Kvůli úrazu byla dnes jednašedesátiletá Ukrajinka Olga nevidomá dlouhých 38 let. Co se tehdy stalo? „Pracovala jsem v mlékárnách. V nádobách na mléko jednou dovezli vápno v kouscích a někdo to zalil vodou. Začala bublající reakce a já jsem zrovna procházela kolem. Zastavili mě a zeptali se, kdo tam nalil vodu. Roztok s vápnem vybouchl a popálil mě od hlavy k patám. Zasáhlo mi to bohužel i obě oči, a já tak doslova během pár minut úplně ztratila zrak,“ popisuje osudný den, který jí navždy změnil život. O jedno oko přišla úplně, na druhé od té doby prakticky neviděla.

Musela se nejen poprat s novou situací, ale do toho se ještě sama starala o malého synka, když její manžel odešel. „V Oděse jsem se později seznámila s mužem, který byl také nevidomý. Vzali jsme se a začali spolu bydlet. Narodili se nám dva synové. Teď už jsou dospělí a mají své vlastní děti,“ říká žena, která většinu života prožila jako nevidomá.

Lékaři si s jejím stavem nevěděli rady

V minulosti paní Olga podstoupila hned několik očních operací, k navrácení zraku ale nevedly. Při zákrocích prý navíc pociťovala velkou bolest. Poslední dva roky jí zrak přestal sloužit zcela, a tak viděla jenom tmu. Nyní žije ve Švédsku, kde si tamní špičkoví lékaři s jejím zdravotním stavem rovněž nevěděli rady, a proto ji odkázali na předního českého očního chirurga Pavla Stodůlku s tím, že by jí mohl pomoct. To se skutečně stalo díky transplantaci umělé rohovky. „Paní Olga se tak zařadila mezi tři desítky pacientů, kterým se na naší klinice během 20 let jejího fungování podařilo opět vrátit zrak z úplné slepoty. Pacientka podstoupila transplantaci umělé rohovky bostonského typu. Ta dokáže nahradit i velmi poškozenou, neprůhlednou rohovku pacienta. Díky ní je možné vrátit zrak lidem, kteří byli i několik desítek let slepí,“ popsal Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini. Bezprostředně po operaci dokonce četla pacientka bez brýlí!

Oko se musí naučit znovu vidět

Unikátní operace na zlínské klinice již v minulosti dokázala vrátit zrak dokonce i po padesáti letech. Oko se ale musí znovu naučit vidět. Taková operace je tak vždy „malý zázrak“ nejen pro pacienta, ale i pro lékaře. „Nezáleží jen na oku, ale i na mozku, ten totiž po letech slepoty zapomene vidět a musí se vše učit znovu. V případě, že je rohovka poškozená následkem úrazu a sítnice pacienta je v pořádku, je možné zrak vrátit v podstatě po jakkoli dlouhé době. Pokud je ale člověk slepý déle než dvacet let, je třeba počítat s tím, že se zrak bude vracet postupně. Po dlouhém období slepoty totiž člověku přestává fungovat zrakové centrum v mozku, které je třeba obnovit. V případě paní Olgy byl ale výsledek patrný takřka okamžitě, což nás nesmírně těší. Obvykle trvá pár dní, týdnů, dokonce měsíců, než se zrakové funkce plně obnoví,“ řekl Pavel Stodůlka.

Typickou indikací k implantaci umělé rohovky je podle lékaře například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. „Umělá rohovka totiž nemůže pomoct pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici,“ doplňuje oční specialista Pavel Stodůlka.

„Podívejte na ty barevné rybičky v akváriu!“

A jak se dnes paní Olga cítí? Každý den prý děkuje Bohu i panu doktorovi, že jí dokázali navrátit zrak. Dokonce prý přečte i malá písmena na obalu od očních kapek. „Doktoři sice tvrdí, že s brýlemi budu vidět do dálky ještě lépe, nicméně čtu i bez nich,“ popsala s radostí pacientka, která přijela po měsíci na zlínskou kliniku na kontrolu.

Čekárnu kliniky zdobí velké akvárium. „Tady je fialová rybička, červená, žlutá i červená s modrými ploutvemi nahoře. Tolik barev! Jak jsou ty rybičky krásné! A tam je pestrobarevná! Prostě nádhera. Z okna vidím stromy, domy, barvy. Ještě před chvílí jsem neviděla vůbec a teď vidím všechno,“ neskrývala své nadšení z výsledku operace pacientka, která už pomalu přestávala doufat, že se jí zrak znovu navrátí.

Zdroje:

Autorský článek