Máte za sebou mnoho zákroků. Na základě vašich dosavadních zkušeností – co je při běžných laserových operacích očí z pohledu lékařky nejtěžší? Bývají novější metody komfortnější nejen pro pacienty, ale i pro lékaře?
Za tu dobu, co se oboru věnuji, prošel neuvěřitelným pokrokem. Dnes je většina očních operací jednodenní ambulantní chirurgií. Pacient absolvuje operaci a jde domů. Přesun k ambulantním operacím znamenal velký přínos, což umožnil i technologický pokrok. Nové technologie přinášejí vyšší komfort nejen pacientům, ale i lékařům. Například nejnovější přístroj VISUMAX 800, který jsme začali využívat na našich klinikách, poskytuje operatérům díky inteligentnímu robotickému asistenčnímu systému zvýšení kontroly nad průběhem operace. Samozřejmě poté, co mám za sebou už tolik úspěšných zákroků, je to něco jiného, než když jsem začínala. Přesto vždy musí být operatér plně koncentrován a tato koncentrace znamená i určitou dávku stresu. V Japonsku dělali studii, kdy sledovali kardiovaskulární funkce oftalmochirurgů během operace a zjistili významné zvýšení krevního tlaku, protože je zákrok zkoncentrován do poměrně krátkého časového úseku, na rozdíl od jiných typů operací, které trvají i několik hodin. Vždy je na místě velká míra opatrnosti, abych udělala všechno pro zdárný výsledek.
Laserové operace očí jsou dnes víceméně rutinní záležitost. Jaká jsou ale jejich rizika?
Určité postupy jsou samozřejmě rutinní, ale vše rutina být nesmí. Při každé operaci k tomu tak přistupuji. Na naší klinice dokážeme najít vhodný zákrok pro 9 z 10 pacientů. Neslibujeme ale zázraky a operaci vám provedeme, jen pokud jsme si jisti, že vám pomůže. Jestliže pro vás nebude operace vhodná, tak vám ji nedoporučíme. Se zrakem pacientů nehazardujeme a určitě bychom je rizikům nevystavili. Kdo zvažuje operační odstranění dioptrií, měl by se objednat na vstupní vyšetření. Na základě jeho výsledků může lékař pacientovi doporučit nejvhodnější metodu a je nezbytným podkladem pro zdárné provedení operace. Pokud výsledky vyšetření vyloučí veškeré kontraindikace a potvrdí, že je pacient na zákrok vhodný, obavy mohou jít stranou. Současné metody s využitím femtosekundového laseru jsou bezpečné, šetrné, bezbolestné a řízené počítačem, který při jakémkoliv nevhodném pohybu oka ihned zastaví svoji práci. Pokud není laserová operace pro pacienta vhodná, doporučujeme dioptrie odstranit pomocí jiného nitroočního zákroku – implantací fakické čočky EVO ICL. Jde o méně známé, ale velmi dobré řešení i vysokých dioptrických vad, které na trhu existuje již 20 let. Celosvětově jich bylo implantováno přes 2 milióny a není se tedy třeba bát.
S kterými operacemi je lépe počkat a které problémy je lepší řešit co nejdříve? Dříve se doporučovalo třeba šedý zákal nechat „uzrát“…
To už dnes neplatí. Operaci doporučujeme hned, jakmile se začne pacientovi zhoršovat vidění. Jednak je zbytečné trápit se se zhoršeným zrakem a také platí, že čím dříve pacient přijde, tím rychlejší a snadnější operace je. Také pokud jde o laserové refrakční operace, není už třeba čekat, až se vada „ustálí“, anebo u žen vyčkávat až po dětech. Moderní femtosekundové lasery umožňují v případě potřeby v budoucnu laserovou operaci doplnit, a to i několik let po prvním zákroku. Máme již dlouholeté zkušenosti, že i výsledky tohoto doplnění bývají výborné. Na naší klinice dokonce takovýto zákrok provádíme bezplatně v rámci doživotní záruky. Pro pacienty to znamená, že se mohou zbavit brýlí a čoček už po završení plnoletosti.
Existují nějaké jasné kontraindikace pro laserovou operaci očí? Přistupuje se v takovém případě ke klasickému chirurgickému řešení?
Laserový refrakční zákrok volíme většinou pro oči s vadou až do cca -10 dioptrií a pro oči do cca +5,0 dioptrií. Doporučujeme jej cca do 40 let. Později je vhodná metoda zvaná PRELEX, kterou lze za pomoci implantace trifokální nitrooční čočky odstranit dioptrickou vadu na dálku i do blízka u pacientů středního a vyššího věku, či implantace fakické nitrooční čočky EVO Viva u krátkozrakých očí s počínající presbyopií (tzv. vetchozrakostí). Neoperujeme například během těhotenství, kontraindikací při odstraňování dioptrických vad laserovou operací mohou být například některá autoimunitní onemocnění, problematická situace může nastat i u diabetiků, kteří jsou trvale na inzulinu.
Jak rychle se laserová chirurgie posouvá, jakým směrem a jaké jsou nejmodernější metody současnosti?
Na oftalmologii a zejména refrakční chirurgii je kouzelné, že se jedná o obor, který v posledních dvaceti letech nabral na neuvěřitelné rychlosti, je plný novinek a vylepšení. Refrakční operace dříve znamenala, že měl pacient čtyři dny kruté bolesti. Týden až měsíc viděl velice spoře, postupně se to vylepšovalo. V současnosti jsou k dispozici lasery již třetí generace, zvané femtosekundové. Dnes je nejbezpečnější metodou ReLEx Smile. Provádí se v podstatě pod povrchem rohovky. Laser udělá třímilimetrový vstupní řez, aniž by se chirurg skalpelem musel dotknout oka. V hloubce odstraní tenkou vrstvičku tkáně a operatér tímto malým otvůrkem tuto takzvanou lentikulu, přesně vypočtenou podle dioptrií, vyjme z oka ven. Odstraněním tkáně dojde ke změně tvaru rohovky a tím k odstranění dioptrií. Povrch rohovky přitom zůstává celistvý a během zákroku nedochází k narušení její stability a pevnosti. Díky nejrychlejšímu laseru světa VISUMAX 800 dokážeme odstranit dioptrie za pouhých 10 sekund, celkově pacient stráví na sále okolo 20 minut. Již večer po zákroku může sledovat většina pacientů televizi.
Zdroj: časopis Květy, Šárka Skorkovská