplo nám žíly roztahuje, mívají v létě oteklejší nohy i ti, kteří normálně tyto zdravotní potíže neřeší. Zatímco někdy nohám můžeme poskytnout okamžitou úlevu, některé případy už si žádají návštěvu lékaře. Navíc - časté rady, které jsou funkční při žilním onemocnění, mohou při nemoci tepen naopak uškodit. Doktor na základě vyšetření zjistí, zda trpíte na žilní onemocnění ( krev se nedostává zpět k srdci, ale část se vrací a městná se v žilách dolních končetin), onemocnění tepen (zde je problém naopak v nedokrvení nohou,nejčastější příčinou bývá ateroskleróza) nebo zda máte potíže s lymfatickým systémem, který z těla odvádí škodlivé látky.

Zdroj: Youtube

Léto je pro vyšetření křečových žil ideální. V teple se cévní obtíže zvýrazní a lékař tak snáze stanoví diagnózu, další výhodou jsou i výrazně kratší čekací lhůty.Po určení diagnózy vám doktor může předepsat léky na posílení žilní stěny, na snížení hladiny cholesterolu v krvi či léky na rozproudění lymfy, dále kompresní terapii, režimová opatření, manuální lymfodrenáž, případně i chirurgickou léčbu. Pacienti s chronickou žilní nedostatečností by se měli vyvarovat – podobně jako u všech civilizačních chorob – rizikových faktorů v podobě kouření, nadváhy a nedostatku pohybu. U žen může k rizikovým faktorům patřit i těhotenství.

Otoky se neléčí jen v létě, ale celý rok

„V případě chronického žilního onemocnění jsou krátkodobé otoky a bolesti nohou jen počátkem. Později se přidávají metličky, křečové žíly a trvalé otoky nohou. Poslední stadium se projevuje bércovým vředem. Nikde ale není dáno, že pacienti musí projít každým stadiem a zaznamenat všechny typické symptomy,“ upozorňuje angioložka MUDr. Kateřina Márová. Stadium, pro které jsou charakteristické křečové žíly, vás tak může minout a klidně se mohou objevit rovnou dlouhodobé otoky. Trvalými otoky se ale projevují i potíže s lymfou, které však vyžadují jiné léčebné postupy. V každém případě je třeba se poradit s odborníky a nastavit dlouhodobou a nepřetržitou léčbu. Teplo je jen faktor, který zhorší projevy. Onemocnění probíhá skrytě dál, i když je venku chladno.

Hoďte nohy na stůl

Křeče a pocit těžkých a oteklých nohou kvůli překrvení můžete vnímat při dlouhém sezení například v autě, při cestování letadlem nebo v práci. „Ve chvíli, kdy hodně sedíme a méně se pohybujeme, nedochází k dostatečnému návratu krve v žilách dolních končetin a krev se zde částečně hromadí. V tu chvíli pomůže, když si dáte nohy nahoru, aby nahromaděná krev stekla k srdci,“ radí angioložka MUDr. Kateřina Márová. Pokud máte tu možnost, využijte gravitaci, dejte si nohy na stůl. Kotníky a kolena ale musí být ve vyšší poloze než srdce.

Cvičte žilní gymnastiku

Ani v létě bychom neměli dávat vale fyzické aktivitě. Pravidelný pohyb pomáhá s odtokem krve z dolních končetin. Ideální je třeba svižná chůze – a taková podvečerní procházka letní krajinou je navíc tak příjemná! Jestliže se zrovna nemůžete jít alespoň projít, zkuste žilní gymnastiku. Většina cviků spočívá v ohýbání nohou v kotníku nebo stahování prstů na nohách, což napomáhá krvi postupovat v žilách nahoru směrem do srdce. Cviky se dají provádět vsedě, vleže i vestoje, takže klidně i při práci nebo před spaním.

Vsaďte na lymfatické masáže

Ulevit si od otoků nohou můžete i sami pomocí masáže. Začněte od chodidel a jemnými krouživými pohyby prsty a dlaněmi postupujte směrem ke stehnům. Cílem je dostat nahromaděnou krev nahoru, proto určitě nemasírujte od kolen dolů. Občas si dopřejte i péči odborníka a zajděte si na ruční lymfatickou masáž, která pozitivně působí při nedostatečnosti žilního systému. Krev se potom okysličuje rychleji a celkově dochází k oživení a ulehčení funkce celého cévního systému.

Krev rozproudí studená sprcha

Rozproudit krev a ulevit si můžete i díky sprchování nohou studenou vodou. Vyvarujte se ale ledové a teplotu vody raději ubírejte postupně. Teplotní šoky už tak namáhaným žilám neprospívají.

Na cestách i v práci pomohou kompresní punčochy

Jestli trpíte často na pocity těžkých a oteklých nohou, měli byste mít v domácí lékárně i kompresní punčochy. Ty fungují tak, že vyvíjí vnější tlak na nohy. Žíly jsou tak podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky srdci a krev se v dolních končetinách nehromadila. Kromě otoků a pocitů těžkých nohou kompresivní terapie celkově zmírňuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním. Naopak, při onemocnění tepen se ale kompresní terapii obloukem vyhněte.

10 tipů jak vyzrát na oteklé nohy

1. Neseďte ani nestůjte dlouho na jednom místě. Dělejte si pravidelné přestávky a během nich choďte.
2. Dávejte si nohy často do zvýšené polohy. (Neplatí při onemocnění tepen).
3. Naučte se cviky podporující cirkulaci krve.
4. Masírujte si nohy směrem od kotníků ke kolenům.
5. Noste kompresní punčochy nebo podkolenky. (Neplatí při onemocnění tepen).
6. Sprchujte si nohy studenou vodou.
7. Při sezení si nedávejte nohu přes nohu.
8. Neutahujte si příliš tkaničky a pásky na botách.
9. Nenoste příliš těsné oblečení (pozor na "škrtící"ponožky).
10. Nevystavujte nohy nadměrnému slunění.

Zdroje:

  • MUDr. Kateřina Márová
  • www.zilniporadna.cz