Onemocnění ledvin je komplexní a často nesprávně chápané zdravotní téma, obestírané řadou mýtů a nedorozumění. Nějakým stupněm postižení ledvin trpí až 10% populace. Ročně na selhání ledvin zemřou po celém světě téměř tři miliony pacientů a výskyt tohoto onemocnění stále narůstá.

Zdroj: Youtube

Jak uvádí web Zdravie, mezi nejčastější příčiny onemocnění ledvin patří:

  • cukrovka
  • vysoký krevní tlak
  • ateroskleróza a zúžení tepen ledvin
  • ischemická choroba srdeční, srdeční selhání
  • dědičné nemoci
  • dlouhodobá obstrukce vývodních močových cest (např. kameny, nádor, zvětšená prostata, zúžená močová trubice)
  • dlouhodobé užívání léků (např. analgetika)

Mýtus 1: Nemocné ledviny poznám

Onemocnění ledvin často probíhá skrytě a pacienti tak o problému vůbec netuší. Když už se nějaké příznaky objeví, onemocnění již často výrazně pokročilo. Jediný spolehlivý způsob, jak si zdraví ledvin ověřit, je laboratorní vyšetření krve a moči. „Preventivní prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči. U pacientů s diabetem, hypertenzí či kardiovaskulárními komplikacemi je rozšířena o laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace (EGFR) ve čtyřletých intervalech od 50. roku věku,“ vysvětluje vedoucí IKEM Silvie Rajnochová Bloudíčková.

Mýtus 2: Onemocnění ledvin rozvine u každého, kdo k němu má dědičnou predispozici

Riziko onemocnění ledvin můžete sami snížit zdravým životním stylem. Tedy racionální stravou bez nadbytku tuků, dostatečným příjmem tekutin a pohybem (deset tisíc kroků denně), omezením alkoholu a tím, že nebudete kouřit. Také je vhodné nepřehánět užívání volně prodejných analgetik.

Mýtus 3: Nikdo vlastně neví, co nemoci ledvin způsobuje

Možných příčin onemocnění ledvin je několik, dvě nejčastěji jsou vysoký krevní tlak a cukrovka. Obě tyto diagnózy mohou mít na ledviny negativní vliv tím, že poškozují jejich drobné cévy. Mezi další příčiny patří onemocnění kardiovaskulárního systému, glomerulonefritidy (postižení ledvinových klubek – glomerulů), obezita či nemoci močového ústrojí.

Mýtus 4: Dialýzu potřebuje každý pacient s onemocněním ledvin

Jedná se o progresivní onemocnění – zhoršuje se tedy postupně a v raných stádiích se jeho postup zpomaluje dietou (s omezením bílkovin a soli) a pomocí léků. Správně volenou léčbou je u řady lidí možné rozvoj onemocnění zpomalit či zastavit. I proto je důležitá včasná diagnóza. Dialýza nebo transplantace přichází na řadu až v případě selhání ledvin.

Mýtus 5: Darovat ledvinu je riskantní

Pro dárce jsou dlouhodobá zdravotní rizika po darování ledviny malá (0,5-1%). V drtivé většině je jeho život s jednou ledvinou stejně kvalitní a bez omezení jako před darováním. Zbylá ledvina totiž plnohodnotně převezme funkci ledviny odebrané.

Zdroj:Zdravie, Statistika